26 minut

4. června 2006

Obsah dílu

Zámek Staré Hrady — Český fousek — Výstava Jezuité a Klementinum — Oldřichov v Hájích — Veterán čalounictví

Části dílu

01:15
Zámek Staré Hrady
  Literárněvědná bude naše první reportáž. V ní vás přivítáme v jižním okraji Českého ráje - na zámku Staré Hrady. O to, kdo tuto původně gotickou tvrz založil, vedou vědci spory. Dnes je tady ale místo pro Památník národního písemnictví, který zde vystavuje opravdové zařízení pracovny třeba Vrchlického nebo Jiráska. Kousek od legendárního Řáholce začínáme.
  05:08
  Český fousek
   Štěkavé bude pak druhé zastavení. Pátrat v něm budeme totiž po osudech českého fouska. Plemenné knihy ho uváděly původně jako psa německého, ale patriotismus českých chovatelů mu zaručil přívlastek český – a to od roku 1964, kdy tohle plemeno, pracovité, milé a oddané, začala uznávat i mezinárodní kynologická federace.
   08:43
   Výstava Jezuité a Klementinum
    A pak budeme vyvracet jeden vžitý mýtus o tom, že páter Koniáš jen škodil. V Praze v Národní knihovně totiž začala výstava s názvem Jezuité a Klementinum a právě tady máte možnost se dozvědět, jakže to s tímhle pánem vlastně bylo. Ivana Čornejová, autorka výstavy, nám ukáže vzácné tisky, popovídá o Mariánském sloupu i dobových zvyklostech a oblečení jezuitů.
    12:32
    Oldřichov v Hájích
     Příroda si s námi pohrává. Nebo možná my provokujeme ji. A ona nám to všechno vrací – poslední dobou třeba velkou vodou, povodněmi. Když se Jizerkami přehnala v roce 1897 smrtící povodeň, rozhodli se tamní postavit jako ochranu dvě významné přehrady – Fojtku a Mlýnici. A s hrázným panem Valešem a autorem Knihy o Jizerských horách panem Nevrlým se vypravíte spolu s námi právě na návštěvu těchto dvou vodních děl.
     16:11
     Veterán čalounictví
      Všechno to začalo před dvaceti lety, kdy si manželé Rekovi, fandové veteránů, koupili stařičkou Tatru 57. Byli na ni jaksepatří pyšní, a proto se snažili zdokonalit ji po všech směrech a v každém detailu. A došlo samozřejmě i na čalounění. To paní Reková, tehdy mistrová na textilním učilišti, úplně předělala – a to tak, že první zájemci na sebe nenechali dlouho čekat. Malá čalounická firma z Oldřichova u Písku se dnes zaměřuje výhradně na čalounění starých aut.
      19:56
      Včelařství v Chlebovicích
       A sladce pichlavá bude závěrečná reportáž. V ní jsme se vypravili do Chlebovic, části Frýdku-Místku, a jejím protagonisty budou včely, med, úly – prostě všechno to, co patří ke včelařství. Nechte se tedy pozvat na povídání, jehož patrony jsou svatí Ambrož, Medard a Jan Almužník.
       23:17
       Soutěž
        Stoletý Národní dům v Prostějově, jeden z vrcholů naší secesní architektury, je dílem pražského architekta Jana Kotěry. Od jeho prvních náčrtků až po otevření domu uběhlo pouhé dva a půl roku. Autor přitom navrhl nejen stavbu jako takovou, ale také její vnitřní vybavení a zdobné prvky. Stavba prošla nákladnou rekonstrukcí a je přístupná veřejnosti. Už víte, kam se na ni pojedete podívat?
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        11. června 2006

        Přehled dílů

         
        Stopáž30 minut

        19. května

        Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

        19. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        12. května

        Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

        12. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        5. května

        Klášter Zlatá Koruna — Kaolinový důl v Nevřeni — Fládrování — Večerní prohlídky na Konopišti — Velký svět techniky — Lomnice nad Popelkou

        5. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        28. dubna

        Písecké bakaláře — Opevnění Šance — Zámek a muzeum Blansko — Zlatník Urban — Z Kamenné do Pyšelu — Automatické mlýny

        28. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        21. dubna

        Točník a Žebrák — Česká Kanada — Doškáři — Ostravská radnice — Kominické muzeum — Cesta kocoura Mikeše

        21. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        14. dubna

        Bazilika sv. Jiří — Vesecký Plakánek — Podmalby na skle — Obora Linhart — Dolní Vítkovice — Velíz a Krušná hora

        14. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        7. dubna

        Zbrašovské aragonitové jeskyně — Pravoslavný chrám v Olomouci — Vitráže z Domažlic — Motýlí dům Karlovy Vary — Muzeum Škoda — Vodňany a okolí

        7. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        31. března

        Křížová cesta Bohutice — Paškály — Horácké kraslice — Výrobce pomlázek — Chození s jedličkou — Řehtačky

        31. 3. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        24. března

        Poutní areál Římov — Kraslice Zuzany Königové — Výstava o Josefu Hardmuthovi v Lednici — Putování Frýdlantským výběžkem — Lomeček — Vila Engelsmann

        24. 3. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        17. března

        Domovní znamení v Písku — Kupecká stezka — Zemědělské muzeum v Ostravě — Libín — Sklárna Nenačovice — Dva kostely Gustava Meretty

        17. 3. 2024 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám