Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Úterý

Úterý Obec Úterý – toť cíl naší první reportáže. Místo s prapodivným jménem na rozhraní Plzeňska a Karlovarského kraje. A pak také poklady ve sklepení Reitenbergerova domu. O tom všem bude řeč. Možná netušíte, že právě v Úterý se narodil opat tepelského kláštera Kašpar Prokop Reitenberger a vyvěrá tady vyhlášená zázračná úterská kyselka.

MapaÚterý
videoÚterý
...
video video

Úterý

Vogelsang

Vogelsang Na Šumavě zanikly desítky obcí a vsí, ale zdá se, že se sem přece jen začíná v poslední době život pozvolna vracet. Vogelsang – kdysi slavná sklářská vesnice ví své. Osiřela v sedmdesátých letech. Ptačí zpěv, jak zní její překlad, také jako by utichl. Pak se sem dostali manželé Halbhuberovi a ti se rozhodli vdechnout mrtvému místu nový život. Westernový styl života zdá se zabral – a jak se jim to povedlo, to posoudíte sami.

MapaVogelsang
videoVogelsang
...
video video

Vogelsang

Brandýs nad Labem

Brandýs nad Labem Prvním císařem na brandýském trůnu byl český král Ferdinand I. Pak se tady střídali až do roku 1918 všichni panovníci habsbursko-lotrinské dynastie. A my se podíváme na místo, kde se to všechno odehrálo. Zavedeme vás na zámek v Brandýse nad Labem. Původně středověká tvrz se změnila v renesanční skvost, aby poté upadla v zapomnění... ale víc už nám poví místní kastelán.

MapaBrandýs nad Labem
videoBrandýs nad Labem
...
video video

Brandýs nad Labem

Pražský hrad - sbírka starých textilií

Pražský hrad - sbírka starých textilií Na Pražském hradě mají vlastní restaurátorské dílny. Návštěvníci se do nich normálně nedostanou, proto jsme rádi, že vám můžeme ukázat zajímavou sbírku hradní sbírky – staré textilie. Unikátní záběry třeba na pohřební oděv Rudolfa I. Habsburského nebo šaty, které zřejmě patřily jedné z žen samotného Karla IV. Průvodci nám budou zkušená historička a šikovný restaurátor.

MapaPražský hrad - sbírka starých textilií
videoPražský hrad - sbírka starých textilií
...
video video

Pražský hrad - sbírka starých textilií

Pfaffenschlag

Pfaffenschlag V předposlední reportáži si se slavonickým učitelem připomeneme, jak probíhalo odkrývání vesnice Pfaffenschlag – v padesátých letech tady pod vedením Vladimíra Nekuly rozkryly zbytky středověké vesnice. Zajímavé však je, že během 14 let, kdy průzkum probíhal, se na něm podíleli nikoli profesionálové – archeologové, ale žáci místní školy.

MapaPfaffenschlag
videoPfaffenschlag
...
video video

Pfaffenschlag

Landštejn

Landštejn Končíme v České Kanadě, konkrétněji doputujeme k hradu Landštejn. Ten se nachází jen pár kilometrů od Slavonic a vznikl z popudu českého krále Přemysla Otakara I. Šlo o královský hrad a k nedalekému rakouskému hradu ležícího na protější straně tudy vedla i poštovní stezka. Hrad obléhali i husiti, dokonce ho i zapálili. A řeč bude ještě o krásné Markétě.

MapaLandštejn
videoLandštejn
...
video video

Landštejn

Stopáž25 minut
Rok výroby 2006
 ST 4:3