26 minut

20. listopad 2005

Část: Koněspřežka

Obsah dílu

Koněspřežka — Šárecké údolí — Kopřivnice — Krásný dvůr — Večerníček

Části dílu

01:17
Koněspřežka
  Vlakem zvaným Pendolino jste možná už měli možnost svézt se. My vás ale v první reportáži posadíme do jiných luxusních sedaček. Pro cestu z Českých Budějovic do rakouského Lince jsme si dnes vybrali koněspřežku. Ta totiž spojila obě tato města už v polovině 19. století rychlostí, která se zdála tehdy neuvěřitelná. Jen považte, čtrnáct hodin a byli jste v Linci! My se projdeme po trase jihočeského úseku tehdejší císařské královské koněspřežky a zastavíme se v každé stanici, která je něčím zajímavá, a připomeneme si něco z historie tohoto spřežení.
  05:37
  Šárecké údolí
   Praha 6 byla vždy oblíbenou městskou částí. Je to jednak proto, že je situována západně a od křivoklátských hvozdů sem proudí čistý vzduch, „druhak“ i kvůli svému strategickému umístění. Sídlí zde ambasády, ministerstva, i samotná dominanta Prahy - Pražský hrad se šestkou sousedí. Ti, kteří na Hrad „zavítají“ pracovně, ale i turisté, často netuší, že cestou z letiště míjejí jeden z největších pražských přírodních parků – Šárecké údolí. A my jsme se vypravili právě sem – průvodcem nám bude historik B. Vurm, který nám přiblíží tohle zajímavé přírodní výletní místo.
   09:52
   Kopřivnice
    Potom se přesuneme do Kopřivnice. Do města, jehož název se stal světově uznávanou značkou. A to díky vozům Tatra. Víte ale, jak to všechno kdysi začalo? V roce 1850 se Ignác Šustala, vyučený sedlář, rozhodl montovat ve svém stavení bryčky, z nichž dokázal postupem času vyrobit krásné a žádané kočáry. Netrvalo dlouho a z jeho „výrobní linky“ sjel v roce 1897 první automobil... ale to stačí. Karel Rosenkranz, ředitel Technického muzea Tatry, nám rád prozradí víc.
    14:14
    Krásný dvůr
     Další natáčení nás přivedlo do západních Čech. Nedaleko od Žatce najdete totiž Krásný dvůr. Původně dřevěná tvrz, kterou v polovině 17. století získal šlechtický rod Černínů, se změnila v zajímavé barokní sídlo. Největší anglický park, zajímavá rozhledna, početné rybníky a zajímavé architektonické stavby i jedna světově unikátní výstava obrazů, na nichž najdete jen a jen psy – na to vše dnes narazíte na stohektarovém pozemku.
     18:53
     Večerníček
      Nakonec společně s námi navštívíte jednoho jubilanta. Pravda, není mu moc, protože co to je, taková čtyřicítka, viďte?! Ale přesto...své narozeniny oslavuje ve velkém: potrvají až do 17. prosince v pražské Portheimce. Určitě ho znáte i vy – a když mu zazpíváte jeho nejoblíbenější písničku: „Dříve než vám klesnou víčka těsně před spaním, uvidíte Večerníčka, jak se uklání“, určitě ho tím potěšíte. Ano – dnešní Toulavka končí ve světě pohádek pro malé i velké, s postavičkou, která už čtyři desítky let na kuriozním kolečku vjíždí do našich domovů a my podléháme kouzlu všech těch Večerníčkových příhod, vyprávěnek a báchorek.
      23:24
      Soutěž
       Skalní město Hruboskalsko dostalo jméno po jednom zámku Českého ráje. Onen zámek, původně hrad, vyrostl mezi skalními věžemi ve 14. století. Na zámku a v jeho okolí se natáčela klasická pohádka o princi Bajajovi. Skalní bloky tu dosahují výšky až 60 metrů a najdeme mezi nimi například skalní průrvu nazvanou Myší díra, a k tomu třeba ještě Jeskyni milenců nebo Adamovo lože. Nedaleko odtud jsou lázně Sedmihorky, kam se sjížděli čeští vlastenci. Byli tímto krajem tak okouzleni, že jej nazvali Českým rájem.
       Přehrát celé video
       Stopáž26 minut
       Další díl
       27. listopad 2005

       Přehled dílů

        
       Stopáž30 minut

       24. září

       Svatá Hora u Příbrami — Údolí Říčky — Zoopark Chomutov — Po stopách Jana Kotěry — Království železnic — Veselíčko

       24. 9. 2023 na ČT1
       Stopáž30 minut

       17. září

       Obec Bílá Voda — Vodní dům — Z Luhova do Újezda nade Mží na kole — Vitráže — Pevnost poznání — Polná

       17. 9. 2023 na ČT1
       Stopáž30 minut

       10. září

       Zámek Blatná — Naučná stezka údolím Skuhrovského potoka — Seismická stanice Kašperské Hory — Stáje Heřmanův Městec — Lučany nad Nisou — Valašské Klobouky

       10. 9. 2023 na ČT1
       Stopáž29 minut

       3. září

       Nový Jičín — Zámek Liblice — Hrad Ledeč nad Sázavou — Břasy — Cheb — Havlíčkova Borová

       3. 9. 2023 na ČT1
       Stopáž30 minut

       27. srpen

       Hrad Kokořín — Řeka Bystřice — Sokolník Václav Augustin — Císařské lázně — Podkrušnohorské muzeum — Karel Klostermann

       27. 8. 2023 na ČT1
       Stopáž30 minut

       20. srpen

       Červená Řečice — Mineralogická stezka — Chvatliny — Jabkenice — Zbýšov — Netolice

       20. 8. 2023 na ČT1
       Stopáž30 minut

       13. srpen

       Zámek Buchlovice — Kateřinská jeskyně — Sklárna Jílek — Obce selského baroka — Technické muzeum Brno — Kostel v Paštikách

       13. 8. 2023 na ČT1
       Stopáž30 minut

       6. srpen

       Vrchlabí — Knížecí stolec — Včely v botanické zahradě — Větrný mlýn — Retromuseum Cheb — Radomyšl

       6. 8. 2023 na ČT1
       Stopáž29 minut

       30. červenec

       Doubravník — Zoo Brno — Za prameny na Pancířském hřbetu — Belveder u Kutné Hory — Sochy z písku — Slavičín

       30. 7. 2023 na ČT1
       Stopáž30 minut

       23. červenec

       Zámek Oslavany — Archeoskanzen Trocnov — Aradekor Milady Hynkové — Vodní elektrárna Dalešice — Výstava 100 let Českého rozhlasu — Budeč

       23. 7. 2023 na ČT1

       Toulavá kamera na sociálních sítích

       Napište nám