Nahrávám video

22. únor 2009

Obsah dílu

Africké muzeum — Musheři — Režná — Farnost Kyje — Dýmkař — Lumpepark

Části dílu

01:25
Lumpepark
  Na místě bývalé cihelny ve svahu Mariánské skály stojí už víc než sto let labskoústecká zoologická zahrada. Původně šlo o soukromou ptačí rezervaci Lumpepark. A jestli si myslíte, že v první reportáži ze ZOO v únoru vlastně nic neuvidíte, pletete se.
  05:11
  Ruční výroba dýmek
   Z Ústí nad Labem se pak přesuneme do nenápadného městečka na Českomoravské vrchovině. Bude jím Proseč, kde v jedné boční ulici, v rodinném domě uprostřed zahrady, sídlí výrobce dýmek Pavel Háp.
   09:05
   Farnost Kyje
    Kyje jsou okrajovou částí Prahy, dnes relativně dostupnou. Jde o předměstí směrem na Černý most a právě tady, kousek od Kyjského rybníka, můžete najít významný a historicky zajímavý kostel svatého Bartoloměje.
    12:56
    Režná
     Následující reportáž začneme historickým jazykovědným exkurzem. Ryž je moravský název pro žito – na Hané se ale užívá namísto -ý- souhláska -é-. A dostáváme se tak ke slovu režná.
     16:51
     Musheři
      U Krásných si pořídili pejska, zamilovali si ho a do tří let mu pořídili další kamarády, až jich měli celkem šest. Dnes smečka pana Krásného čítá 50 kousků plemene sibiřských husky.
      20:35
      Africké muzeum
       Nejslavnější a nejznámější rodák z Holic, kde nedělní toulání ukončíme, je cestovatel doktor Emil Holub. Studium medicíny ukončil v roce 1872 na Karlově univerzitě. Čtyři měsíce po promoci se vypravil na první cestu do jižní Afriky.
       Přehrát celé video
       Stopáž26 minut
       Další díl
       1. březen 2009

       Toulavá kamera na sociálních sítích

       Napište nám