Mozaika o zajímavých místech a lidech ze všech koutů naší země

Litujeme, ale v současné době není pořad v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Klikněte pro větší obrázek Většina historických památek, jako jsou hrady, zámky či kláštery, se chystá k zimnímu spánku. Jejich brány se až do dubna zavřou a uvnitř se bude gruntovat či renovovat, aby se v příštím roce ukázaly návštěvníkům opět v plné kráse. Některé objekty ale připravily speciální program i mimo sezónu. Jako třeba Sázavský klášter. První adventní neděli - tedy už za týden - si ho můžete nejen prohlédnout, ale taky si v jeho prostorách vychutnat koncert klasické hudby.
Klikněte pro větší obrázek Zvony sloužily odjakživa jako prostředek komunikace mezi lidmi. Provází nás od narození až do smrti a zdaleka nejsou jen projevem víry v boha. Ale víte, jak se jim vdechuje život a co všechno je k jejich narození zapotřebí? Pokud ne, pojďte se společně s námi podívat do známé zvonařské dílny rodiny Dytrychových v Brodku u Přerova. Na svém kontě má neuvěřitelných 7 000 zvonů, které zdobí věže kostelů snad po celém světě.
Klikněte pro větší obrázek O řemesle se kdysi říkávalo, že má zlaté dno a kdo je ve svém oboru skutečným mistrem, může vydělat pěkné jmění. Dnes to bohužel až tak neplatí, laciná sériová výroba ruční práci téměř vytlačila. Přesto jsou mezi námi pořád lidé, kteří na fortelnou práci předků nedají dopustit. V Toulavé kameře jsme vám jich už pěknou řádku představili. Jejich galerii doplní portrét dalšího člověka. Jmenuje se Miloš Siebert, je z Ústí nad Labem a do kolonky povolání by si mohl klidně napsat - sedlář.
Klikněte pro větší obrázek Poklady, které ukrývají moře a oceány, mohou mít mnoho podob. Každopádně se k nim my "suchozemci" dostáváme méně často a obtížněji než ti, kterým moře šumí pod okny. Přesto na výlet za poklady mořských hlubin, na který vás pozveme ve čtvrté reportáži, cestovní pasy ani potápěčskou výstroj potřebovat nebudete. Vyrazíme totiž do Brna.
Klikněte pro větší obrázek A nakonec si přijdou na své milovníci šumavských hvozdů. Prohlédneme si je pěkně z výšky. Vyšlápneme si na Javorník, kde stojí rozhledna, která je jako jedna z mála otevřena po celý rok. Ročně ji navštíví okolo 40 tisíc lidí. Ještě nedávno je ale na jejím vrcholku čekalo pěkné zklamání. Z rozhledny totiž paradoxně nebyl téměř žádný rozhled. Od loňského jara je ale všechno jinak.

Soutěž

Unikátní opevněná vesnice s tvrzí Žumberk leží v Jižních Čechách. V Evropě se dochovaly jen tři takové památky. První zmínka o té naší české je z roku 1278 a mezi její nejznámější majitele patřil mocný rod Rožmberků. V tvrzi je dnes umístěna expozice selského i panského ručně malovaného nábytku.

Lucie Jelínková z Plzně vyhrává Český atlas - Jižní Čechy a víkendový pobyt v hotelu v Kašperských Horách.

Stopáž25 minut
Rok výroby 2004
 ST