Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Pernštýnské náměstí v Pardubicích

Pernštýnské náměstí v PardubicíchNěkdy se i nedostatek peněz může hodit. Vyprávět by mohli - a také budou - Pardubičtí. Ti se pyšní Pernštýnským náměstím. Když okolí procházelo různými úpravami, tahle část zůstala z finančních nedostatků zachována. Stojí tu už od roku 1507, kdy město téměř vyhořelo. Najdete tu řadu památek z různých dob - klasicistních i z empíru. A určitě pak skvost nepřehlédnutelný - měří totiž 60 metrů a jde o věž Zelená brána.

MapaPernštýnské náměstí v Pardubicích
videoPernštýnské náměstí v Pardubicích
...
video video

Pernštýnské náměstí v Pardubicích

Klub modelářů

Klub modelářůSportovní tematika bude příznačná pro další povídání. A jeho hlavní mistr bude vážit jen několik gramů. Řeč bude o leteckém modelářství - Češi patří k těm, kteří právě v tomto oboru velmi vynikli. Modeláři se potýkají s různými problémy, třeba jak sehnat správnou halu, ve které není průvan. Podíváme se důkladně, jak takové modely z balzy vznikají, a ukážeme vám i trénink pánů modelářů na Tachovsku.

MapaKlub modelářů
videoKlub modelářů
...
video video

Klub modelářů

Lubenecko

LubeneckoPak zapátráme po tom, proč se Lubenecko označuje jako kraj modré chryzantémy. Jméno dostalo podle slova lub, které označovalo kůru stromů, a podle Čapkovy povídky prý zahradník objevil právě v Lubenci modrou chryzantému. Při této pátrací procházce procházíme zajímavým krajem, plným kontrastů přírody a zajímavých legend. Třeba o krásné dívce, ale nešťastné... A komu by to nestačilo, pak může zavítat na Schillerovu rozhlednu.

MapaLubenecko
videoLubenecko
...
video video

Lubenecko

Templáři v Čejkovicích

Templáři v ČejkovicíchO templářích, jejichž řád vznikl už v 11. století, bude řeč poté. Právě oni výrazným způsobem ovlivnili život jihomoravských Čejkovic. Vystavěli tu komendu, tedy jakési sídlo rytířského řádu, a patřilo jim i několik obcí v Pojihlaví. Šlo o bohatý řád, o jehož nikdy ne úplně nalezeném majetku panují různé legendy. A k templářům patří i jejich obdiv k vědění a znalosti.

MapaTempláři v Čejkovicích
videoTempláři v Čejkovicích
...
video video

Templáři v Čejkovicích

Jezdecká turistika

Jezdecká turistikaProjížďka na koni po tzv. hypostezkách - my se vypravili po té, která spojuje Telč a jižní Čechy a pokračovat bude i přes hranice do rakouského Lichtenbergu. Výlet je to krásný a zajímavý, ubytování samozřejmě najdete. Na Vysočině existuje asi 200 stanic a od příštího roku by se měly začít postupně propojovat. Mělo by tak vzniknout 21 hypostezek - různě dlouhých, ale určitě zajímavých.

MapaJezdecká turistika
videoJezdecká turistika
...
video video

Jezdecká turistika

Model Prahy

Model PrahyVe 4. patře Staroměstské věže v Praze narazíte na model Prahy. Zajímavý je tím, že jde o maketu nejmladší. Mnohá města mají své modely, tenhle je však unikátní tím, že je mnohem podrobnější a propracovanější. Rozpoznáte na něm gotická okna Pražského hradu a jejich kružby a zajímavě vypadá i převýšení. To je zachyceno velmi věrně a v měřítku mapy představuje reálných 22 cm. Rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším bodem čítá totiž 220 metrů. Zkrátka Praha jako z letadla - malinká a přitom přehledná.

MapaModel Prahy
videoModel Prahy
...
video video

Model Prahy

Stopáž25 minut
Rok výroby 2006
 ST 4:3