Mozaika o zajímavých místech a lidech ze všech koutů naší země

Litujeme, ale v současné době není pořad v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Klikněte pro větší obrázek Naše Toulavá kamera Vás dnes ze všeho nejdřív zavede do jižních Čech na jeden z nejnavštěvovanějších českých zámků – na Orlík. Jeho dějiny jsou spjaty převážně s knížecím rodem Schwarzenbergů. My se ale vrátíme o pár století zpět a budeme pátrat po tom, jak zámek vznikl a jak přišel ke svému jménu.
Klikněte pro větší obrázek Na jihu Čech zůstaneme i ve druhé reportáži. Jen se přesuneme o pár desítek kilometrů dál, do Českého Krumlova. U zámeckých zahrad místního zámku totiž vyrostl kemp. Ale ne jen tak ledajaký. Pod zámeckými hradbami se totiž v létě usadili rytíři, kteří si tam zbudovali své ležení. Ukážeme vám, jak vypadal boj takových těžkooděnců v plné zbroji. Bát se ale nemusíte. Krev nepoteče, byť rytířská klání včetně výzbroje chrabrých mužů vypadají stejně jako ve středověku.
Klikněte pro větší obrázek A z jihu se zatouláme na sever do Frýdlantského výběžku, kousek od Raspenavy jsme totiž narazili na Dvořákov. Na mapě ho nenajdete, stejně tak jako v Dvořákově už dnes nenajdete původní výletní hostinec, který byl dřív cílem vycházek a turistických výletů. Přesto stojí za to vypravit se sem. Žije tady totiž Jan Dvořák – největší pěstitel jiřin ve střední Evropě. Má jich přes dva a půl tisíce, různých barev, tvarů i jmen.
Klikněte pro větší obrázek Od květin do Květnice. I tak bychom mohli popsat naši další cestu. Bude trochu delší, z Čech totiž putujeme severozápadně od Brna, kde pod svahem kopce Květnice leží městečko Tišnov. Říká se mu „Brána Vysočiny“. Na zdejší radnici jsme našli zvláštní nápis - Květnice hora a Besének voda, dražší než celá Morava. Budeme tedy pátrat, co tím chtěl jeho autor vlastně říct, a uvidíme, zda na nějaký ten poklad nenarazíme.
Klikněte pro větší obrázek A nakonec se vypravíme do zbytků šumavských pralesů za puštíky bělavými. Ti tu dnes mohou opět svobodně roztáhnout křídla. Nebylo tomu tak ale vždy. Tato naše druhá největší sova sice bývala na Šumavě běžným druhem, ale na začátku 20. století došlo k jejímu vyhubení. Zachránit se jí podařilo jen díky úsilí a mravenčí práci ochranářů.

Soutěž

Bozkovské jeskyně v Podkrkonoší se vylouply na světlo světa v roce 1947 při těžbě dolomitu.

Vladimíra Tuharská z Lovosic vyhrává ubytování pro 2 osoby na 2 noci v penzionu v obci Nové Hutě.

Stopáž25 minut
Rok výroby 2004
 ST