5. červen 2005

Část: Železniční muzeum

Obsah dílu

Frýdlant — Železniční muzeum — Květinová výstava — Kamenné řady u Kounova — Zpracování železa

Části dílu

01:09
Frýdlant
  Pokud nevíte, kam se vrtnout o víkendu nebo v průběhu prázdnin, pak vám pomůžeme. Jeďte se podívat do Frýdlantu na severu země. Zdejší dominantu představuje ojedinělé spojení středověkého hradu s renesančním zámkem. Jde přitom o jeden z našich nejvýznamnějších památkových celků. Najdete tam mimo jiné zřejmě jediný autentický portrét Albrechta z Valdštejna.
  05:47
  Železniční muzeum
   V dalších minutách se vrátíme do doby, kdy na železnici kralovala pára. Zajedeme si totiž do železničního muzea českých drah, největšího svého druhu u nás. Najdete je v Lužné u Rakovníka. Letos si tu připomínají velkou událost. Před 150 lety byla založena Buštěhradská dráha, které kdysi trať z Lužné patřila.
   10:11
   Květinová výstava
    Olomouc znají naši zahrádkáři jako místo konání největší tuzemské květinové výstavy Flora. Rozkvetlé jaro sice už je za námi, ale v olomouckých parcích je toho k obdivování stále dost. Ústřední alej zdobily desetitisíce tulipánů a v botanické zahradě na vás čeká na 400 druhů růží. Když se k tomu přidají čtyři skleníky s tropickými a subtropickými rostlinami, máme program na celý den.
    14:29
    Kamenné řady u Kounova
     Zajímají vás záhady a tajemství? Pokud ano, tak se s námi vydejte za tajemnými pozůstatky našich prapředků. V zalesněné pahorkatině nedaleko Loun se dochovaly památky na pravěké osídlení už ze starší doby kamenné. Řadu otázek stále vyvolávají kamenné řady u Kounova. Jejich původ i účel se stále nedaří spolehlivě objasnit.
     19:02
     Zpracování železa
      V poslední reportáži se dozvíme, jak se v časech dávno minulých vyrábělo a zpracovávalo železo. V oblasti Moravského krasu budovali železářské pícky už staří Keltové a Germáni dávno před Kristem. A navázali na ně Slované. Společně se podíváme do Staré huti v Josefově, která jako národní technická památka nese svědectví o umu a pracovitosti našich předků.
      23:18
      Soutěž
       Synonymem Klatov by klidně mohl být karafiát. Mají ho také ve znaku. Karafiáty se do našeho města dostaly téměř před 200 lety z Francie. Trvalo několik roků, než se místním podařilo z drobnokvětého karafiátu vyšlechtit plnější. Dodnes nese jméno města, na něž se ptáme. Hned pod městskými hradbami vyrostla v 80. letech minulého století unikátní zahrada, kde si každoročně představují ty své karafiáty. Jsou na ně pyšní a právem, protože je uznávají na celém světě.
       Přehrát celé video
       Stopáž26 minut
       Další díl
       12. červen 2005

       Toulavá kamera na sociálních sítích

       Napište nám