Mozaika o zajímavých místech a lidech ze všech koutů naší země

Litujeme, ale v současné době není pořad v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Klikněte pro větší obrázekBlíží se Vánoce, a proto i Toulavá kamera začne své putování svátečně. Zavedeme vás totiž do barokního komplexu Kuks, který založil v 17. století hrabě Sporck, a prohlédneme si tamní betlémy. Jeden z nich se nachází nedaleko Kuksu a postavil ho známý sochař Matyáš Braun už v roce 1731. Místní řezbář Leoš Pryšinger pak o pár století později vyřezal jeho dřevěnou repliku, i tu si prohlédneme.
Klikněte pro větší obrázekVánočně naladěn bude i další příspěvek. Tentokrát se ale zaměříme na výrobu ozdob. Jedním z tradičních materiálů, který naši předci hojně používali, bylo kukuřičné šustí. Z usušených lupenů obalujících kukuřičné klasy vytvářeli nejrůznější figurky a ozdoby, a to už od 17. století. Paní Kristina Henclová z Hradce Králové pokračuje v této tradici díky svým rodičům, kteří jí starobylou techniku naučili. Dokonce jako jedna z mála u nás vytváří ze šustí unikátní starobylé betlémy.
Klikněte pro větší obrázekDžungle je pro nás pojmem spojeným s exotikou, dobrodružstvím a hlavně dálkou. Od posledního listopadového týdne tohoto roku si ale můžeme výlet do džungle dopřát i v Praze. Zdá se to být naprosto nesmyslná myšlenka, ale díky pracovníkům pražské zoologické zahrady je to skutečnost. Po víc než dvou letech práce totiž otevřeli dlouho očekávanou Indonéskou džungli. Pavilon pod skleněnou kopulí poskytuje domov téměř 1500 zvířatům. V expozicích imitujících deštný prales tam na vás čekají primáti, poloopice, vzácné želvy a párek kriticky ohrožených varanů komodských.
Klikněte pro větší obrázekMožná taky přemýšlíte o tom, že byste si mohli dát nějaké to vánoční nebo novoroční předsevzetí. A možná by vás mohla inspirovat naše předposlední reportáž – bude totiž o kouření – ale nebojte se, Toulavá kamera se bude o dýmky zajímat tak trochu jinak. Vypravíme se totiž do třebíčského Muzea dýmek a o dýmkařství si necháme pouze vyprávět. Dozvíme se třeba to, jak se tato původně mužská záliba rozšířila i mezi ženy, jak a z čeho se fajky vyrábí, a ukážem vám i unikátní sbírku dýmek, které byly kdysi považovány za zdravotní.
Klikněte pro větší obrázekNaše předvánoční toulání zakončíme trochu míň poeticky. Připraveny pro vás máme přilby se svítilnou a ochranné pláště. To všechno totiž budete potřebovat, když se s námi vydáte do Obřího dolu. Navštívíme tam Kovárnu – historické důlní dílo, ve kterém albeřičtí speleologové zpřístupnili 250 metrů podzemních chodeb, ve kterých se dřív těžila ruda.

Soutěž

V červnu 2004 byl pro veřejnost otevřen v botanické zahradě v Praze Tróji skleník Fata Morgana. Patří mezi nejmodernější na světě a nabízí opravdu nevšední podívanou. Ve skleněném království ve tvaru písmene S o délce 130 a výšce až 11 metrů, najdete rostliny vyskytující se v tropickém pásmu po celé zeměkouli. Pomyslnou cestu kolem světa začnete v Austrálii, projdete Afrikou, Amerikou i Asií, v tropickém nížinném lese se zastavíte u vodopádu a dočkat se klidně můžete i deště.

Vladimír Svačinka z Prahy 3 vyhrává Český Atlas - Jižní Čechy a víkendový pobyt v hotelu v Kašperských Horách.

Stopáž25 minut
Rok výroby 2004
 ST