Mozaika o zajímavých místech a lidech ze všech koutů naší země

Litujeme, ale v současné době není pořad v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Klikněte pro větší obrázekV naší zemi je bezpočet hradů a zámků. Zvykli jsme si je dělit na více a méně známé, zachovalé a méně zachovalé. Po roce 1989 také na ty, o které se dál stará stát, a ty, které byly vráceny původním majitelům. Český Šternberk patřil k těm druhým a my se teď vydáme na návštěvu za hradním pánem, provede nás pan Zdeněk Sternberg.
Klikněte pro větší obrázekPokud jste si až dosud mysleli, že želvy jsou nudná a líná zvířátka, pak při sledování druhé reportáže možná změníte názor. S Toulavou kamerou jsme navštívili Petra Juračku, který chová hned pět druhů želv a nutno říct, že má o zábavu každý den postaráno.
Klikněte pro větší obrázekNaše vlast se nemůže pochlubit mohutností známých Niagarských či Viktoriiných vodopádů, ale i v našich horách najdeme působivé vodopády a vodní kaskády, které patří k vyhledávaným přírodním jevům. Dnes Vás pozveme hned za několika z nich. V Krkonoších postupně navštívíme Mumlavský, Huťský a Úpské vodopády.
Klikněte pro větší obrázekPředevším pány a kluky asi potěší následující výlet. Desítky tramvají, autobusů a trolejbusů od těch úplně nejstarších až po téměř současné. Mají jedno společné. V průběhu uplynulých sta let a pár roků k tomu vozily v ulicích našeho hlavního města jeho obyvatele i návštěvníky. Pěkně pohromadě je možné je vidět v Muzeu městské hromadné dopravy v pražských Střešovicích.
Klikněte pro větší obrázekNa levém břehu řeky Ohře, na rozhraní Krušných a Doupovských hor, leží malebné městečko Klášterec nad Ohří. Letos to je přesně 210 let od založení místní porcelánky, která proslavila nejen město, ale i zručnost jeho obyvatel. Pokud vás zajímá historie českého porcelánu, tak si určitě nenechte ujít návštěvu místního muzea v areálu kláštereckého zámku.

Soutěž

Budete-li putovat krajem mezi hrady Kokořín a Bezděz, najdete nejedno místo, kde se jakoby zastavil čas. V malebné vesničce Nosálov najdeme velký počet dochovaných staveb lidové architektury. Stařičké roubenky pod stoletými lipami. Je zde hned 16 historicky chráněných domů. A polovina návsi je památkovou rezervací lidové architektury.

Věra Tošovská z České Skalice vyhrává víkendový pobyt v penzionu v Praze.

Stopáž25 minut
Rok výroby 2004
 ST