Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Koněspřežka

Koněspřežka Vlakem zvaným Pendolino jste možná už měli možnost svézt se. My vás ale v první reportáži posadíme do jiných luxusních sedaček. Pro cestu z Českých Budějovic do rakouského Lince jsme si dnes vybrali koněspřežku. Ta totiž spojila obě tato města už v polovině 19. století rychlostí, která se zdála tehdy neuvěřitelná. Jen považte, čtrnáct hodin a byli jste v Linci! My se projdeme po trase jihočeského úseku tehdejší císařské královské koněspřežky a zastavíme se v každé stanici, která je něčím zajímavá, a připomeneme si něco z historie tohoto spřežení.

MapaKoněspřežka
videoKoněspřežka
...
video video

Koněspřežka

Šárecké údolí

Šárecké údolí Praha 6 byla vždy oblíbenou městskou částí. Je to jednak proto, že je situována západně a od křivoklátských hvozdů sem proudí čistý vzduch, „druhak“ i kvůli svému strategickému umístění. Sídlí zde ambasády, ministerstva, i samotná dominanta Prahy - Pražský hrad se šestkou sousedí. Ti, kteří na Hrad „zavítají“ pracovně, ale i turisté, často netuší, že cestou z letiště míjejí jeden z největších pražských přírodních parků – Šárecké údolí. A my jsme se vypravili právě sem – průvodcem nám bude historik B. Vurm, který nám přiblíží tohle zajímavé přírodní výletní místo.

MapaŠárecké údolí
videoŠárecké údolí
...
video video

Šárecké údolí

Kopřivnice

Kopřivnice Potom se přesuneme do Kopřivnice. Do města, jehož název se stal světově uznávanou značkou. A to díky vozům Tatra. Víte ale, jak to všechno kdysi začalo? V roce 1850 se Ignác Šustala, vyučený sedlář, rozhodl montovat ve svém stavení bryčky, z nichž dokázal postupem času vyrobit krásné a žádané kočáry. Netrvalo dlouho a z jeho „výrobní linky“ sjel v roce 1897 první automobil... ale to stačí. Karel Rosenkranz, ředitel Technického muzea Tatry, nám rád prozradí víc.

MapaKopřivnice
videoKopřivnice
...
video video

Kopřivnice

Krásný dvůr

Krásný dvůr Další natáčení nás přivedlo do západních Čech. Nedaleko od Žatce najdete totiž Krásný dvůr. Původně dřevěná tvrz, kterou v polovině 17. století získal šlechtický rod Černínů, se změnila v zajímavé barokní sídlo. Největší anglický park, zajímavá rozhledna, početné rybníky a zajímavé architektonické stavby i jedna světově unikátní výstava obrazů, na nichž najdete jen a jen psy – na to vše dnes narazíte na stohektarovém pozemku.

MapaKrásný dvůr
videoKrásný dvůr
...
video video

Krásný dvůr

Večerníček

Večerníček Nakonec společně s námi navštívíte jednoho jubilanta. Pravda, není mu moc, protože co to je, taková čtyřicítka, viďte?! Ale přesto...své narozeniny oslavuje ve velkém: potrvají až do 17. prosince v pražské Portheimce. Určitě ho znáte i vy – a když mu zazpíváte jeho nejoblíbenější písničku: „Dříve než vám klesnou víčka těsně před spaním, uvidíte Večerníčka, jak se uklání“, určitě ho tím potěšíte. Ano – dnešní Toulavka končí ve světě pohádek pro malé i velké, s postavičkou, která už čtyři desítky let na kuriozním kolečku vjíždí do našich domovů a my podléháme kouzlu všech těch Večerníčkových příhod, vyprávěnek a báchorek.

MapaVečerníček
videoVečerníček
...
video video

Večerníček

Stopáž25 minut
Rok výroby 2005
 P 4:3