26 minut

6. srpen 2006

Obsah dílu

Slavkovský les — Lužické hory — Drezína — Stod — Helfenburk

Části dílu

01:15
Slavkovský les
  Švýcarská vesnice v ruské Tajze. Přesně tak vám bude nejspíš připadat Kladská, poblíž Mariánských Lázní. Možná vás ještě víc překvapí fakt, že prakticky celá obec včetně zámečku sem byla před 135 lety dovezena vlakem. Poloha v blízkosti nejcennější oblasti Slavkovského lesa – Národní přírodní rezervace Tajga – jí náramně sluší. Ostatně posuďte sami.
  04:51
  Lužické hory
   Modlivý důl u Svojkova na Českolipsku – cíl naší další cesty – byl po staletí významným duchovním místem celého kraje. Dřív se mu taky říkalo Smolný, protože uhlíři, kteří tam v milířích pálili dřevěné uhlí, se zároveň zabývali výrobou smoly a kolomazi. Později se ale tato strašidelná rokle uprostřed divokých lesů a skal změnila na známé poutní místo. A je jím dodnes. Každoročně sem míří stovky lidí, aby se poklonili Panně Marii a požádaly ji o pomoc.
   08:37
   Drezína
    Jeli jste už někdy na šlapací drezíně? Že ne? Tak se vypravte do Ratíškovic na Hodonínsku. Tam tuhle atrakci turistům nabízejí. Pojedete krásnou přírodou po opuštěné železniční vlečce, kterou nechal vybudovat Tomáš Baťa. Světoznámá obuvnická firma totiž kromě jiného taky těžila uhlí a svážela ho po dráze a takzvaném Baťově kanále. Po cestě si můžete prohlédnout i unikátní technickou památku. Takzvaný výklopník. K čemu sloužil, se dozvíte z této reportáže.
    12:27
    Dendrologická zahrada Průhonice
     V Průhonicích u Prahy už jsme spolu byli. Vzpomínáte si? Prošli jsme se po tamním vyhlášeném parku, v němž každé jaro vykvétají stovky rododendronů. Vzácné dřeviny z různých koutů světa najdete ale i na jiném místě této obce. V Dendrologické zahradě. Kromě pěti tisíců druhů dřevin a trvalek tam na vás teď čeká i expozice balkónových květin.
     16:02
     Stod
      V další reportáži navštívíme rozhlednu, která kdysi bývala poutním kostelíkem. Objevili jsme ji na Křížovém vrchu nedaleko Stodu u Plzně. Nachází se ve výšce pěti set metrů nad mořem, dohlédnete z ní až na Šumavu a pozor – kousek od ní narazíte na zvláštní místo označené kameny, z něhož podle tvrzení senzibilů, stoupá pozitivní energie blahodárně působící na lidský organizmus.
      19:37
      Helfenburk
       Hrady se jménem Helfenburk najdete v naší zemi hned dva. Ten jihočeský stojící nedaleko Bavorova si necháme na jindy. Dnes se vypravíme na Litoměřicko. Tamní Helfenburk je ukrytý v lesích a působí tak trochu tajuplně. Možná právě proto se stal objektem zájmu řady malířů a lidi z okolí inspiroval ke zrodu roztodivných pověstí. Pro milovníky historie a architektury je ale především dokonalou učebnicí středověké gotiky.
       23:32
       Soutěž
        Obec Maříž ležící kousek od Slavonic proslavila originální malovaná keramika. Zdejší proslulou dílnu založil před patnácti lety výtvarník Kryštof Trubáček a její výrobky si brzy získaly oblibu nejen doma, ale i v zahraničí.
        Přehrát celé video
        Stopáž25 minut
        Další díl
        13. srpen 2006

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám