Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Formanství

Prý měli v jedné vysoké botě příbor, ve druhé pak dratev a šídlo na opravy. Víte, o kom je řeč, a tušíte, proč s sebou tito lidé vozili právě tyhle věci? Pokud ne, pak v první reportáži z jihozápadních Čech vás pozveme mezi formany a formanky. Jedna z nich totiž bude hlavní hrdinkou prvního povídání. Paní Anna Froňková ze selského rodu pochází a ke koňům měla vždycky dobrý vztah. V dobách kolektivizace se rozhodla pracovat v JZD. Jak jinak než jako kočí. Nesnadnou práci provázelo hlavně dřív i nebezpečí.

MapaFormanství
videoFormanství
...
video video

Formanství

Albrecht z Valdštejna a jeho doba

Muž, který se narodil v nevýznamné nebohaté rodině, přesto se z něj stal jeden z nejvlivnějších lidí své doby. Zemřel jako nenáviděný zrádce. Albrecht z Valdštejna. Historická osobnost, o níž prý bylo napsáno nejvíc spisů a pojednání – snad jen Napoleon se mu může v tomhle rovnat. O něm a o jeho době a životě bude nejen naše reportáž, ale především pak výstava ve Valdštejnském paláci. Vrátil se do něj, sice jen symbolicky, po čtyřech stech letech – od 15. listopadu se o tom můžete přesvědčit i vy.

MapaAlbrecht z Valdštejna a jeho doba
videoAlbrecht z Valdštejna a jeho doba
...
video video

Albrecht z Valdštejna a jeho doba

Čertův mlýn

Z Prahy se přesuneme do Beskyd. Tamní chráněná krajina je dokonce největším opečovávaným územím v Česku s rozmanitou florou i faunou. My vás ale zavedeme hlavně na Čertův mlýn. Jmenuje se tak jeden ze tří vrcholů a pojmenování pochází z pověsti, podle které čert dostal za úkol na Dušičky postavit mlýn. Zadání mu ale překazila selka – nechala zakokrhat kohouta. Dnes jde o cennou lokalitu vhodnou pro různá pozorování. Ne náhodou si tahle místa oblíbili sami Keltové.

MapaČertův mlýn
videoČertův mlýn
...
video video

Čertův mlýn

Skalní obydlí

Zderaz leží severovýchodně od Žďárských vrchů. Nevelká obec s necelými třemi stovkami obyvatel. A ti jsou pyšní na pískovcová skalní obydlí. Vznikly snad už v době třicetileté války a mohly sloužit hlavně jako skladiště potravin. Před čtyřmi lety se podařilo otevřít a zpřístupnit turistům jeden ze sklípků. Patnáctistupňová, téměř stabilní celoroční teplota se hodí i jako sušárna na ovoce. A zderazský skanzen proslavil i zajíc. Uvidíte a uslyšíte sami.

MapaSkalní obydlí
videoSkalní obydlí
...
video video

Skalní obydlí

Vyřezávaný betlém

Česko. Evropa. Svět. A samá nej. Největší dřevěná socha u nás, největší betlém v Evropě a rýsuje se i největší vyřezávaný obraz na světě. Přitom o tyhle rarity se zasloužil pan Jiří Halouzka, řezbář z Jiříkova na Rýmařovsku – města, které určitě největší není. Mistr řezbář si dal jasný cíl: každý rok vytvořit čtyři sochy, kterými obohatí svůj betlém. Jeho dřevěný obraz ukrytý ve stodole, které říká církevní, má 72 metrů čtverečních.

MapaVyřezávaný betlém
videoVyřezávaný betlém
...
video video

Vyřezávaný betlém

Putim

Putim Putim proslavil určitě Švejk, a to svou půvabně popletenou pochodovou anabází z Tábora přes Budějce až do Putimě a pak zas různě zpět. Obec leží na pravém břehu Blanice, jen kousek od místa, kde se potkává s Otavou. Už Dalimil říká, že osada byla založena už v 10. století. Zajímavý je kostel svatého Vavřince se dvěma loděmi nebo náhrobky rytířských rodů. Projdeme se i Cimburovým statkem – postava, o které vyprávěl i Jindřich Šimon Baar.

MapaPutim
videoPutim
...
video video

Putim

Stopáž27 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3