Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Krása vojenského řemesla na Pražském hradě

Krása vojenského řemesla na Pražském hradě V Tereziánském křídle Pražského hradu připravili pro znalce vojenské historie, a nejen pro ně, výstavu Krása vojenského řemesla. Hlavními exponáty jsou zbraně: některé kousky jsou vskutku unikátní – sami odborníci třeba o takovém winchesteru vzor 1873 mluví jako o jednom z tisíce. Do dějin puškařství vstoupil i Antonín Vincenc Lebeda – už v první polovině 19. století vyráběl zbraně, na kterých kombinoval různé ornamenty.

MapaKrása vojenského řemesla na Pražském hradě
videoKrása vojenského řemesla na Pražském hradě
...
video video

Krása vojenského řemesla na Pražském hradě

Výrobna mandolín

Výrobna mandolín V Mníšku pod Brdy jsme narazili na dílnu pana Čapka – ten v ní vyrábí mandolíny. Možná nevíte, že existují mandolíny italské a americké – a právě o těch druhých bude řeč. Pan Čapek nám ukáže, jak takový nástroj vzniká, a bude to tak trochu unikátní dívání, protože takových Čapků na světě není příliš. A možná se vám bude líbit i terminologie, kterou „pan Mandolína“ používá.

MapaVýrobna mandolín
videoVýrobna mandolín
...
video video

Výrobna mandolín

Klášter Rosa Coeli

Klášter Rosa Coeli Rosa Coeli – růže nebeská a taky klášter v Dolních Kounicích. Byl postaven za trest – Vilémovi z Pulína tak učinil na přímý příkaz papeže už ve 12. století – měl tím odčinit své hříchy a byl určen ženám. Za jeho zdmi se ale děly věci! Jeptišky totiž porušovaly řád premonstrátů, porušovaly celibát a stýkaly se s chlapci. Jedna z nich je za svůj proklatě hříšný život zazděna v severní části zdi.

MapaKlášter Rosa Coeli
videoKlášter Rosa Coeli
...
video video

Klášter Rosa Coeli

Cheb

Cheb Třetí nejstarší město v Česku je Cheb. A v chebské historii sehrály nezastupitelnou roli městské věže. Vytvářejí jakýsi pomyslný věžní triangl. Nejenže je z nich krásný rozhled do okolí, plnily i strategické funkce: třeba z nich faráři ukazovali českým nebo německým uprchlíkům cestu na západ. Podle Chebanů je ale tou nejkrásnější věží ta patřící ke kostelu zvěstování Panny Marie, který je spojený s františkánským klášterem.

MapaCheb
videoCheb
...
video video

Cheb

Muzeum zimních sportů Deštné

Muzeum zimních sportů Deštné Známé středisko Orlických hor Deštné má své muzeum. A v něm je k vidění jedna z největších sportovních expozic u nás – sbírka zaměřená na zimní sport, konkrétně na skiboby. Ten první si nechal patentovat v roce 1891 Američan Stevens, dnes jsou skiboby sportem rozšířeným a obdivovaným a o skibobování v Česku a jeho úspěšných reprezentantech si budeme povídat i my, a třeba i o lyžování, které se tady nejprve s rozpaky, a pak naplno rozjelo díky knížeti Kolowratovi.

MapaMuzeum zimních sportů Deštné
videoMuzeum zimních sportů Deštné
...
video video

Muzeum zimních sportů Deštné

Bolevec

Bolevec Když město pohltí vesnici: Bolevec, kdysi vesnice, dnes obklopená věžáky plzeňského sídliště by o tom mohl vyprávět a vlastně taky bude. Sdružení boleveckých rodáků nás provedli Krkavcem – tak se totiž říká příměstským lesům na severním okraji Plzně. Loupežnická jeskyně, tajemný lesní rybník, stoletý smrk, hráz Hádek nebo Petrovská díra, hájovna Dostálka – co místo, to nějaká zajímavá pověst, příběh nebo historka.

MapaBolevec
videoBolevec
...
video video

Bolevec

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3