Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Hrad Sovinec

Hrad Sovinec Hrad Sovinec na okraji Nízkého Jeseníku byl založen někdy před rokem 1348 příslušníky rodu Hrutoviců. Ti se označovali i jako „páni ze Sovince“. Hrad byl za husitských válek významnou husitskou pevností. V 16. století pak došlo k jeho renesanční proměně a postupně byl mohutně opevněn: polygonální dělová bašta, opevnění zvané Kočičí hlava, barbakán s dnešní první branou.

Roku 1623 hrad získal Řád německých rytířů, který zde v letech 1627–1643 vybudoval rozsáhlé barokní opevnění: bastiony a bašty i předsunutou věž. Na podzim 1643 hrad dobyli Švédové – obklopilo jich ho na 8 000 s děly.

Po třech týdnech ostřelování bylo jasné, že hrad padne, mělo to stát ale ještě hodně prolité krve. Ve 40. letech 19. století zde byl řádový seminář a od roku 1867 lesnická škola. Za druhé světové války byli na hradě vězněni francouzští zajatci.

V současnosti je hrad, který v roce 1945 vyhořel, postupně rekonstruován. Nabídnout ale může Sovinec i mučírnu a sklepní procházku s bájnými bytostmi.

MapaHrad Sovinec
videoHrad Sovinec
...
video video

Hrad Sovinec

Milované dítky

Milované dítky V Jindřichově Hradci zavítáme do zámecké galerie. Vítat nás budou Milované dítky – ale jen obrazně. Jde totiž o výstavu, která mapuje, jaké to bylo být šlechtickým dítkem. Ale i rodičem.

Právě oni totiž někdy uplatňovali u svých ratolestí své často skryté ambice, a měli na ně proto i přehnané nároky. Jejich výchova byla zaměřená k naprosté poslušnosti a loajalitě rodu. A už tehdy platilo, že úspěšným způsobem, jak toho dosáhnout, může být i hra.

Mladí následníci museli ale také sloužit dynastickým zájmům rodiny, matky své děti často ani nekojily. A ratolesti byly vedeny k předem vymezeným a přiděleným funkcím.

Expozice se zaměřuje na dětské hračky – k nejstarším exponátům na výstavě patří nosítka pro panenku z druhé poloviny osmnáctého století. Jsou věrnou zmenšeninou těch skutečných.

A s unikátní dřevěnou hračkou potaženou sametem a brokátem si na zámku v Jindřichově Hradci hrály děti Černínů. A víte, že jako hračky sloužily i zbraně – často přesné kopie střelných nástrojů pro dospělé.

MapaMilované dítky
videoMilované dítky
...
video video

Milované dítky

Pevnost Smečno

Pevnost Smečno Nedaleko Prahy ve Smečně zavítáme do řopíku – tak se označují bunkry, které měly hlavně obrannou funkci. Do Pražské čáry patřilo přes 900 objektů, které se táhly od Mělníka až po Slapy, zachovalo se jich 45, protože většina byla vyhozena do povětří nebo byly zabetonovány.

Jen pár desítek metrů od smečenského zámku se zachoval právě jeden řopík, který se jako součást lehkého opevnění zachoval – byl i součástí Pražské čáry a dnes slouží jako skanzen vojenské techniky. Opevnění mělo zdržet nepřítele tak dlouho, dokud nedorazí spojenci, pak se většinou přešlo rovnou do protiútoku. Bunkr ve Smečně je dnes zřejmě nejautentičtěji zařízeným objektem lehkého opevnění u nás. Je chloubou pan Krinkeho.

MapaPevnost Smečno
videoPevnost Smečno
...
video video

Pevnost Smečno

Klášter Nová Říše

Klášter Nová Říše Jedním z našich cílů se stane premonstrátský klášter v Nové Říši na Vysočině. Tenhle řád stavěl sakrální stavby vždy ve dvojicích: pro ženy a pro muže.

Areál, kam vás zavedeme, leží na okraji náměstí městečka Nová Říše vzdáleného cca 10 km východně od Telče. Novoříšský klášter premonstrátů byl založen na počátku 13. století a původně byl klášterem ženským. Postupně byl vypleněn třemi husitskými nájezdy a po desetiletích bídy byl kolem roku 1570 opuštěn.

Do kláštera však ihned přišli mužští zástupci řádu premonstrátů a začali ho znovu spravovat. V roce 1813 byla celá Nová říše zasažena mohutným požárem a velká část areálu mu podlehla. Většina dnešních budov tak pochází právě z této doby. Za druhé světové války byl sídlem Hitlerjugend a mezi lety 1950-1991 sloužil jako vojenské skladiště.

Nejvýznamnější stavbou kláštera je kostel sv. Petra a Pavla z druhé poloviny 17. století se vzácnými interiérovými prvky (fresky, varhany, dřevěná kazatelna a lavice) a především klášterní knihovna s více než 20 000 svazky. V kostelní věži byly v roce 2003 instalovány čtyři zbrusu nové zvony, z nichž nejtěžší váží bezmála 2 tuny. A v klášteru v Nové Říši jsme objevili i vzácný herbář – i o něm budeme mluvit.

MapaKlášter Nová Říše
videoKlášter Nová Říše
...
video video

Klášter Nová Říše

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně Bylo tady kdysi moře, dneska v těchto místech narazíte na jeskynní komplex, který je svým podzemním dvoukilometrovým systém chodeb nejdelším jeskynním komplexem u nás.

Jeho stáří je spočítáno na 400 milionů let, letos ale oslaví 50. výročí otevření se veřejnosti. A zalíbilo se tady krásným netopýrům. A nesmíme zapomenout, že právě tyhle jeskyně ukrývají ještě jeden unikát: jde o výzdobu v Proškově dómu starou víc než jeden a půl milionu let – Koněpruské růžice.

Uvidíte ale i nádherné krápníky, které daly vzniknout varhanům, mluvit budeme o stalaktitech – jen pozor, nedotýkat se. A podíváme se třeba i na krystalické jezírko s kouzelnou vodou. Svobodní pozřivší jeho tekutinu se prý do roka jisto jistě ožení; a ti ženatí se rozvedou. Takže zvažte: pít, či nepít.

MapaKoněpruské jeskyně
videoKoněpruské jeskyně
...
video video

Koněpruské jeskyně

Balóny

Balóny Tečka toulání s kamerou po Česku by nám mohla klidně teď uletět. A to proto, že jsme se vypravili k rodině Adámkových do Tábora. Rodině balonářské.

Létání v proutěném koši tam propadli otec i syn – jablko tedy nepadlo, resp. neodletělo daleko od stromu. Uvidíte sami, jak se vlastně zprovozňuje létající bublina s košem pod sebou, kdy pilot musí koš položit, aby s pomocí hořáků vzduch ohřál, aby balón začal pomalu stoupat.

Samy balony se šijí z nylonového hedvábí – jedině tak prý propustí co nejmíň vzduchu. A jeho cena – bratru, počítá se v milionech korun, a prý jde o velmi bezpečný dopravní prostředek. A každý jeho řidič musí mít zkoušky z meteorologie a počasí by měl sledovat vůbec velmi bedlivě.

MapaBalóny
videoBalóny
...
video video

Balóny

Stopáž27 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín