Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Velké Meziříčí

Velké Meziříčí Mezi Jihlavou a Brnem leží Velké Meziříčí. Minout ho nemůžete, jedete-li na Brno, pak z dálničního mostu uvidíte jeho siluetu. V roce 1236 byl na místě dnešního zámku hrad, z roku 1385 se můžete dočíst o první zmínce v městské knize.

Město mělo svého kata a dodnes má svých několik nej. Třeba největší věžní hodiny a největší podsvícený ciferník. Osada sloužila dřív jako důležitá, zejména obchodní, křižovatka.

Rozvoj města nastává ale až později a je spjat s textilním průmyslem. Z Velkého Meziříčí se stává centrum kůže a textilu. S kurátorkou výstavy v městském muzeu se podíváme na to, jak vypadala ševcovská dílna nebo tehdejší hračky.

Co je ale důležité – část expozice je věnována i meziříčským rodákům – třeba Janu Čermákovi, jakémusi velkomezeříčskému Járovi Cimrmanovi. Původní profesí byl tenhle pán pilot.

MapaVelké Meziříčí
videoVelké Meziříčí
...
video video

Velké Meziříčí

Klub kaktusářů

Klub kaktusářů Astrofytum asterias, astrofytum myriostigma, gymnogalicium mohanovichi, varieta fridrichi – jakkoli to vypadá jako hrůzostrašná zaříkávačka, není tomu tak. Jde o jména, vlastně názvy. Setkáte se s nimi, když si zavdáte s kaktusy.

Své o tom ví Jindřich Kobr, kaktusář z Nového Bydžova. Kamera naší Toulavky se za ním vypravila hlavně proto, že jde o posledního žijícího člena, který v roce 1962 zakládal Klub kaktusářů A. Vojtěcha Friče.

Pichlavé rostlinky jsou pro někoho nezajímavé, pozornost botaniků přitahují ale už několik století. Jindřich Kobr téhle vášni propadl a pochopil, jak náročný koníček to je.

Práce, mnohdy mravenčí piplání a fantazie – hlavně, aby rostlinky byly spokojené a vykvetly. Pichlavá sbírka pana Kobra čítá kousky běžné i unikátní – ukážeme opravdu některé hodně hýčkané pichláčky.

MapaKlub kaktusářů
videoKlub kaktusářů
...
video video

Klub kaktusářů

Letecké muzeum

Letecké muzeum Letecké muzeum – pyšnit se jím můžou nejen Pražané, mají ho i na Moravě. V roce 1970 založili nadšenci ze slováckého aeroklubu letecké muzeum – pod širákem. Narazíte na něj v Kunovicích.

Všechny věci, které tady vystavují, mají český původ. Celkem dvacet dva leteckých strojů k obdivování stačí a největší chloubou je asi Delfín L-29 – jednosedadlový proudový akrobatický letoun. Proč jde o raritu – nejen o tom nám povyprávějí naši další průvodci, pánové Vařech a Sklenář.

Kunovické muzeum se vlastně zaměřuje na vývoj československého proudového letectví. Znalci vědí, že k vidění je tady i letoun L 610, největší letadlo vyrobené v Československé republice. Byl sice vyroben sériově, ale nakonec bylo zhotoveno dalších šest prototypů. Seznámíte se i s čmelákem nebo aerovkou.

Pro ty větší fajnšmekry a zvídavce samozřejmě douška závěrem: leccos je možné odzkoušet si v praxi, včetně tandemového seskoku.

MapaLetecké muzeum
videoLetecké muzeum
...
video video

Letecké muzeum

Na kole Praha-Paříž

Na kole Praha-Paříž Jan Lucemburský prý při svých cestách do Paříže strávil až osm hodin denně na koňském hřbetu, než tam po 15 dnech z Prahy dorazil. Dnes už to jde rychleji, a kupodivu i na kole.

Nevěříte? Vydejte se spolu s námi po Panevropské cyklotrase zaniklými obcemi. Českého lesa. Smutná nebo veselá reportáž? Každopádně poučná a zajímavá.

Začneme v Bělé nad Radbuzou – v jejím okolí musela ustoupit hranicím asi dvacítka menších vesnic. Jediné, co se dochovalo, jsou někdejší vojenské silnice – vlastně ty vytvořily základ pro cykloráj.

Celá tahle štreka přes Evropu čítá kolem 1 600 kilometrů. Na českém území se projedeme na dvacítce z nich. A co naše oči zří? Jen tak namátkou: Železenský rybník, Park Smíření, oboru Srdíčko.

Tajemník městského úřadu Pavel Votruba pak připomene i válečnou operaci Kovboj odehrávající se kolem obce Růžov, která tu kdysi stávala. Zajímavá a snad i poučná bude vycházka do nedalekého hřebčína Hostouň. Němci tu dokonce ukrývali svůj válečný lup.

MapaNa kole Praha-Paříž
videoNa kole Praha-Paříž
...
video video

Na kole Praha-Paříž

Zámek Dub

Zámek Dub Pak se podíváme na zámek. Jmenuje se Dub a stojí 15 kilometrů od Prachatic. Původně krásná novogotická stavba doznala změn – k horšímu, včetně toho, že do něj několik let úspěšně zatékalo.

Před deseti lety ji už jako víceméně trosku koupila rodina Battagliů. Práce na nové majitele čekalo víc než dost. Kdysi tu bývalo zemědělské učiliště, zbyly po něm jen tuny betonu a sutě. Pak zbývalo už jen jediné: zrekonstruovat 34 místností a přidat ještě nový háv, tedy fasádu.

A co je na tomhle zámku jedinečné? Tak například kobercová dlažba s námětem řeckého meandru, v kuchyni původní střílny či renesanční fresky. A protože tehdy ještě nebyly foťáky, za zmínku a prohlédnutí stojí určitě i obraz zachycující prý velmi věrně obraz s nejstarším motivem tehdejší podoby tvrze. Pojďte se tedy spolu s námi podívat, jak se všemi nástrahami vypořádali noví zámečtí pánové, vlastníci.

MapaZámek Dub
videoZámek Dub
...
video video

Zámek Dub

Gobelíny

Gobelíny I mužům může učarovat umění nástěnných gobelínů. Své o tom ví Jaroslav Jošt z Náchoda. Jako malý se zaměřil na kresbu a malování vůbec, stal se grafikem. A měl rád hrady a zámky, kde se mu zalíbily právě gobelíny.

Začal vlastně na koleně, nejdřív jen tak pro radost těch nejbližších, kterým je dával. O dvě desítky let později se pak už zaměřil na větší formáty, které obnášejí několik tisíc stehů. Pan Jošt nám vysvětlí, jak tenhle náročný výtvor vzniká. Předlohu má, ale úplně závazně se jí prý držet nemusí, spíš spoléhá na svou intuici nebo fantazii. A vyplatí se mu to. Napadlo vás, jak by mohly vypadat třeba pohádkové Tři zlaté vlasy děda Vševěda ztvárněné na gobelínu? Nebo umělecky zmáknuté kulisy? Prostě gobelíny, kam se podíváte…

MapaGobelíny
videoGobelíny
...
video video

Gobelíny

Stopáž27 minut
Rok výroby 2008
 P ST