Mozaika o zajímavých místech a lidech ze všech koutů naší země

Litujeme, ale v současné době není pořad v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Klikněte pro větší obrázekNejprve si prohlédneme hned dva hrady ve středních Čechách - Žebrák a Točník. Od sebe jsou vzdáleny co by kamenem dohodil. Stejně jako hrad Karlštejn je nerozlučně spjat se jménem císaře Karla IV., jsou tyto dva hrady podobným způsobem spojeny s osobou významného panovníka a svého zakladatele, Karlova syna Václava IV. Na Žebráku pobýval velmi často, zejména v letech 1383-1395, kdy ještě podnikal cesty do Říše. Když Žebrák vyhořel, postavil si vedle hrad nový - Točník. A proč ho vybudoval tak blízko původního sídla? Jednoduše proto, že si velmi oblíbil zdejší krajinu a taky proto, že nový hrad neměl být příliš vzdálen od říšské cesty.
Klikněte pro větší obrázekPak se vydáme do Zlína. Právě tady jsme objevili muzeum veteránů. Jeho majitelem a zakladatelem v jedné osobě je Alois Samohýl. Prostory u nás ojedinělého muzea voní atmosférou dálek a romantikou starých časů. Prohlédneme si třeba nablýskané limuzíny státníků, majestátní ruské kabriolety či poslední auto neblaze proslulého Karla Hermana Franka, který se stal po atentátu na Heydricha hlavou protektorátu Čechy a Morava. Chybět nebudou ani staré dobré tatrovky. Do světa se s nimi vydávali i slavní cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund.
Klikněte pro větší obrázekOáza klidu a harmonie. Tak by se dala stručně charakterizovat zahrada pana Karla Chramosty. Cíl naší další cesty. Přes 25 let se totiž věnuje své velké lásce-bonsajím. Každá rostlinka v jeho zahradě je takovým malým uměleckým dílem a prohlédnout si jeho přírodní galerii určitě stojí zato. Všechny bonsaje, které pan Chramosta pěstuje, jsou pouze z naší přírody. Na jeho zahradě v Poplze u Libochovic najdeme zmenšené kopie nejrůznějších stromů. Přes borovice, modříny, buky, duby až po jabloně nebo hrušky.
Klikněte pro větší obrázekPeníze. Mocné slovo ve světě lidí. Víme, že je těžké je vydělat a moc hezké mít je. Občas tvrdíme, že od té doby, co je Féničané vynalezli, není potřeba slov díků. Po stopách peněz se vydáme ve čtvrté reportáži. Nahlédneme totiž do expozice, kterou připravila v jednom z trezorů ve své budově v Praze Na Příkopech Česká národní banka. Dozvíte se tam třeba, že první mince se objevily už v 7. století před naším letopočtem v Malé Asii, odkud je přivezli Řekové. Od Řeků je pak převzali Římané a ti je postupně rozšířili do celého tehdejšího civilizovaného světa. K vidění jsou tu samozřejmě i první české peníze, které vznikly v 10. století, i peníze užívané v českých zemí v průběhu druhého tisíciletí. Pozornosti žádného návštěvníka pak určitě neuniknou vitríny se symbolem bohatství a síly - zlatem, a to jak v podobě mincí, tak i zlatých cihel.
Klikněte pro větší obrázekA na závěr vám ukážeme turisty nejnavštěvovanější a filmaři hojně vyhledávané vulkanické útvary. Jmenují se Panská skála a Zlatý vrch a najdete je na rozhraní dvou krajů. Libereckého a Ústí nad Labem. Panská skála je nejstarší geologická rezervace u nás a leží na východním okraji Kamenického Šenova u malebné obce Prácheň. Běsnící příroda tu kdysi vytvořila gigantické kamenné sloupce připomínající píšťaly varhan. Necelých 10 km odtud pak narazíte na další jedinečnou přírodní rezervaci: Zlatý vrch s vyhlídkovou skálou. Mohutná stěna bývalého lomu se pyšní unikátními, až 28 metrů dlouhými, souvislými sloupci. Jsou dokonale štíhlé, většinou šestiboké, s průměrem kolem 30 cm.

Soutěž

Svatošské skály, kde pobýval i známý spisovatel Johann Wolfgang Goethe, najdete nedaleko Karlových Varů. Chráněný přírodní útvar s řadou skalních pilířů, hranolů a jehlanů vytvořila ve zdejším žulovém masívu řeka Ohře. Skály svými tvary připomínají svatební procesí a podle toho jsou i pojmenovány. Najdete tu Ženicha, Nevěstu, Muzikanty i Svědky. Celým územím vede naučná stezka a místo si oblíbili i horolezci.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2004
 ST