Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Kolowratský zámek

Průvodcem v naší první reportáži nebude nikdo jiný než Jan Kolowrat Krakowský, i když zákon z roku 1918 zrušil užívání šlechtických predikátů, sluší se dodat šlechtic a majitel zámku v Rychnově nad Kněžnou. Jeho původní předchůdce byl zbudován jako dominanta města už v 16. století, barokní zámek z něj byl zbudován až během třicetileté války. A živé baroko je i název pro výstavu výjimečných obrazů, které se podařilo rodu Kolowratských nashromáždit.

MapaKolowratský zámek
videoKolowratský zámek
...
video video

Kolowratský zámek

Sběratel amerických aut

Prostorově i finančně náročný je koníček pana Zvonaře z Prahy. Auty byl obklopen už od dětství, jeho otec totiž obdivoval americká auta. A protože jablko v tomto případě nepadlo daleko od stromu, má dneska Jaroslav Zvonař několik veteránů „uskladněno“ v garážích kolem Prahy. Je jich už na čtyřicet, zhusta americké provenience, a čím se právě tihle krasavci vyznačují a odlišují - uvidíte sami.

videoSběratel amerických aut
...
video video

Sběratel amerických aut

Muzeum lidových krojů

Každý automechanik nosí svůj pracovní oděv, svůj stejnokroj. Oslím můstkem se dostáváme k tématu dalšího zastavení. To proběhlo v Kněževsi u Rakovníka. Paní Čurdová právě tady totiž vystavuje to, co začala sbírat před 15 lety - kroje. Ten první moravský má schovaný dodnes, jen ho rozšířily další a další umné kousky z Čech, Moravy a Slezska, a dokonce i ze Slovenska. A kterýže je ten nejcennější, nebo kterýže má paní Čurdová nejradši? Uvidíte sami.

MapaMuzeum lidových krojů
videoMuzeum lidových krojů
...
video video

Muzeum lidových krojů

Ekotechnické muzeum

Do pražského podzemí můžete zavítat z neuvěřitelných 75 tisíc míst. Praha má totiž velmi dokonale zbudovanou kanalizační síť: původně ji v roce 1906 tvořilo asi sto kilometrů stok, které se stékaly v čistírně v Bubenči. Ta stojí na svém původním místě dodnes, jen se rozšířila, stejně tak jako pražské stoky. Dodnes jde o turisticky zajímavou a poutavou atrakci. Kolikakilometrová je dnešní pražská „odpadní cesta“ a jaká další tajemství skrývá? Doslova uvidíte.

MapaEkotechnické muzeum
videoEkotechnické muzeum
...
video video

Ekotechnické muzeum

Procházka Žumberkem

Několik kilometrů od Trhových Svinů narazíte na Žumberk, malebnou obec, která se do dnešních dnů může pyšnit tím, že si zachovala hradby s baštami obepínající její historickou část. O obci existují zmíňky už z roku 1279 a my se jí spolu s průvodcem panem Josefíkem projdeme. Podíváme se trhosvinský gotický kostelík a řekneme vám, kdo byl Theobald Hoeck a čím byl pro Trhové Sviny důležitý.

MapaProcházka Žumberkem
videoProcházka Žumberkem
...
video video

Procházka Žumberkem

Rodiště Emila Kolbena

Strančice. Nebo že by snad Stránčice? Malá víska nedaleko Prahy - rodiště Emila Kolbena, jednoho ze zakladatelů pražského ČKD. A vlastně hlavně o něm, o jeho životě a práci bude naše poslední reportáž. Ta vás zavede i do školy, kam Kolben chodil. Místní si zkrátka svého nejslavnějšího rodáka jaksepatří považují.

MapaRodiště Emila Kolbena
videoRodiště Emila Kolbena
...
video video

Rodiště Emila Kolbena

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3