26 minut

1. května 2005

Obsah dílu

Vodní kolo — Peklo — Výroba replik historických zbraní — Giacomo Casanova

Části dílu

01:17
Vodní kolo
  Letos - konkrétně prvního dubna - zažila Plzeň výjimečnou událost. V prostorách tamní staré vodárny byla totiž slavnostně odhalena replika původního vodního kola. Unikátní technická památka je dnes součástí neméně zajímavé prohlídky historického podzemí města. Vydáme se tam v první reportáži.
  05:27
  Peklo
   Pak se podíváme do Pekla. Ale nebojte se, čerti tam nebudou. To jen stará legenda praví, že o vznik jedinečného údolí tohoto jména se postaral sám rohatý. Ve skutečnosti ho ale vyhloubila ledovcová řeka a díky ní vznikly v pískovcových skalách nejrůznější převisy, rokle a jeskyně. Údolí je dlouhé asi 5 km a v roce 1967 bylo vyhlášeno Národní přírodní památkou. Ještě doplníme, že ho najdete na Českolipsku a v tuhle roční dobu je tam obzvlášť hezky.
   10:04
   Výroba replik historických zbraní
    Následující reportáží potěšíme nejspíš muže. Bude totiž o výrobcích replik historických zbraní. Ve svém oboru patří mezi skutečné špičky a jejich meče, halapartny či dýky putují do celého světa. Na počátku toho všeho byl ale historický šerm. Všichni zbrojíři se totiž potkali v opavské skupině Rytířů z Nemanic. Brzy ale zjistili, že o jejich svépomocí vyrobené zbraně je větší zájem než o šermířské umění, které předváděli. Pověsili ho proto na hřebík, nakoupili ševcovské verpánky a kovářské kovadliny a malá dílna byla na světě.
    14:35
    Sloupsko-šošůvské jeskyně
     Cílem naší další cesty budou Sloupsko-šošůvské jeskyně. Leží v Moravském krasu necelých 35 kilometrů severně od Brna. Jmenují se podle dvou sousedících vesnic, na jejichž katastrech se nachází. Mají i nejdelší prohlídkovou trasu. S výkladem trvá skoro dvě hodiny. Díky příznivému klimatu se v nich taky léčí lidé s dýchacími potížemi a jejich skvělá akustika tam pro změnu láká muzikanty.
     18:58
     Giacomo Casanova
      Legendární svůdce žen, dobrodruh a tak trochu fantasta. Takový byl Giacomo Casanova, po jehož stopách se vydáme v poslední reportáži. Nesmrtelným se stal jednak díky svému brilantnímu útěku z Benátského vězení, odkud se nikdo před ním nedostal, a pak taky počtu žen, které podlehly jeho kouzlu. Prý jich bylo okolo 130. Posledních 13 let života strávil Casanova na zámku v Duchcově, kde taky sepsal své paměti.
      23:32
      Soutěž
       Otázka prvního květnového vydání Toulavé kamery se týkala hradu Rábí, který je největší a nejrozsáhlejší hradní zříceninou v Čechách. V době husitských válek byl dvakrát obléhán husity a jejich vůdce Jan Žižka z Trocnova tam přišel o druhé oko. Zřejmě střelou Přibíka Kocovského z Dlouhé vsi. Navzdory tomu se Žižkovi podařilo hrad pokořit, byť byl tehdy považován za nedobytný. K této události došlo v roce 1421.
       Přehrát celé video
       Stopáž26 minut
       Další díl
       8. května 2005

       Přehled dílů

        
       Stopáž30 minut

       19. května

       Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

       19. 5. 2024 na ČT1
       Stopáž30 minut

       12. května

       Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

       12. 5. 2024 na ČT1
       Stopáž29 minut

       5. května

       Klášter Zlatá Koruna — Kaolinový důl v Nevřeni — Fládrování — Večerní prohlídky na Konopišti — Velký svět techniky — Lomnice nad Popelkou

       5. 5. 2024 na ČT1
       Stopáž29 minut

       28. dubna

       Písecké bakaláře — Opevnění Šance — Zámek a muzeum Blansko — Zlatník Urban — Z Kamenné do Pyšelu — Automatické mlýny

       28. 4. 2024 na ČT1
       Stopáž30 minut

       21. dubna

       Točník a Žebrák — Česká Kanada — Doškáři — Ostravská radnice — Kominické muzeum — Cesta kocoura Mikeše

       21. 4. 2024 na ČT1
       Stopáž29 minut

       14. dubna

       Bazilika sv. Jiří — Vesecký Plakánek — Podmalby na skle — Obora Linhart — Dolní Vítkovice — Velíz a Krušná hora

       14. 4. 2024 na ČT1
       Stopáž29 minut

       7. dubna

       Zbrašovské aragonitové jeskyně — Pravoslavný chrám v Olomouci — Vitráže z Domažlic — Motýlí dům Karlovy Vary — Muzeum Škoda — Vodňany a okolí

       7. 4. 2024 na ČT1
       Stopáž29 minut

       31. března

       Křížová cesta Bohutice — Paškály — Horácké kraslice — Výrobce pomlázek — Chození s jedličkou — Řehtačky

       31. 3. 2024 na ČT1
       Stopáž29 minut

       24. března

       Poutní areál Římov — Kraslice Zuzany Königové — Výstava o Josefu Hardmuthovi v Lednici — Putování Frýdlantským výběžkem — Lomeček — Vila Engelsmann

       24. 3. 2024 na ČT1
       Stopáž29 minut

       17. března

       Domovní znamení v Písku — Kupecká stezka — Zemědělské muzeum v Ostravě — Libín — Sklárna Nenačovice — Dva kostely Gustava Meretty

       17. 3. 2024 na ČT1

       Toulavá kamera na sociálních sítích

       Napište nám