Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Vodní mlýn

Vodní mlýn Profese se dědí z otce na syna, tam, kde otec končí, syn už začíná. Zpíval kdysi Jaroslav Wykrent ve své písničce. Toulavá kamera však místo zpěvného tónu volí radši obrázky, a tak vás v naší reportáži pozveme do Budčic na řece Sázavě. Stojí tady vodní mlýn, a to už od roku 1893. V osmapadesátém byl sice znárodněn, ale pan Jaroslav Řezník se k rodinné tradici vrátil. Nemlynaří, zřídil tady ale mlynářské muzeum. Zajímavě vypráví o zaniklém řemeslu i o vodníkovi. Práce s obnovou mlýnice měl sice dost, ale jak sami uvidíte, dřina se vyplatila.

MapaVodní mlýn
videoBudčický mlýn
...
video video

Budčický mlýn

Voskové figuríny

Voskové figuríny Nemusíte do Británie ani třebas do Nizozemska, abyste tváří v tvář stanuli známým celebritám. Nic na tom, že jsou z vosku. Jedno takové Muzeum voskových figurín můžete navštívit v renesančním Českém Krumlově. Založil ho pan Kočík a potkat se tady můžete se šesti desítkami osobností. Je to pěkná fuška vytvořit takovou voskovou postavu, k dispozici musíte mít skutečné oční implantáty i autentické vrásky. A neméně důležité jsou i dobové reálie, v níž dotyčná postava žila, včetně oblečení.

MapaVoskové figuríny
videoMuzeum voskových figurín
...
video video

Muzeum voskových figurín

Pravěká těžba

Pravěká těžba V dalším zastavení vás pozveme pod zem. Nebude to poprvé, kdy budeme vizitýrovat krásu naší země jaksi z druhé strany. Vypravili jsme se do Krumlovského lesa na Znojemsku, kde místní archeologové zkoumají pozůstatky pravěké těžby. Tým profesionálních archeologů překvapily těžební jámy z doby bronzové – rohovec, který se tady těžil, se totiž už v té době příliš nepoužíval. Těch teorií, proč se k téhle dřině naši předci vrátili, je několik. Jedna z nich protežuje vliv magie a potřeba dát najevo úctu k předkům.

MapaPravěká těžba
videoPravěká těžba
...
video video

Pravěká těžba

Albrecht z Vladštejna

Albrecht z Vladštejna V Chebu byl zavražděn před 373 lety. Pochován je v rodinné hrobce v Mnichově Hradišti – ve městě, které možná nikdy ani nenavštívil. A jeho ostatky tam navíc byly převezeny až 151 let po jeho smrti. Významný šlechtic a bojovník – Albrecht z Valdštejna. Složitý život – složitá smrt. Pražský Valdštejnský palác připravuje velkolepou výstavu věnovanou Valdštejnovi a jeho době, a to už na podzim. My se projdeme kaplí svaté Barbory, kde našel velký vojevůdce místo svého odpočinku, a spolu s ním i jeho manželka.

MapaAlbrecht z Vladštejna
videoHrobka Albrechta z Valdštejna
...
video video

Hrobka Albrechta z Valdštejna

Zvoníci chrámu sv. Víta

Zvoníci chrámu sv. Víta Kolik zvoníků zaměstnává chrám svatého Víta? Jsou jich tři desítky a zvoní nejen proto, aby ohlásili bohoslužbu, ale své zvony nechají rozeznět i tehdy, ohlašují-li slavnostní příležitost nebo poledne. Uvidíte sami, že jde o fyzicky dost náročnou práci, při které stačí troška nepozornosti a zvon může člověka vytáhnout do vzduchu. O to víc tedy překvapí, že mezi zvoníky jsou i ženy.

MapaZvoníci chrámu sv. Víta
videoSvatovítští zvoníci
...
video video

Svatovítští zvoníci

Masarykova chata

Masarykova chata Ve výšce 1019 metrů v Orlických horách narazíte na Masarykovu chatu. Říká se jí perla tamních hor a jde o nejnavštěvovanější místo. Útočiště v ní nacházejí nejen turisté už víc než 80 let. Masaryk tady měl svoji bustu – ta podle politického režimu – byla nebo nebyla vystavována. Základní kámen byl položen v roce 1924 a za neuvěřitelných 967 tisíc a za další neuvěřitelný pouhý jeden rok chata byla postavena. I okolí, v němž se chata nachází, stojí za procházku. Přesvědčí vás o tom určitě i botanická zahrada Orlických hor – Bukačka, dnes národní přírodní rezervace.

MapaMasarykova chata
videoMasarykova chata
...
video video

Masarykova chata

Stopáž27 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3