Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Klostermannův rok

Klostermannův rok Spisovatel Karel Klostermann nebyl českým rodákem. Narodil se 15. 2. 1848 v hornorakouském Haagu. V roce 1860 přijal jeho otec místo panského lékaře u maršála Windischgraetze a rodina se přestěhovala do Štěkně. Klostermann se velmi dobře sžil s místním prostředím.

Karla Klostermanna bavilo psát, stal se významným spisovatelem. Jeho díla se vztahovala především k Šumavě, k lidem, kteří tam žili za těžkých podmínek v drsné přírodě. Štěkni také věnoval v Pošumavských rapsodiích jednu povídku nazvanou Dvě gardy a v románu Ecce homo si vzal za vzor pro hlavní postavu románu zdejšího kněze Vendelína Zbonka.

Jeho 160. výročí narození se ve velkém slaví v celých jihozápadních Čechách!

A vzdát hold klasikovi u příležitosti jeho letošního výročí se rozhodla i Toulavá kamera. Žádné falešné gratulace nebo květiny na spisovatelův pomník. Oslavu pojmeme turisticky, protože Klostermannovy „kulatiny“ připomínají letos desítky turistických akcí na české, rakouské i bavorské straně. Tak aspoň pár tipů pro inspiraci: začneme v obci Srní s krásnou lidovou architekturou.

MapaKlostermannův rok
videoKlostermannův rok
...
video video

Klostermannův rok

Bednáři

Bednáři České učňovské školství na tom není nejlíp. O učební obory je malý zájem, některé postupně zanikají nebo už se neučí vůbec. Na kahánku mají taky bednáři. Ano, ti, bez nichž bychom si nevychutnali kvalitní víno či pivo.

Samo bednářství má dokonce dva obory – vinařské a pivovarské. Oblast Moravy si své sudaře přece jen ještě snaží udržet a vychovat, české pivní soudky už jsou na tom hůř. Jediným, kdo drží sudařskou tradici chmelového moku, je plzeňský pivovar. Zručných bednářů tady mají už jen devět.

My vám ukážeme to, co se líbí i těm, kteří se přijdou podívat na to, jak se sudy vyrábějí. Smolení sudů. Používají se tři smoly: kanadská, americká a dokonce i čínská a různé přísady. Smola se musí nejdřív vařit a pak ji mistři lijí otvorem do sudu, kde se musí pěkně vyválet, aby vytvořila pevný ochranný film.

MapaBednáři
videoBednáři
...
video video

Bednáři

Kartografické centrum

Kartografické centrum Také se rozjedeme do Velkých Opatovic, abychom se prošli Moravským kartografickým centrem. Tvarem připomíná člun obrácený dnem vzhůru a to, co se tu určitě nedá přehlédnout, je obří plastická mapa Moravy a Slezska.

O jejím původu se sice spekuluje, ale předpokládá se, že asi sloužila vojákům v době, kdy vznikla, tedy na přelomu 19. a 20. století. Místní se můžou pochlubit i největší reliéfní mapou či kartografickou kamerou Olymplux.

Celá výstava je rozdělena do několika tematicky souvisejících celků: zeměměřictví, geodézii, fotogrammetrii. Možná zvláštní záliba, ale jak nám ukáže průvodce Petr Fencl, držet v ruce třeba Klaudyánovu mapu Čech z roku 1518 je pro někoho skoro stejný pocit jako mít v ruce korunovační klenoty.

MapaKartografické centrum
videoKartografické centrum
...
video video

Kartografické centrum

Příbram

Příbram Příbram patří ke známým historickým královským horním městům. Rozkládá se na úpatí Brd 60 km jihozápadně od Prahy. Nejstarší písemný doklad o Příbrami pochází z roku 1216, kdy ji koupil pražský biskup Ondřej.

A důležitý pro ni byl rok 1311, ze kdy se dochovala listina, která je vlastně kupní smlouvou popisující to, jak pražský měšťan Konrád prodal tehdy ještě biskupovi Karlu IV. příbramskou huť.

Nesmazatelně se ale do její historie zapsal i první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Z tvrze vybudoval malý kamenný hrádek Ernestinum. Městu se vedlo různě. Smutně mu bylo v době třicetileté války, kdy došlo k jeho vyplenění a z původních 168 domů jich zůstalo 71.

S námi ale navštívíte určitě dům, který stojí – příbramské Muzeum hornictví. A víte třeba, že barokní poutní místo Svatá Hora a město spojují 450 metrů dlouhé svatohorské schody, o jejichž krásu se postaral Kilián Ignác Dientzenhofer?

MapaPříbram
videoPříbram
...
video video

Příbram

Hodinky Prim

Hodinky Prim Hodinky značky Prim. Dnes opět zažívají svůj návrat, při osobním setkání vám dnes dokážou vyrobit primky přesně podle vašich představ a požadavků. Vznikaly v Závodě Chronotechna v Novém Městě nad Metují od roku 1949 – tehdy jako tuzemská novinka náramkových hodinek. Kvalitní strojek se švýcarským mozkem – i tak se o nich mluvilo.

Kromě hodinek, které samozřejmě uvidíte, vás seznámíme i s jejich vášnivým sběratelem panem Liborem Hovorkou. Zná všechny typy, ví o nich snad všechno. Třeba i to, které že primky měly asi největší úspěch – model Sporty. Na ruce ho v boji s kanálem La Manche měl v roce 1971 i František Venclovský. S mořským vlkem – jachtařem Richardem Konkolským – zase tento model obeplul celou zeměkouli.

MapaHodinky Prim
videoHodinky Prim
...
video video

Hodinky Prim

Dům U Černé Matky Boží

Dům U Černé Matky Boží Pražská Královská cesta udělá výletní tečku našemu nedělnímu putování. Dům, který tvoří jednu z jejích dominant, nelze přejít ani přehlédnout. Je i pravopisným oříškem. Schválně, jak napíšete DŮM U ČERNÉ MATKY BOŽÍ?

Zkoušet vás ale určitě nechceme, spíš jen na úvod řekneme, že pětipatrový dům zdobený soškou černé Madony s děťátkem v náručí mohli obdivovatelé kubizmu dlouhá desetiletí okukovat jen zvenčí. Teď už smíme i dovnitř. Třeba na kávu. Jedním z největších lákadel je totiž kavárna Grand Café Orient, kam v době její zlaté éry chodili i slavní umělci.

A navíc tu před pěti lety vzniklo Muzeum českého kubizmu. Vy, kterým je blízká tvorba Fillova, Kubištova, Čapkova nebo Špálova, si tady přijdete určitě na své. A jestli nejste zrovna vyznavači tohoto směru, pak se vám určitě bude líbit originální architektura Gočárova – byl to totiž on, kdo dům projektoval.

MapaDům U Černé Matky Boží
videoDům U Černé Matky Boží
...
video video

Dům U Černé Matky Boží

Stopáž27 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3