27 minut

23. prosince 2007

Obsah dílu

Vánoční ozdoby — Betlémy — Šustí — Rybova mše — Výroba františků — Svíčky

Části dílu

01:34
Vánoční ozdoby
  Toulavá kamera odstartovala své vánoční cestování ve Dvoře Králové nad Labem. Už 145 let právě odsud putují do celého světa skleněné vánoční ozdoby. Jejich výrobu založil Josef Kinčl a dodnes se tady vánoční krásy vyrábějí ručně a vlastně taky ústy. Ono totiž naučit se dobře vyfouknout kulovitý tvar ozdoby nebo i špičku dá zabrat. Skleněné polotovary se pak většinou smáčejí v barvách nebo stříkají. Vzorky si může u královédvorských navrhnout zákazník dokonce sám.
  05:48
  Betlémy
   Jaroměřský výtvarník Jiří Škopek a výtvarnice Jarmila Haldová vytvořili krásné betlémy. Papírový, vystřihovací a měšťanský vystřihovací. K vidění jsou v Novém Městě nad Metují. Město totiž o svůj betlém přišlo v restituci, a teď se pyšní hned třemi novými přírůstky. Raritní je to, že novoměstský betlém je nejen prvním venkovním a největším v Česku, ale i tím, že si ho stavějí sami novoměstští. Ztvárňují buď sami sebe, nebo ty nejbližší či ty, které mají rádi. Nebo si některou postavu třeba jentak vymyslí.
   09:40
   Šustí
    Když něco děláte víc než třicet let, může vás to začít nudit, nebo naopak. Získáte větší rutinu a zdokonalujete svoje nápady. Paní Zina Juřicová z Valtic už tři desítky let pracuje se šúpolím. Mnozí z vás jistě ani netuší, co to je, a přitom je to vlastně odpad – suché kukuřičné listí, z něhož lidová umělkyně vyrábí figurky. Podle velikosti postaviček dokáže tipnout, kolik šúpolí nebo také šustí bude potřebovat. Klasy pak musí vyprat, vybělit a usušit – teprve pak s nimi může pracovat.
    13:25
    Rybova mše
     Zavedeme vás pak taky do míst, kde poprvé zazněla Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby, a ukážeme vám i varhany, z nichž se roku 1796 poprvé linula její melodie. Skladbu napsal tehdejší regenschori pro kostelní sbor z Rožmitálu pod Třemšínem. Přeštický Jan Jakub Ryba do ní vložil hodně: tajemno, osudovost, melodičnost se snoubí s pocitem radosti a durového optimizmu – hodnotí Rybovu nejznámější skladbu Hubert Hover, který je předsedou Společnosti Jana Jakuba Ryby.
     17:14
     Výroba františků
      Vánoce si mnoho z nás může spojovat s vůní pečeného cukroví. V Roztokách u Křivoklátu potkala Toulavá kamera manžely Matějkovy a dozvěděla se, že u nich to voní jako o Vánocích pořád. A to ne proto, že by pekli a pekli. Tím důvodem je jsou františkové – kuželovitá černá vonítka používající se na vykuřování kostelů. Základem je kvalitní lipové dřevo, říká pan Matějka… a vy dál uvidíte sami, jak takové františky vznikají.
      20:58
      Svíčky
       V jilemnickém Krkonošském muzeu se zaměřili na světlo, tedy spíš na jeho dávný nosič – svíčku. Výstava se patřičně jmenuje Pozdraveno budiž světlo a my se v ní vrátíme do dob dávných, kdy naši předkové používali nejen svíce, ale i louče nebo olejové lampy. Svíčky – to byla velká a nákladná vymoženost, dovolit si ji mohli jen ti mohovitější – a to koneckonců dokládají i svícny, které jsou pojímány jako umělecká díla. Jak se připravuje taková vodní lázeň a z čeho se skládá – to všechno ví paní Dana Tomanová – povoláním svíčkařka.
       24:51
       Soutěž
        Největší mechanický betlém na světě, takzvané Krýzovy jesličky, které se dostaly i do Guinnessovy knihy rekordů, najdete v Jindřichově Hradci. Jejich autorem je punčochářský mistr Tomáš Krýza, který jim zasvětil víc než šedesát let života. Betlém se rozkládá na ploše 60 čtverečných metrů a obsahuje 1398 figurek.
        Přehrát celé video
        Stopáž27 minut
        Další díl
        30. prosince 2007

        Přehled dílů

         
        Stopáž30 minut

        16. června

        Lány — Býčí skála — Roprachtice — Číhošť — Botanická zahrada — Vidly

        16. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        9. června

        Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

        9. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        2. června

        Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

        2. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        26. května

        Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

        26. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        19. května

        Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

        19. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        12. května

        Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

        12. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        5. května

        Klášter Zlatá Koruna — Kaolinový důl v Nevřeni — Fládrování — Večerní prohlídky na Konopišti — Velký svět techniky — Lomnice nad Popelkou

        5. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        28. dubna

        Písecké bakaláře — Opevnění Šance — Zámek a muzeum Blansko — Zlatník Urban — Z Kamenné do Pyšelu — Automatické mlýny

        28. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        21. dubna

        Točník a Žebrák — Česká Kanada — Doškáři — Ostravská radnice — Kominické muzeum — Cesta kocoura Mikeše

        21. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        14. dubna

        Bazilika sv. Jiří — Vesecký Plakánek — Podmalby na skle — Obora Linhart — Dolní Vítkovice — Velíz a Krušná hora

        14. 4. 2024 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám