Mozaika o zajímavých místech a lidech ze všech koutů naší země

Litujeme, ale v současné době není pořad v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Klikněte pro větší obrázekKarlovy Vary si již před staletími získaly světovou proslulost svými léčivými prameny. O léčebných účincích zdejší termální vody by mohla vypovídat celá plejáda světových osobností. Tryskající termální voda je zcela mimořádným fenoménem a přináší s sebou mnoho zajímavostí i problémů. Přesvědčit se o tom můžeme na vlastní oči v karlovarském podzemí.
Klikněte pro větší obrázekTeď se společně podíváme do míst, kde se snoubí cenná architektura s rozmanitostí a krásou přírody. Dílo pánů z Liechtensteina, kteří po staletí spravovali území na jihu Moravy, sklízí obdiv po celém světě. Nejslavnějším místem je jistě Lednicko-valtický areál, který byl v roce 1996 zařazen na seznam památek UNESCO.
Klikněte pro větší obrázekBukovany dosud byly nenápadnou obcí poblíž Kyjova. Jejich nepřehlédnutelnou dominantou se ale před časem stal 16metrový větrný mlýn. Je dílem Josefa Kouřila. Před 12 lety se do větrných mlýnů zamiloval, kde jinde, než v Nizozemsku, a opakovaně se tam vracel pro inspiraci. Na samotnou výstavbu mlýna jemu a kamarádům stačil necelý rok.
Klikněte pro větší obrázekPrvní zmínky o slavných benátských sklářích sahají do 10. století. Největšího věhlasu dosáhli v průběhu 15. až 17. století. Kromě skleniček, váz a nejrůznějších kalíšků skvěle zvládli i výrobu broušených zrcadel. Výrobu benátských zrcadel leckdo považuje za pomyslnou třešničku na dortu. Mistrem tohoto oboru je brusič Libor Kruliš z Nového Bydžova. Pojďme se podívat do jeho království, v němž pracuje se svým synem Petrem.
Klikněte pro větší obrázekNaše dnešní poslední kroky povedou na Vysočinu, konkrétně na hrad Kámen, ležící asi 16 kilometrů od Pelhřimova. Hrad je nepřehlédnutelný, stojí na solitérní žulové skále. Turisty sem láká nejen bohatá historie, ale od roku 1974 i expozice motocyklů, veteránů.

Soutěž

Sousoší a chrám Tři Grácie najdeme uprostřed lesa mezi Lednicí, Valticemi a Břeclaví. Polokruhový chrám byl vystavěn v první polovině 19. století. Jedná se o klasicistní budovu budící dojem honosného sídla. Vnitřní prostory jsou ale vpravdě skromné. Uprostřed chrámové stavby stojí sousoší, na které se ptáme. Znázorňuje tři řecké bohyně, obklopeny desítkou dalších soch, které jsou alegorií věd a umění.

Jakub Karlíček z Prahy vyhrává Český Atlas - Jižní Čechy a víkendový pobyt v hotelu v Kvildě.

Stopáž25 minut
Rok výroby 2004
 ST