26 minut

1. duben 2007

Obsah dílu

Zábřeh na Moravě — Skryjská oblast — Hasičské muzeum v Postřekově — Hornické muzeum Harrachov — Výroba hraček — Klášter u Nové Bystřice

Části dílu

01:27
Zábřeh na Moravě
  V padesát metrů vysoké věži svatého Bartoloměje v Zábřehu na Moravě startujeme naše toulání. A proč právě tady? Mají tady totiž jedno dost neobvyklé muzeum. Narazili jsme na něj ve věži svatostánku a založila ho parta lidí, kteří chtěli obnovit tradici ručního vyzvánění. Přesně 117 schodů vás dovede ke zvonici z roku 1794 a vy se můžete podívat mimo jiné i sbírku víc než tisícovky mincí nebo barokní kleště na pečení hostií.
  05:21
  Skryjská oblast
   Joachima Barranda pozvali majitelé křivoklátského panství, aby jim pomohl s vybudováním koněspřežné železnice. Barrand tedy dorazil do obce Skryje, nejdřív sice jako pedagog, ale protože se mu nabídka podílet se na stavbě koněspřežky líbila, pustil se do práce. Jenže to by skryjská oblast nesměla být bohatá na různé zkameněliny trilobitů, které pak obrátily archeologovi život. Celá oblast je dnes Chráněným krajinným územím se Skryjskými jezírky.
   09:08
   Hasičské muzeum v Postřekově
    Sedm kilometrů od Domažlic, v malebné obci Postřekov, objevila Toulavá kamera jedno hasičské muzeum. Vzniklo před sedmi lety – jako nápad jistě oceněníhodné, k jeho realizaci však chyběly peníze. Jenže mecenáši nevymřeli ani v Česku, a tak se postupně nějaká ta korunka nashromáždila a po náročných rekonstrukcích a opravách, které trvaly snad stovky hodin, si můžete prohlédnout třeba stříkačku trakařovou z roku 1813, ovládanou ručně. K vidění jsou samozřejmě i stroje modernější a výkonnější.
    12:54
    Hornické muzeum Harrachov
     Víte, že Harrachov nejsou jen hory, sníh a lyžování? Město má totiž i své málo známé podzemí. Od roku 1992, kdy byl uzavřen rudný důl, tady totiž právě pod zemí funguje hornické muzeum města Harrachova. Během těžby tady bylo vyraženo přes 21 kilometrů chodeb a my se částí z nich projdeme. Dřív tu sice jezdilo akumulátorové vozítko, ale my jsme zvolili klidnější cestu pěšmo.
     16:52
     Výroba hraček
      Hračky budou naším dalším tématem. Na Pardubicku v obci Krouna žije pan Bukáček a ten je totiž umí zajímavě nejen vyrábět, ale i o nich vyprávět. Jeho rukama vzejde na čtyřicet vzorů hraček, říká se jim hračky krounské, a krounští se jimi můžou pyšnit už od 19. století. Hlavním pracovním materiálem je dřevo a krounské dřevěné hračky se dnes úspěšně vyvážejí nejen do Japonska, ale i do Ameriky nebo Evropy.
      20:05
      Klášter u Nové Bystřice
       Magická trojka bude provázet naši poslední nedělní reportáž. Tři lípy, tři prameny, tři rybníky – objevili je tři řádoví bratři hledající místo pro svůj klášter. Bylo to v roce 1501–1507, kdy u Nové Bystřice vyrostl klášter Nejsvětější trojice. Obýval ho řád nejmenších bratří sv. Františka z Pauly až do roku 1533. Klášter byl pak jakoby zapomenut a znovu byl objeven až ve století 17. Nejpohnutější osud ale stavbu potkal až v dějinách novodobých – při jednom pracovním subotniku v roce 1960.
       23:57
       Soutěž
        Chodov proslavila výroba růžového porcelánu. Tamní manufaktura patří mezi nejstarší ve střední Evropě. Založena byla už v roce 1811. A její výrobky putují do celého světa. Za vznik porcelánky může František Miesl, někdejší majitel tří uhelných dolů v okolí. Jeho lidé totiž při náhodném sesutí jedné ze šachet objevili bílou hlínu - kaolín, a tak Miesl přišel s myšlenkou založit tam manufakturu na jemnou keramiku.
        Přehrát celé video
        Stopáž22 minut
        Další díl
        8. duben 2007

        Přehled dílů

         
        Stopáž30 minut

        17. září

        Obec Bílá Voda — Vodní dům — Z Luhova do Újezda nade Mží na kole — Vitráže — Pevnost poznání — Polná

        17. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        10. září

        Zámek Blatná — Naučná stezka údolím Skuhrovského potoka — Seismická stanice Kašperské Hory — Stáje Heřmanův Městec — Lučany nad Nisou — Valašské Klobouky

        10. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        3. září

        Nový Jičín — Zámek Liblice — Hrad Ledeč nad Sázavou — Břasy — Cheb — Havlíčkova Borová

        3. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        27. srpen

        Hrad Kokořín — Řeka Bystřice — Sokolník Václav Augustin — Císařské lázně — Podkrušnohorské muzeum — Karel Klostermann

        27. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        20. srpen

        Červená Řečice — Mineralogická stezka — Chvatliny — Jabkenice — Zbýšov — Netolice

        20. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        13. srpen

        Zámek Buchlovice — Kateřinská jeskyně — Sklárna Jílek — Obce selského baroka — Technické muzeum Brno — Kostel v Paštikách

        13. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        6. srpen

        Vrchlabí — Knížecí stolec — Včely v botanické zahradě — Větrný mlýn — Retromuseum Cheb — Radomyšl

        6. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        30. červenec

        Doubravník — Zoo Brno — Za prameny na Pancířském hřbetu — Belveder u Kutné Hory — Sochy z písku — Slavičín

        30. 7. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        23. červenec

        Zámek Oslavany — Archeoskanzen Trocnov — Aradekor Milady Hynkové — Vodní elektrárna Dalešice — Výstava 100 let Českého rozhlasu — Budeč

        23. 7. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        16. červenec

        Žirovnice — Ŕozhledna Smrk — Bednářské muzeum — Klášter Brno — Pálava — Týn nad Vltavou

        16. 7. 2023 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám