Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Arcibiskupský palác

Arcibiskupský palác Toulavá kamera tentokráte začíná v Praze. Na vyvýšenině, která tvoří jednu z pražských dominant. Na Hradčanech. Nepozveme vás ale na Hrad, nýbrž do Arcibiskupského paláce, rezidence arcibiskupů z šedesátých let 16. století.

Sídlil zde první pohusitský pražský arcibiskup Antonín Brus z Mohelnice. Vrcholně renezanční stavba byla zbarokizována 1675-1684 J. B. Matheyem, pozdně barokní vzhled pochází z úprav J. Wircha 1764-1765.

Arcibiskupský palác je součástí hradčanského panoramatu až od roku 1791, do té doby byl prostor mezi Pražským hradem a Schwarzenberskými paláci (dnešní vyhlídková plošina) vyplněn kaplí Panny Marie Einsiedelské. Hlavní průčelí plně nevypovídá o rozlehlosti celého objektu, zato je dostatečně výmluvné po stránce architektonické. Po stranách kromě dominantního barokního portálu najdeme dva menší, přičemž levý vede k paláci Šternberskému a pravý, slepý, pouze udržuje souměrnost stavby.

Nad každým z nich je v druhém patře malý balkónek, vertikála pokračuje obloukovým a malým kulatým oknem. Ostatní okna jsou obdélná. Dominantním prvkem je erb arcibiskupa A. P. Příchovského v centrálním rizalitu, který financoval pozdně barokní přestavbu v letech 1764-1765. Čtyři křídla třípatrového paláce se táhnou dozadu směrem k Jelenímu příkopu.

MapaArcibiskupský palác
videoArcibiskupský palác
...
video video

Arcibiskupský palác

Restaurátor nábytku

Restaurátor nábytku Nábytek a další bytové doplňky či předměty denní potřeby vyrobené ze vzácného, exotického dřeva patří k chloubám každého starožitníka. Právě tyto artefakty dokazují hodnotu starožitností stoupající s časem.

Mnohé druhy dřeva již není možné těžit, anebo – a to je bohužel častější případ – byly zcela vymýceny. Mezi zákazníky starožitnictví stoupá poptávka po vzácných dřevinách. Nejde pouze o sedací soupravy nebo skříně, které jsou nabízeny až za statisíce korun. Lidé chtějí i doplňky a vyřezávané sošky. Své o tom ví restaurátor Tomáš Bárta. Když se v jeho umělecké dílně objeví nějaký zajímavý kousek, nejprve ho znaleckým okem obhlídne a pak přijdou na řadu šikovné ruce truhlářů i dalších řemeslníků.

Pan Bárta z Hořic v Podkrkonoší nám ukáže i krásnou komodu s krásným kováním nebo dvě staletí starý klasicistní zámek. A poodkryje i tajemství staré truhly s figurálními motivy.

MapaRestaurátor nábytku
videoRestaurátor nábytku
...
video video

Restaurátor nábytku

Mlýnská dolina

Mlýnská dolina Potom se vydáme do Rožnova pod Radhoštěm do Valašského muzea na nejmladší expozici o strojích na vodní pohon. Vodní mlýn, jehož je ten v Mlýnské dolině přesnou kopií, pochází zhruba z poloviny osmnáctého století – je stejně starý jako valcha. Původně se totiž valcha nacházela ve mlýně a mlynář ji obsluhoval během mletí.

Mlýn byl postaven jako panský Janem Tomkem, který v něm také pracoval jako panský mlynář. V panských mlýnech se odevzdávaly dávky, kterým se říkalo panský sesyp (množství ovsa nebo ječmene z úrody podle předepsané výměry půdy). Pracoval pochopitelně i pro poddanská hospodářství, ale běžné šrotování si doma dělal každý sám na tzv. ručním žrnu.

Horské mlýny, které byly postaveny na nestálé vodě, nebyly příliš výnosné, a tak je v devatenáctém století začala vrchnost odprodávat. Tímto způsobem ho taky získal do vlastnictví vnuk Jana Tomka Jiří. Začal mít větší zájem na produkci, proto roku 1828 odstranil z mlýnice valchu a postavil ji jako samostatnou budovu. Kolem ní byla totiž spousta páry, která zbytečně znehodnocovala umletou mouku. Za umletí svého obilí platili rolníci částí zrna (mlynářské mýto – přesně 1/16 obilí na mletí), které mlynáři skladovali. Pokud se jim podařilo uchovat zrno až do jara, prodávali je výhodně zpět.

MapaMlýnská dolina
videoMlýnská dolina
...
video video

Mlýnská dolina

Jak vzniká večerníček

Jak vzniká večerníček Výstava pro celou rodinu. I tak bychom vás mohli nalákat. Ale ve skutečnosti to nebude jen vábnička. Tam, kam vás zavedeme ve Vysokém Mýtu, můžete opravdu s celou rodinou. Protože výstava Jak se točí večerníčky je určená všem. Hlavně ale dětem velmi konkrétně a velmi názorně ukazuje celou práci s animovaným materiálem.

A co se dětem nejvíc líbí? Podle Barbory Horákové je to místnost, kde se dělají ruchy. Děti se tak dozvědí, jak třeba vzniká klapot kopyt nebo motor auta. A do svých komůrek nechají děti nakouknout i Pat a Mat.

Nejdůležitější součástí výroby je samotná animace neboli oživování postaviček. I tu si tady děti můžou zkusit. Dnes už je významným pomocníkem animátorů počítač, princip jejich práce však zůstává stejný. Každá vteřina filmu se skládá ze čtyřiadvaceti obrázků neboli jednotlivých fází pohybu. Děti si tak postupně spolu se svým doprovodem můžou udělat představu o tom, kolik práce je s jedním krokem, jedním pohnutím ruky, zkrátka co všechno se musí udělat, aby večerníková figurka žila svým krásným pohádkovým životem.

MapaJak vzniká večerníček
videoJak vzniká večerníček
...
video video

Jak vzniká večerníček

Výstaviště Brno

Výstaviště Brno Osmdesát let je pýchou Brna areál výstaviště. Nejen laici, ale především pak architekti hovoří o ojedinělém komplexu funkcionalistické architektury na jednom místě. Přípravy výstavby nového veletržního výstaviště v Brně se datují ještě do časů Rakouska-Uherska.

Práce ale byly přerušeny 1. světovou válkou. Nelehká ekonomická situace zpomalila výstavbu, ale už v srpnu roku 1923 rozhodnul Moravský zemský výbor o stavbě nového výstaviště. Byly zakoupeny pozemky v Pisárecké kotlině o rozloze 58 hektarů. Městu je prodal právník a podnikatel Viktor Bauer. Bauer sám bydlel nedaleko. Ještě roku 1923 byla vypsána soutěž na urbanistické řešení výstaviště. S veletrhy je spojena i výstavba komplexu nových pavilonů, dominantu tvoří ten ve tvaru Z.

V současnosti hostí brněnské výstaviště na 40 akcí ročně. Například Veletrh spotřebního zboží nebo Invex.

Zkratka BVV – a všichni vědí, o čem je řeč. Málokdo ale možná ví, že tady vyrostla 45metrová vyhlídková věž architekta Bohumíra Čermáka. Výstavní komplex je dodnes celosvětově uznávaný jako jeden z největších a nejucelenějších a taky inspirativních – třeba pro Španěla Santiaga Calatravu.

MapaVýstaviště Brno
videoVýstaviště Brno
...
video video

Výstaviště Brno

Bečov nad Teplou

Bečov nad Teplou Hrad Bečov byl založen ve 14. století na důležité křižovatce zemských cest rodem pánů z Oseka. Největšího rozvoje doznal hrad v 15. a počátkem 16. století za držení Pluhů z Rabštejna, kteří velice zbohatli z těžby stříbra a cínu v okolí.

Z té doby pochází renesanční Pluhovský palác. V době barokní byl postaven dolní zámek, který byl zpřístupněn veřejnosti v roce 1996. Celé panorama areálu je velice působivé. Gotický hrad je ale z důvodu rekonstrukčních prací pro veřejnost uzavřen.

V prostorách hradu byl za dramatických okolností v roce 1985 nalezen románský relikviář sv. Maura, který patří k nejcennějším v Evropě. A říká se, že po korunovačních klenotech je to naše druhá nejcennější památka. Relikviář je dokladem románského zlatnictví mimořádné výtvarné a řemeslné kvality a je jedinou památkou svého druhu na území českého státu.

Je vystaven s unikátní doprovodnou expozicí v budově barokního zámku. Zde jsou také k vidění zachovalé interiéry z 19. století a zámecká expozice. Ze zahradních teras je zajímavý pohled do údolí i na městskou památkovou zónu. Po prohlídce zámku se lze projít naučnou stezkou na šibeniční vrch, středověké popraviště a vychutnat si krásnou přírodu v okolí.

MapaBečov nad Teplou
videoBečov nad Teplou
...
video video

Bečov nad Teplou

Stopáž27 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3