Obsah dílu

Přehrát vše

Staroměstská věž

Staroměstská věž Pražský Karlův most je sevřen dvěma věžemi. Malostranskou a Staroměstskou. My navštívíme tu, která je hradu dál, věž Staroměstskou. Obě věže měly svou vlastní historii a Pražanům sloužily jako významný strategický obranný bod. Magická čísla, jimž Karel IV. přikládal velkou roli, sehrála své i při pokládání základního kamene mostu, z něhož vystoupáme až na samý vrchol této věže, a průvodkyně Hana Fuková nám řekne vše, co s mostem i věží souvisí.

MapaStaroměstská věž
videoStaroměstská věž
...
video video

Staroměstská věž

Pivovar Xaver

Pivovar Xaver Po výstupu na věž se osvěžíme kvalitním pivem. Pro to jsme si zajeli do Blučiny u Brna, malého pivovárku, kde se vaří pivo František, Xaver nebo Oldřich. Jednou našel náš průvodce i sládek pan Strava recept po babičce na domácí výrobu piva – zkusil to, a po prvních neúspěších dnes vytáčí ročně 1200 litrů zlatavého moku. Ale na tomhle množství se nechce zastavit.

MapaPivovar Xaver
videoPivovar Xaver
...
video video

Pivovar Xaver

Zámek Zákupy

Zámek Zákupy Víte, že císař Ferdinand měl zvláštní libůstku ve sledování technických novinek? A víte, že se rozhodl svou císařskou penzi strávit na zámku v Zákupech na Českolipsku? S chotí Žofií Chotkovou si navíc oba potrpěli na luxus a my si necháme tenhle arcivévodský přepych ukázat a zámkem se provést kastelánkou Miluší Šavrdovou.

MapaZámek Zákupy
videoZámek Zákupy
...
video video

Zámek Zákupy

Kašperské hory

Kašperské hory Nejvýš osídlené gotické město v Čechách bude naším dalším cílem. Jsou jím Kašperské hory – místo, kde se už ve středověku těžilo zlato, jehož kvalitu ocenil i Jan Lucemburský. Ten zde nechal razit zlatou minci a městu udělil pečeť, přiznal mu znak a různá hornická privilegia. My se projdeme opuštěnými štolami, v nichž se naučili zimovat netopýři.

MapaKašperské hory
videoKašperské hory
...
video video

Kašperské hory

Samurajské meče

Samurajské meče Česká a s příchutí japonskou bude naše předposlední reportáž. V Olomouci jsme se potkali s panem Chromcem. Ten si dnes říká Lotosový květ, japonsky Hasuhana. Jeho výjimečnost je velmi netradiční. Jako jediný cizinec na světě se stal nejvyšším mistrem v restaurování samurajských mečů. A právě Viktor Hasuhana nám ukáže, jak se takový meč udržuje a opravuj a co všechno se s touhle dokonalou sečnou zbraní dá dělat.

MapaSamurajské meče
videoSamurajské meče
...
video video

Samurajské meče

Muzeum Antonína Dvořáka

Muzeum Antonína Dvořáka Kousek od brdských hvozdů jsme našli vesničku Vysoká. A právě tady naše putování ukončíme. Důvod návštěvy byl jednoduchý. Málokdo totiž ví, že si tohle místo oblíbil skladatel Antonín Dvořák. To ale poznáte hned, protože kde jinde byste hledali vilu Rusalku? A kde jinde byste se mohli setkat s vnukem světově proslulého hudebníka! Pojďme tedy navštívit Dvořákovo venkovské sídlo pár kilometrů od Příbrami.

MapaMuzeum Antonína Dvořáka
videoMuzeum Antonína Dvořáka
...
video video

Muzeum Antonína Dvořáka

Stopáž25 minut
Rok výroby 2006
 P ST 4:3