27 minut

3. červen 2007

Část: Táborský poklad

Obsah dílu

Táborský poklad — Luže u Košumberka — Zámek Kravaře — Pohádkový dům v Pičíně — Hospitál Kuks — Přibyslav

Části dílu

01:19
Táborský poklad
  Táborský poklad – to jsou předměty, které byly objeveny vlastně náhodou. V roce 2001 to začalo tak, že dělník motykou ťuknul do starého hliněného džbánku. Co v něm bylo – dva tisíce stříbrných mincí. Byly tady od roku 1525, kdy je u domu zakopal Mikuláš Vlaský ze Sionu. Finanční hodnotu táborských pokladů dokáží numismatici vyjádřit, tu historickou však nevyjádřil nikdo. Vypovídají totiž nejen o životě, v němž sloužily svým majitelům.
  04:46
  Zámek Kravaře
   Zámecký areál v Kravařích je spjat se šlechtickým rodem pánů z Kravař. Jeho „zakládací listina“ pochází z roku 1377. Zámek byl v 18. století přestavěn v barokním stylu a dnes ho místní využívají hlavně ke kulturním účelům. V barokním interiéru najdeme všechny artefakty, které nám přiblíží život tehdejší šlechty. Zámečtí pánové si však žili na vysoké noze, a tak dluhy narůstaly. Panství proto museli prodat – legendy spjaté s ním ale zůstaly.
   08:32
   Pohádkový dům v Pičíně
    Víte, že v Pičíně žije strašidloložka? Dům, v němž s manželem žije, proměnila v pohádkovou zemi, kde se vlády ujali skřítkové. Raritou je drak, který sto let spal, a ve sklepě pak narazíte na opravdové peklo. Strašidloložka Klimková vdechuje umně všem pohádkovým postavičkám a troufá si i na víc, třeba na ilustraci knížek.
    12:13
    Luže u Košumberka
     Luže u Košumberka – město, které je známé hlavně díky své léčebně pro tuberkulózu. Vzniklo už ve 13. století a kolem dokola to vždycky svědčilo lesům, přírodě. I právě proto se tady dr. Hamza rozhodl zbudovat ozdravné sanatorium. Toulavá kamera ale zacílí i na jiné zajímavé místo Luže. Tím je přenádherné arboretum. Ředitel Botanické zahrady Václav Větvička nás jím provede a ukáže nám i jeden z největších, možná největší dub u nás.
     16:16
     Dřevěné lékovky
      Kouzlo výroby dřevěných lékovek nám v předposlední reportáži přiblíží paní Markéta Krouzová z krkonošské Dolní Olešnice. Před několika lety pomohla s přípravou farmaceutického muzea v Kuksu, a protože zkušenost a praxe hovořily za ní v její prospěch, rodinnou tradici dřevěných dóz na léky začala rozšiřovat. Dřív se třeba používala i volská krev. Dnes už jsou to jiné „techniky“.
      19:59
      Přibyslav
       Přibyslav – známe ji všichni, i když jsme tam nikdy nebyli. Je totiž ve vyjmenovaných slovech. Město, kde bude cíl naší nedělní cesty s kamerou. Žijí tady 4 tisíce lidí a její dominantou je věž. Několikrát tady uvidíte i směrovku odkazující k tři kilometry vzdálené Žižkovské mohyle. Právě vojevůdce Žižka táhl Přibyslaví proti katolické šlechtě na Moravě a zemřel tady. Jeho vojska město dobyla a udělala si z něj vojenskou základnu.
       23:45
       Soutěž
        Starý Plzenec leží nedaleko Plzně. Navzdory tomu, že má dlouhou a bohatou historii, zmíníme se o tamní současné atrakci, i když ne tak docela. Četné historické památky, mezi něž patří třeba přemyslovské hradiště nebo rotunda sv. Petra, spojuje naučná stezka, kterou tu vybudovali místní nadšenci. A nejen to. Mají tam ještě jednu, které říkají ezoterická, kde oko i duše pookřejí.
        Přehrát celé video
        Stopáž27 minut
        Další díl
        10. červen 2007

        Přehled dílů

         
        Stopáž29 minut

        1. říjen

        Klášter Plasy — Chýnovská jeskyně — Boží Dar — Hrnčířka Drahomíra Svobodová — Cesta železa Moravským krasem — Rentzovo muzeum barokního tisku

        1. 10. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        24. září

        Svatá Hora u Příbrami — Údolí Říčky — Zoopark Chomutov — Po stopách Jana Kotěry — Království železnic — Veselíčko

        24. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        17. září

        Obec Bílá Voda — Vodní dům — Z Luhova do Újezda nade Mží na kole — Vitráže — Pevnost poznání — Polná

        17. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        10. září

        Zámek Blatná — Naučná stezka údolím Skuhrovského potoka — Seismická stanice Kašperské Hory — Stáje Heřmanův Městec — Lučany nad Nisou — Valašské Klobouky

        10. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        3. září

        Nový Jičín — Zámek Liblice — Hrad Ledeč nad Sázavou — Břasy — Cheb — Havlíčkova Borová

        3. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        27. srpen

        Hrad Kokořín — Řeka Bystřice — Sokolník Václav Augustin — Císařské lázně — Podkrušnohorské muzeum — Karel Klostermann

        27. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        20. srpen

        Červená Řečice — Mineralogická stezka — Chvatliny — Jabkenice — Zbýšov — Netolice

        20. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        13. srpen

        Zámek Buchlovice — Kateřinská jeskyně — Sklárna Jílek — Obce selského baroka — Technické muzeum Brno — Kostel v Paštikách

        13. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        6. srpen

        Vrchlabí — Knížecí stolec — Včely v botanické zahradě — Větrný mlýn — Retromuseum Cheb — Radomyšl

        6. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        30. červenec

        Doubravník — Zoo Brno — Za prameny na Pancířském hřbetu — Belveder u Kutné Hory — Sochy z písku — Slavičín

        30. 7. 2023 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám