27 minut

16. září 2007

Obsah dílu

Budčický mlýn — Muzeum voskových figurín — Pravěká těžba — Hrobka Albrechta z Valdštejna — Svatovítští zvoníci — Masarykova chata

Části dílu

01:18
Budčický mlýn
  Profese se dělí z otce na syna, tam, kde otec končí, syn už začíná. Zpíval kdysi Jaroslav Wykrent ve své písničce. Toulavá kamera však místo zpěvného tónu volí radši obrázky, a tak vás v první reportáži pozveme do Budčic na řece Sázavě. Stojí tady vodní mlýn, a to už od roku 1893. V osmapadesátém byl sice znárodněn, ale pan Jaroslav Řezník se k rodinné tradici vrátil. Nemlynaří, zřídil tady ale mlynářské muzeum. Zajímavě vypráví o zaniklém řemeslu i o vodníkovi. Práce s obnovou mlýnice měl sice dost, ale jak sami uvidíte, dřina se vyplatila.
  04:35
  Muzeum voskových figurín
   Nemusíte do Británie ani do třebas do Nizozemska, abyste tváří v tvář stanuli celebritám. Nic na tom, že jsou z vosku. Jedno takové Muzeum voskových figurín můžete navštívit v renesančním Českém Krumlově. Založil ho pan Kočík a potkat se tady můžete se šesti desítkami osobností. Je to pěkná fuška vytvořit takovou voskovou postavu, k dispozici musíte mít skutečné oční implantáty i autentické vrásky. A neméně důležité jsou i dobové reálie, v níž dotyčná postava žila, včetně oblečení.
   08:22
   Pravěká těžba
    Ve třetím zastavení vás pak pozveme pod zem. Nebude to poprvé, kdy budeme vizitýrovat krásu naší země jaksi z druhé strany. Vypravili jsme se do Krumlovského lesa na Znojemsku, kde místní archeologové zkoumají pozůstatky pravěké těžby. Tým profesionálních archeologů překvapily těžební jámy z doby bronzové – rohovec, který se tady těžil, se totiž už v té době příliš nepoužíval. Těch teorií, proč se k téhle dřině naši předci vrátili, je několik. Jedna z nich protežuje vliv magie a potřebu dát najevo úctu k předkům.
    12:12
    Hrobka Albrechta z Valdštejna
     V Chebu byl zavražděn před 373 lety. Pochován je v rodinné hrobce v Mnichově Hradišti – ve městě, které možná nikdy ani nenavštívil. A jeho ostatky tam navíc byly převezeny až 151 let po jeho smrti. Významný šlechtic a bojovník – Albrecht z Valdštejna. Složitý život – složitá smrt. Pražský Valdštejnský palác připravuje velkolepou výstavu věnovanou Valdštejnovi a jeho době, a to už na podzim. My se projdeme kaplí svaté Barbory, kde našel velký vojevůdce místo svého odpočinku a spolu s ním i jeho manželka.
     15:57
     Svatovítští zvoníci
      Kolik zvoníků zaměstnává chrám svatého Víta? Jsou jich tři desítky a zvoní nejen proto, aby ohlásili bohoslužbu, ale své zvony nechají rozeznět i tehdy, ohlašují-li slavnostní příležitost nebo poledne. Uvidíte sami, že jde o fyzicky dost náročnou práci, při které stačí troška nepozornosti a zvon může člověka vytáhnout do vzduchu. O to víc tedy překvapí, že mezi zvoníky jsou i ženy.
      20:05
      Masarykova chata
       Ve výšce 1019 m v Orlických horách narazíte na Masarykovu chatu. Říká se jí perla tamních hor a jde o nejnavštěvovanější místo. Útočiště v ní nacházejí nejen turisté už víc než 80 let. Masaryk tady měl svoji bustu, ta byla nebo nebyla vystavována – podle politického režimu. Základní kámen byl položen v roce 1924 a za neuvěřitelných 967 tisíc a za další neuvěřitelný pouhý jeden rok byla chata postavena. I okolí, v němž se chata nachází, stojí za procházku. Přesvědčí vás o tom určitě i botanická zahrada Orlických hor – Bukačka, dnes národní přírodní rezervace.
       24:00
       Soutěž
        Otázka se tentokrát týkala Petřínské rozhledny. S nápadem postavit ji přišel Klub českých turistů, který se nechal inspirovat dominantou Paříže. Jeho členové dokonce založili Družstvo pro výstavbu rozhledny a dali dohromady prvních tisíc zlatých. Sami zřejmě netušili, že nakonec bude stát víc než stokrát tolik. Přesto peníze sehnali a rozhledna byla 20. srpna roku 1891 u příležitosti Všeobecné česko-slovanské výstavy slavnostně otevřena. Dělníci ji postavily za pouhých pět měsíců. Nahoru vede 299 schodů a je z ní vidět Říp, Bezděz, Milešovka a dokonce i Sněžka. A teď otázka, víte, jak je Petřínská rozhledna vysoká?
        Přehrát celé video
        Stopáž27 minut
        Další díl
        23. září 2007

        Přehled dílů

         
        Stopáž29 minut

        26. listopad

        Rýzmburk — Kostel Vítovhov — Puškař — Pancíř — Modelová železnice — Koukolova hora – Kotýz

        26. 11. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        19. listopad

        Vrbno pod Pradědem — Elektrárna v osadě Háj — Historická tramvaj v Olomouci — Prášily — Retromuzeum kočárků v Mimoni — Rudolfova štola

        19. 11. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        12. listopad

        Těchobuz — Božídarské rašeliniště — Harmonium — Kostnice Brno — Námořní muzeum — Komáří hůrka

        12. 11. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        5. listopad

        Kostel sv. Mikuláše — Jeskyně Balcarka — Vyšívání pavím brkem — Krajina břidlice — Kadovský viklan — Dobřany

        5. 11. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        29. říjen

        Hrad Seeberg — Jeskyně na Turoldu — Výrobce luků Petr Klíma — Červený kostel v Olomouci — Muzeum Avia — Praděd

        29. 10. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        22. říjen

        Zámek Velké Březno — Slezská Harta — Grafitový důl v Českém Krumlově — Sadská — Trusnov — Svatobor

        22. 10. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        15. říjen

        Žulová — Zoopark Zájezd — Kvítkův dvůr — Zhůří — Šardice — Nové Město na Moravě

        15. 10. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        8. říjen

        Hrad Kost po rekonstrukci — Karlovarské podzemí — Hořečkové louky — Barokní perla Vysočiny — Muzeum českého granátu — Osada Hvězda

        8. 10. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        1. říjen

        Klášter Plasy — Chýnovská jeskyně — Boží Dar — Hrnčířka Drahomíra Svobodová — Cesta železa Moravským krasem — Rentzovo muzeum barokního tisku

        1. 10. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        24. září

        Svatá Hora u Příbrami — Údolí Říčky — Zoopark Chomutov — Po stopách Jana Kotěry — Království železnic — Veselíčko

        24. 9. 2023 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám