Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Zámek Lnáře

Zámek Lnáře Lnáře jsou obec, o které první zmínky dohledáte už ve 13. století. Původně gotická tvrz ležící v sousedství dnešního lnářského zámku by to mohla potvrdit. Zámek, který tvoří dominantu jihočeských Lnářů, pamatuje i Jana Lucemburského. Dnešní podoba stavby čerpá z architektury 17. století a jeho posledním oficiálním majitelem byl Jindřich Arnošt Vaníček. Advokát, který spolupracoval s T. G. Masarykem. Zámku si ale moc neužil. Řekneme vám proč.

MapaZámek Lnáře
videoZámek Lnáře
...
video video

Zámek Lnáře

Liga lesní moudrosti

Liga lesní moudrosti Pak se vypravíme do šeltrů. A pokud nevíte, co to je, pak vám prozradíme, že průvodce nám bude dělat Aleš Sedláček – Tokaheya jako Ligy lesní moudrosti, nepomůže. Takže popořádku. Jen kousek od Mariánských Lázní jsme se potkali s tamějšími woodcraftery, tedy těmi, které oslovilo učení přírodovědce a spisovatele Ernesta Setona. Šeltry jsou totiž týpí, která obývají právě woodcrafteři. Museli nejdřív zapracovat na okolní krajině a jejích pozemcích, které musely přivést do stavu obyvatelnosti nebo aspoň takového, aby tady mohli scházet.

MapaLiga lesní moudrosti
videoTábořiště Ligy lesní moudrosti
...
video video

Tábořiště Ligy lesní moudrosti

Bismarckovy věže

Bismarckovy věže Nejkrásnější kamenná rozhledna v Česku prý leží na vrcholu Háj u Aše. Z výšin neshlíží do krajiny ale sama. Má totiž své dvojče. To je o něco menší, ale to mu na kráse neubývá. Peníze na jejich stavbu získávali místní dobrovolnými sbírkami, a tak není divu, že Bismarckovy věže, jak se dvojčata označují, byly postaveny s nadšením, kvalitně, a přitom rychle. Na kamenné rozhledně na Zelené hoře dokonce může vidět i bizarní symboly – Ruly. Tvoří je vlastně jakési parafy těch, kteří přispěli nejvíc. Že by první reklama z dob císařskokrálovského mocnářství?!

MapaBismarckovy věže
videoBismarckovy věže
...
video video

Bismarckovy věže

Papírové léto

Papírové léto Nůžky, lepidýlka, pinzetky, tužky a taky trpělivost – nezbytnosti, bez kterých by se neobešli východočeští modeláři. V místním královéhradeckém muzeu pořádají výstavu. Nazvali ji symbolicky a příhodně: Papírové léto a k obdivování tady máte pod jednou střechou na šest stovek modýlků z různých koutů Evropy. Správný stavitel je vlastně jako šikovný krejčí. Musí zvládnout udělat ten správný střih pro svůj vytvářený model. A když se mu tohle podaří, pak má před sebou už jen práci na zlepšování a vychytávkách výsledné „vystřihovánky“.

videoVýstava Papírové léto III.
...
video video

Výstava Papírové léto III.

Botanická zahrada

Botanická zahrada Za tropy nemusíte na jih, ba právě naopak, na sever. A zůstat můžete přitom v kraji českých. Nová botanická zahrada v severočeských Teplicích se totiž pyšní Tropikanou – „skleníkem“, v němž vegetuje několik tisíc vzácných rostlinných druhů. Sám ředitel jezdí po světě s výzkumnými expedicemi, aby vystavované skvosty ještě rozšířil. A vy si možná rozšíříte svou slovní zásobu o taková slova, jako jsou: anona, koka nebo balza. Možná tomu nebudete věřit, ale právě v botanické zahradě si na své přijdou i luštitelé křížovek… i rybiček.

MapaBotanická zahrada
videoBotanická zahrada Teplice
...
video video

Botanická zahrada Teplice

Po stopách Františka Palackého

Po stopách Františka Palackého Nedělní výlet s Toulavou kamerou zakončíme v Podbeskydí. V městečku Hodslavice. Nejen místní vědí, že se tam narodil otec českého dějepisectví František Palacký. V téměř nezměněné podobě tady najdete i jeho rodný dům. Protože jsme ale kamera toulavá, zavedeme vás i na naučnou stezku – ta nese právě Palackého jméno. Vystoupáme až do výšky 546 metrů – právě tady leží Svinec – nejvyšší místo, kam turisté můžou dojít. Flora, která se tu nabízí, je nejen krásná, ale i výjimečná.

MapaPo stopách Františka Palackého
videoRodný domek Františka Palackého
...
video video

Rodný domek Františka Palackého

Stopáž27 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3