Mozaika o zajímavých místech a lidech ze všech koutů naší země

Litujeme, ale v současné době není pořad v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Klikněte pro větší obrázekZámecká paní, hraběnka Dianna Phipps Šternberková bude naší první průvodkyní. Zavede nás na svůj zámek v Častolovicích, který jí byl v devadesátých letech vrácen značně poničený – sloužil totiž jako učiliště. Paní Dianna ale nebude jen vzpomínat – jak sami v reportáži uvidíte, promluví z ní praktická, pracovitá žena – ale zejména zkušená bytová architektka – jejíž rukopis je postupně vidět v celém zámku. Díky ní poničený častolovický zámek znovu ožívá a o své kráse přesvědčuje ročně tisíce návštěvníků.
Klikněte pro větší obrázekS honosnými sídly bude souviset i naše další reportáž. Manželé Kantovi z Podbořanska nás zasvětí do výroby vitráží – tedy jakýchsi barevných oken zdobících původně katedrály a kostely. Uviditíte, jak takové vitráže vznikají dnes, jaké technologie se používají v lubenecké dílně manželů Kantových, i to, co považují tito vyznavači starého vitrážnického řemesla za jeho vrchol.
Klikněte pro větší obrázekNásledující reportáž bude tematicky úplně jiná než první dvě. Zatouláme se totiž mezi majitele motocyklů značky Čechie, do Krásné Lípy na Šluknovsku. Že to ale nejsou motorky jen tak ledajaké, se přesvědčíte sami. Nebo už jste někdy viděli pojízdnou sběratelskou legendu dlouhou víc než tři metry?
Klikněte pro větší obrázekV pomyslné jízdě naší zemí budeme pokračovat i v předposledním příspěvku. Zavedeme Vás do lázní, které vlastně vznikly jakoby náhodou. Na jejich počátku stála totiž hádka Vincenze Priessnitze a jeho zaměstnance. Důsledkem tohoto sporu byl zrod Lázní Lipová, tolik oblíbených už u prvorepublikové smetánky. Pacienti se zde můžou těšit nejen na kvalitní léčebné procedury, ale i na nedaleké Jeskyně Na Pomezí, které byly objeveny v roce 1936 a v nichž se nachází mimo jiné i kouzelný krápník.
Klikněte pro větší obrázekNaše putování zakončíme v pravěku. Pěkně proti proudu času jsme doputovali až mezi mohutné dávné živočichy, známé díky ilustracím Zdeňka Buriana nebo filmům Stevena Spielberga. S námi se přesvědčíte, že taková stvoření můžete vidět i dnes a u nás. Jiří Machálek, nadšený přírodovědec, nám ukáže, jak se zdařilým oživlým maketám ve skutečné velikosti daří v prvním Dinoparku u nás. Objevili jsme ho v Plzni a otevřeno tam mají 365 dnů v roce.

Soutěž

Vodní velkomlýn, který je dokonce národní technickou památkou, najdete ve Slupi. Renesanční stavba, jejíž původ je doložen přinejmenším k roku 1512, připomíná spíš zámeček než hospodářský objekt, ve kterém se několik staletí mlelo obilí. Jeho dějiny jsou úzce spjaty s vývojem rozsáhlého krhovicko-jaroslavického vodního náhonu, který sloužil jako zdroj pohonné síly hned pro čtyři mlýny v okolí. Mlýn teď spravuje technické muzeum v Brně, které taky zajistilo rozsáhlé stavební úpravy objektu, opravu renesanční výzdoby a vybudovalo v něm stálou expozici mlynářské techniky.

Jana Nováková z Prahy vyhrává víkendový pobyt v hotelu na Kvildě.

Stopáž25 minut
Rok výroby 2004
 ST