25 minut

24. září 2006

Obsah dílu

Polná — Meditační zahrada — Muzeum naftového dobývání a geologie — Kristiánov — Šelmberk — Šumava

Části dílu

01:14
Polná
  V Polné nedaleko Jihlavy jste s námi byli už na mrkvancové pouti. A na toto poetické místo činu jsme se rozhodli vrátit. Pokud netušíte, s kterými velikány je právě toto městečko spojeno, pak vězte, že v 19. století jste se tady mohli potkat třeba s Boženou Němcovou, později pak s Bohumilem Hrabalem, který zde vyrůstal. A koho proslavili ryby naložené do konzerv, jaké chyby se dopustil Komenský a čím je zajímavý třebas Bakalářský dům? To vše máte možnost dozvědět se právě v Toulavé kameře.
  04:46
  Meditační zahrada
   Pan Luboš Hruška se z politického vězení vrátil v 60. letech a už tehdy si pohrával s myšlenkou postavit památník obětem komunismu. Představoval si ho jako park, ale protože o zahradní architektuře nic nevěděl, nebyl si jist, zda má vůbec začít. Myšlenka ho však neopustila a jeho třicetiletou snahu a práci můžete ohodnotit i vy. I díky sponzorským darům se mu podařilo vytvořit jedinečný meditační park – najdete ho v Plzni v Doudlevcích.
   08:22
   Muzeum naftového dobývání a geologie
    Tušili jste, že i nafta může mít muzeum? Na Moravě právě jedno takové je. Hodonínské Muzeum naftového dobývání a geologie. Stanislav Beneda, vůdčí postava tohoto netradičního muzea, nám povypráví o prvním nálezu v Gbelech, vysvětlí rozdíl mezi ropou a naftou, přiblíží práci tehdejších dělníků, zkrátka nám řekne vše o tom, co k ropnému průmyslu patří – třeba i takový bankrot!
    12:09
    Kristiánov
     Kristiánov v Jizerských horách byl naším dalším cílem. Život téhle obce koresponduje se sklářským průmyslem této oblasti, a protože skláři tady našli vše, co potřebovali, lesy, vodu, materiál, postavili právě tady panský dům. A jak to tady vypadá dnes? Přijměte pozvání právě sem, třeba na Mariánskou pouť nebo na výlet – Kristiánov totiž leží na křižovatce cyklostezek a běžeckých tras.
     16:07
     Šelmberk
      Na Táborsku ho najdete, patřilo však pod správu Kutné Hory. Mluvíme o hradu Šelmberku. A tuhle zapeklitou situaci způsobilo stříbro, které se tady těžilo a které dalo vzniknout právě Šelmberku. Hrad má ve znaku kančí hlavu – dozvíte se proč a řekneme vám, proč obliba donedávna opomíjeného hradu stoupá. Kousek odsud pak narazíte na Mladou Vožici – místo, kde se narodil August Sedláček, který bývá označován jako zakladatel našeho rodopisu a místopisu.
      19:43
      Šumava
       V posledním zastavení vás zavedeme na severozápadní Šumavu, do obce Hamry. Své jméno dostala po hamru, v němž se jako v prvním zpracovávala železná ruda. Odsud pak vystoupáme na vrch Ostrý, na němž prý ve středověku stával hrádek – tedy jakési obydlí pro strážní posádku. Naše poslední kroky vedou k Úhlavskému luhu – tříkilometrové stezce plné olší, javorů, jílů nebo buků.
       23:12
       Soutěž
        Karlovarskou obcí Radošov kdysi vedla důležitá obchodní cesta. Připomínkou kupeckých povozů je unikátní zastřešený most přes Ohři. Má kamenné pilíře a jinak je celý ze dřeva. Původní most na tomto místě vyrostl díky císaři Karlu IV. Poté byl mnohokrát poničen táhnoucími vojsky nebo požáry. Ten dnešní most, dlouhý přes 60 metrů, je starý pár let. Se stavbou podle historické dokumentace se začalo v roce 2001 a o dva roky později bylo hotovo.
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        1. říjen 2006

        Přehled dílů

         
        Stopáž29 minut

        1. říjen

        Klášter Plasy — Chýnovská jeskyně — Boží Dar — Hrnčířka Drahomíra Svobodová — Cesta železa Moravským krasem — Rentzovo muzeum barokního tisku

        1. 10. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        24. září

        Svatá Hora u Příbrami — Údolí Říčky — Zoopark Chomutov — Po stopách Jana Kotěry — Království železnic — Veselíčko

        24. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        17. září

        Obec Bílá Voda — Vodní dům — Z Luhova do Újezda nade Mží na kole — Vitráže — Pevnost poznání — Polná

        17. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        10. září

        Zámek Blatná — Naučná stezka údolím Skuhrovského potoka — Seismická stanice Kašperské Hory — Stáje Heřmanův Městec — Lučany nad Nisou — Valašské Klobouky

        10. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        3. září

        Nový Jičín — Zámek Liblice — Hrad Ledeč nad Sázavou — Břasy — Cheb — Havlíčkova Borová

        3. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        27. srpen

        Hrad Kokořín — Řeka Bystřice — Sokolník Václav Augustin — Císařské lázně — Podkrušnohorské muzeum — Karel Klostermann

        27. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        20. srpen

        Červená Řečice — Mineralogická stezka — Chvatliny — Jabkenice — Zbýšov — Netolice

        20. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        13. srpen

        Zámek Buchlovice — Kateřinská jeskyně — Sklárna Jílek — Obce selského baroka — Technické muzeum Brno — Kostel v Paštikách

        13. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        6. srpen

        Vrchlabí — Knížecí stolec — Včely v botanické zahradě — Větrný mlýn — Retromuseum Cheb — Radomyšl

        6. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        30. červenec

        Doubravník — Zoo Brno — Za prameny na Pancířském hřbetu — Belveder u Kutné Hory — Sochy z písku — Slavičín

        30. 7. 2023 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám