27 minut

24. červen 2007

Obsah dílu

Panenský Týnec — Lhenice — Kotulova roubenka — Pořežany — Army park Ořechov — Památník Karla Čapka

Části dílu

01:12
Panenský Týnec
  Krásná příroda na Lounsku v okolí Panenského Týnce skýtá nejen rekreační možnosti, nabízí prý daleko víc. Vládne totiž léčivou silou pomáhající nám od našich neduhů. Do Týnce se rok co rok vypraví stovky lidí, aby se pokusili napravit své pošramocené zdraví. Zkoušejí leccos – třeba vodu ze studánky Královka. Ta navíc ukrývá 12 klíčů. K čemu nebo proč? A jak souvisí Jan Lucemburský nebo svatá Anežka Česká s tímto místem? Nejen to se dozvíte v první reportáži.
  05:04
  Papoušci – Lhenice
   Do kroku nám pak v další reportáži bude znít hudba. Bude to sice muzika papouščí, ale i ta stojí určitě za to. Nedaleko jihočeských Prachatic žije totiž pan Kubín se svým Tondou – a nejen s ním. Toník je krásný papoušek, tedy přesněji papoušek nádherný, a jeho majitel nám ukáže i skvosty pocházející z Austrálie – říká se jim amady nádherné. Jaký tady mají život a jak se jim daří v zimě? V druhé reportáži odpovědi najdete.
   08:31
   Kotulova roubenka
    V nejmladším českém městě, v Havířově, přímo uprostřed sídliště narazíte na jednu unikátní stavbu. Je o to bizarnější, že stojí mezi domy ve svahu na svém původním místě, a to už od roku 1781. Říká se jí Kotulova roubenka, a to podle rodu, který chaloupku vlastnil nejdéle. Dnes funguje jako muzejní expozice a my se podíváme na to, jakže to byli naši předkové důvtipní a důmyslní, jaký komfort si dokázali vymyslet a vyrobit dvě stě let před námi.
    12:35
    Pořežany
     I v Pořežanech mají své muzeum. 800 čtverečních metrů totiž stačilo vltavotýnskému panu Jiříčkovi na vytvoření muzea. V něm vystavuje všechno, co má kola, co jezdí: od historických pohádkových kočárů po auta nebo veteránské motorky. 50leté úsilí, které vynaložil majitel muzea na to, aby shromáždil ty skvosty, jimiž se chlubí, stálo za to. Vidět, jak byly vybaveny vozy, když vozily panstvo, nebo kde stáli lokajové při jízdě, bude zajímat snad i vás.
     16:21
     Army park Ořechov
      Ještě před pěti lety se v Ořechově u Brna rozprostírala protivzdušná raketová základna, dnes tu mají Army park. A v něm pak zajímavou vojenskou techniku. Třeba takové BVP 1 – v Česku prý existují jen tři takové exponáty. Průvodcem nám bude pan Urbánek a ten nám taky řekne, jak to vypadalo při osvobozování Brna nebo jak se připravuje rekonstrukce válečných střetů.
      19:58
      Památník Karla Čapka
       Stará Huť u Dobříše – místo, které je navždy spjato s Karlem Čapkem a jeho ženou Olgou Scheinpflugovou. K pobývání zde jim sloužila krásná empírová vila a Čapek tady nejen odpočíval, ale hlavně psal. Stůl, u kterého seděl, zůstal dodnes. Na Karla Čapka nejen zavzpomínáme, ale představíme vám ho i jako stavitele. Úpravy domu sice dokončit nestihl, protože poslední měsíce svého života pobýval už jen ve své vinohradské vile – ale jak říká Eliška Kunstová ze Společnosti bratří Čapků: dokud byl zdráv, pátky byly jeho dny. Právě tehdy v podkrovních prostorách empírové vily vítal své hosty.
       23:50
       Soutěž
        V Chodové Plané můžete navštívit první pivní lázně v zemi. Byly otevřeny před rokem v areálu tamního pivovaru, jehož historie spadá až do 16. století, kdy ho vlastnil šlechtický rod Šliků. Koupele ve zlatavém moku prý působí blahodárně na činnost srdce, krevní oběh, klouby a kůži. Kromě lázní jsou ovšem největší chloubou pivovaru 800 let staré sklepy, v nichž se v současné době nachází pivovarské muzeum.
        Přehrát celé video
        Stopáž27 minut
        Další díl
        1. červenec 2007

        Přehled dílů

         
        Stopáž29 minut

        1. říjen

        Klášter Plasy — Chýnovská jeskyně — Boží Dar — Hrnčířka Drahomíra Svobodová — Cesta železa Moravským krasem — Rentzovo muzeum barokního tisku

        1. 10. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        24. září

        Svatá Hora u Příbrami — Údolí Říčky — Zoopark Chomutov — Po stopách Jana Kotěry — Království železnic — Veselíčko

        24. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        17. září

        Obec Bílá Voda — Vodní dům — Z Luhova do Újezda nade Mží na kole — Vitráže — Pevnost poznání — Polná

        17. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        10. září

        Zámek Blatná — Naučná stezka údolím Skuhrovského potoka — Seismická stanice Kašperské Hory — Stáje Heřmanův Městec — Lučany nad Nisou — Valašské Klobouky

        10. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        3. září

        Nový Jičín — Zámek Liblice — Hrad Ledeč nad Sázavou — Břasy — Cheb — Havlíčkova Borová

        3. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        27. srpen

        Hrad Kokořín — Řeka Bystřice — Sokolník Václav Augustin — Císařské lázně — Podkrušnohorské muzeum — Karel Klostermann

        27. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        20. srpen

        Červená Řečice — Mineralogická stezka — Chvatliny — Jabkenice — Zbýšov — Netolice

        20. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        13. srpen

        Zámek Buchlovice — Kateřinská jeskyně — Sklárna Jílek — Obce selského baroka — Technické muzeum Brno — Kostel v Paštikách

        13. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        6. srpen

        Vrchlabí — Knížecí stolec — Včely v botanické zahradě — Větrný mlýn — Retromuseum Cheb — Radomyšl

        6. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        30. červenec

        Doubravník — Zoo Brno — Za prameny na Pancířském hřbetu — Belveder u Kutné Hory — Sochy z písku — Slavičín

        30. 7. 2023 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám