27 minut

7. říjen 2007

Obsah dílu

Kolowratský zámek — Sběratel amerických aut — Muzeum lidových krojů — Ekotechnické muzeum — Procházka Žumberkem — Rodiště Emila Kolbena

Části dílu

01:28
Kolowratský zámek
  Průvodcem v naší první reportáži nebude nikdo jiný než Jan Kolowrat Krakowský, i když zákon z roku 1918 zrušil užívání šlechtických predikátů, sluší se dodat šlechtic a majitel zámku v Rychnově nad Kněžnou. Jeho původní předchůdce byl zbudován jako dominanta města už v 16. století, barokní zámek z něj byl zbudován až během třicetileté války. A živé baroko je i název pro výstavu výjimečných obrazů, které se podařilo rodu Kolowratských nashromáždit.
  05:25
  Sběratel amerických aut
   Prostorově i finančně náročný je koníček pana Zvonaře z Prahy. Auty byl obklopen už od dětství, jeho otec totiž obdivoval americká auta. A protože jablko v tomto případě nepadlo daleko od stromu, má dneska Jaroslav Zvonař několik veteránů „uskladněno“ v garážích kolem Prahy. Je jich už na čtyřicet, zhusta americké provenience, a čím se právě tihle krasavci vyznačují a odlišují - uvidíte sami.
   09:06
   Muzeum lidových krojů
    Každý automechanik nosí svůj pracovní oděv, svůj stejnokroj. Oslím můstkem se dostáváme k tématu dalšího zastavení. To proběhlo v Kněževsi u Rakovníka. Paní Čurdová právě tady totiž vystavuje to, co začala sbírat před 15 lety - kroje. Ten první moravský má schovaný dodnes, jen ho rozšířily další a další umné kousky z Čech, Moravy a Slezska, a dokonce i ze Slovenska. A kterýže je ten nejcennější, nebo kterýže má paní Čurdová nejradši? Uvidíte sami.
    12:53
    Ekotechnické muzeum
     Do pražského podzemí můžete zavítat z neuvěřitelných 75 tisíc míst. Praha má totiž velmi dokonale zbudovanou kanalizační síť: původně ji v roce 1906 tvořilo asi sto kilometrů stok, které se stékaly v čistírně v Bubenči. Ta stojí na svém původním místě dodnes, jen se rozšířila, stejně tak jako pražské stoky. Dodnes jde o turisticky zajímavou a poutavou atrakci. Kolikakilometrová je dnešní pražská „odpadní cesta“ a jaká další tajemství skrývá? Doslova uvidíte.
     16:45
     Procházka Žumberkem
      Několik kilometrů od Trhových Svinů narazíte na Žumberk, malebnou obec, která se do dnešních dnů může pyšnit tím, že si zachovala hradby s baštami obepínající její historickou část. O obci existují zmíňky už z roku 1279 a my se jí spolu s průvodcem panem Josefíkem projdeme. Podíváme se trhosvinský gotický kostelík a řekneme vám, kdo byl Theobald Hoeck a čím byl pro Trhové Sviny důležitý.
      20:31
      Rodiště Emila Kolbena
       Strančice. Nebo že by snad Stránčice? Malá víska nedaleko Prahy - rodiště Emila Kolbena, jednoho ze zakladatelů pražského ČKD. A vlastně hlavně o něm, o jeho životě a práci bude naše poslední reportáž. Ta vás zavede i do školy, kam Kolben chodil. Místní si zkrátka svého nejslavnějšího rodáka jaksepatří považují.
       23:58
       Soutěž
        Významné poutní místo, nacházející se poblíž Svojkova, se jmenuje Modlivý důl. Dříve se mu ale říkalo smolný důl. Místní uhlíři se totiž zabývali i zpracováním smoly. Rokle uprostřed skal a lesů se však později stala významným místem kam se věřící chodili klanět Panně Marii. A je tomu tak dodnes. Lidé sem chodí od roku 1772, kdy zde prosili o odvrácení morové epidemie. V okolních pískovcových skalách najdeme spoustu dutin, vyhloubených člověkem. Byla tu i jeskyně, kaple, se sochou Panny Marie.
        Přehrát celé video
        Stopáž27 minut
        Další díl
        14. říjen 2007

        Přehled dílů

         
        Stopáž29 minut

        1. říjen

        Klášter Plasy — Chýnovská jeskyně — Boží Dar — Hrnčířka Drahomíra Svobodová — Cesta železa Moravským krasem — Rentzovo muzeum barokního tisku

        1. 10. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        24. září

        Svatá Hora u Příbrami — Údolí Říčky — Zoopark Chomutov — Po stopách Jana Kotěry — Království železnic — Veselíčko

        24. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        17. září

        Obec Bílá Voda — Vodní dům — Z Luhova do Újezda nade Mží na kole — Vitráže — Pevnost poznání — Polná

        17. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        10. září

        Zámek Blatná — Naučná stezka údolím Skuhrovského potoka — Seismická stanice Kašperské Hory — Stáje Heřmanův Městec — Lučany nad Nisou — Valašské Klobouky

        10. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        3. září

        Nový Jičín — Zámek Liblice — Hrad Ledeč nad Sázavou — Břasy — Cheb — Havlíčkova Borová

        3. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        27. srpen

        Hrad Kokořín — Řeka Bystřice — Sokolník Václav Augustin — Císařské lázně — Podkrušnohorské muzeum — Karel Klostermann

        27. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        20. srpen

        Červená Řečice — Mineralogická stezka — Chvatliny — Jabkenice — Zbýšov — Netolice

        20. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        13. srpen

        Zámek Buchlovice — Kateřinská jeskyně — Sklárna Jílek — Obce selského baroka — Technické muzeum Brno — Kostel v Paštikách

        13. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        6. srpen

        Vrchlabí — Knížecí stolec — Včely v botanické zahradě — Větrný mlýn — Retromuseum Cheb — Radomyšl

        6. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        30. červenec

        Doubravník — Zoo Brno — Za prameny na Pancířském hřbetu — Belveder u Kutné Hory — Sochy z písku — Slavičín

        30. 7. 2023 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám