26 minut

12. listopad 2006

Obsah dílu

Desná v Jizerských horách — Aeroklub Jeseník — Bobři na Šumavě — Vítkův Hrádek — Damascenská ocel — Naučná stezka za mamuty

Části dílu

01:08
Desná v Jizerských horách
  V první reportáži vás zavedeme do Jizerských hor. Před devadesáti lety se právě tady, v Desné protrhla přehrada. Zpráva o téhle tragédii se stejně jako voda prohnala krajem a za chvíli už všichni věděli, že z nepatrného a nenápadného čůrku vody se stala živelní pohroma. Lidská zvědavost byla silnější než obavy z velké vody – a její daní bylo 62 obětí.
  04:18
  Aeroklub Jeseník
   Na své si přijdou pak milovníci výšek. Aeroklub Jeseník nás pozval na plachtění vzduchem a my jsem pozvánku přijali. Nelitovali jsme. V Mikulovicích nebude litovat ani vy – motorové letadlo nebo větroň (dopravní prostředek) si můžete nejen prohlédnout, ale i vybrat. Vysokánský Praděd je z ptačí perspektivy jen přehlédnutelným kopcem. Jen vám doporučujeme nějaké kvalitní oblečení. Jste v horách a ještě k tomu ve vysokých nadmořských výškách, vlastně až nebeských.
   08:15
   Bobři na Šumavě
    Bobře, bobře, v povodí Kateřinského a Farského potoka asi je ti dobře. Jak jinak bychom si vysvětlili bobří hráze a hrady, které tu tihle činorodí tvorové vystavěli! Bobři na Šumavu dorazili ze sousedního Bavorska a české dřevo mu zjevně dělá dobře. Pan Ladislav Vogeltanz tyhle býložravce fotí a ví, jak nesnadné to je.
    11:51
    Vítkův Hrádek
     Vítkův Hrádek založil Vítek z rodu Vítkovů a Rožmberků jako strážní hrad. Romantická zřícenina už mohla být zapomenuta, našla se však skupina nadšenců, kteří se rozhodli zachránit ji. Díky nim můžete na jihu Čech zavítat k dalšímu turistickému cíli, z něhož je jedinečný výhled na Vltavu. Vyprávět o tom by mohli třeba turisté z dalekého Peru nebo Kanady, kteří sem už zavítali.
     15:27
     Damascenská ocel
      Damascenská ocel má své kvality a své o tom ví právě pan Brixi. Ten má v Mohelnici svou kovářskou dílnu a tuhle ocel, která je proslulá svou tvrdostí, zná už velmi dobře. Vyrábí z ní krásné nože a meče – a o výrobním postupu povypráví i nám. Za zvlášť zajímavé pak lze považovat sběratelské nože se zajímavými rytinami nebo malé nožíčky sloužící jako šperk.
      19:11
      Naučná stezka za mamuty
       V Předmostí u Přerova otevřeli unikátní památník a naučnou stezku. Při troše dobré vůle se dá říct, že vás zavede do pravěku k lovcům mamutů. Nacházíme se totiž v lokalitě bohaté na zajímavé vykopávky, zejména kosterní pozůstatky mamutů. Dnes už se ví, že Předmostí je takovým velkým pohřebištěm z téhle doby, a i proto se rozhodli místní vybudovat zde 8kilometrovou naučnou stezku, která nám život lovců mamutů přiblíží docela věrohodným způsobem.
       23:09
       Soutěž
        Jihlava je město s druhou nejrozsáhlejší sítí podzemních chodeb u nás. Některé z nich se jmenují svítivky. Vyzařují totiž tajemné světlo, o jehož původu se neustále spekuluje. Právě kvůli němu sem přijížděly týmy záhadologů z celého světa, aby hádance přišly na kloub. Jedna teorie připisuje světélkování speciálnímu nátěru, který tady za druhé světové války zkoušeli Němci. Podle druhé tam svítí nerost – křemičitan zinku.
        Přehrát celé video
        Stopáž25 minut
        Další díl
        19. listopad 2006

        Přehled dílů

         
        Stopáž30 minut

        24. září

        Svatá Hora u Příbrami — Údolí Říčky — Zoopark Chomutov — Po stopách Jana Kotěry — Království železnic — Veselíčko

        24. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        17. září

        Obec Bílá Voda — Vodní dům — Z Luhova do Újezda nade Mží na kole — Vitráže — Pevnost poznání — Polná

        17. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        10. září

        Zámek Blatná — Naučná stezka údolím Skuhrovského potoka — Seismická stanice Kašperské Hory — Stáje Heřmanův Městec — Lučany nad Nisou — Valašské Klobouky

        10. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        3. září

        Nový Jičín — Zámek Liblice — Hrad Ledeč nad Sázavou — Břasy — Cheb — Havlíčkova Borová

        3. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        27. srpen

        Hrad Kokořín — Řeka Bystřice — Sokolník Václav Augustin — Císařské lázně — Podkrušnohorské muzeum — Karel Klostermann

        27. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        20. srpen

        Červená Řečice — Mineralogická stezka — Chvatliny — Jabkenice — Zbýšov — Netolice

        20. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        13. srpen

        Zámek Buchlovice — Kateřinská jeskyně — Sklárna Jílek — Obce selského baroka — Technické muzeum Brno — Kostel v Paštikách

        13. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        6. srpen

        Vrchlabí — Knížecí stolec — Včely v botanické zahradě — Větrný mlýn — Retromuseum Cheb — Radomyšl

        6. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        30. červenec

        Doubravník — Zoo Brno — Za prameny na Pancířském hřbetu — Belveder u Kutné Hory — Sochy z písku — Slavičín

        30. 7. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        23. červenec

        Zámek Oslavany — Archeoskanzen Trocnov — Aradekor Milady Hynkové — Vodní elektrárna Dalešice — Výstava 100 let Českého rozhlasu — Budeč

        23. 7. 2023 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám