Mozaika o zajímavých místech a lidech ze všech koutů naší země

Litujeme, ale v současné době není pořad v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Klikněte pro větší obrázekPryč je doba, co ke každé správné kanceláři neodmyslitelně patřilo charakteristické klapání a cinkání psacího stroje. Pokrok pádí mílovými kroky a tak mnohé děti dnes psací stroje neznají. Pokud byste se ale přeci jen chtěli vrátit do historie, tak si určitě nenechte ujít návštěvu Muzea psacích strojů v České Kamenici na Děčínsku. Najdete tu unikátní sbírku stařičkých psacích strojů z celého světa.
Klikněte pro větší obrázekHrad je tvrdý jako kost a kost patří psovi. Tak to podle legendy byla slova Jana Žižky po marném obléhání hradu, postaveného v místech, kde se setkávají tři údolí. Ve skutečnosti ale Žižka hrad nikdy neobléhal. Pravdivé na této pověsti je pouze to, že hrad Kost opravdu vynikal svou vysokou obranyschopností a nikdy nebyl dobyt. A na tom už se jistě nic nezmění.
Klikněte pro větší obrázekPatříte k těm, kteří by si nikdy nenamazali chleba rostlinným tukem, margarín nemáte rádi a na chleba si mažete výhradně máslo? O tom, jak vypadá pravé máslo z kravského mléka a jak se vlastně dříve vyrábělo, se můžete dozvědět u pana Vlastimila Hyšky v Bílém Kostele na Liberecku. Spolu s manželkou sbírají vše, co s výrobou másla souvisí. Jejich malé muzeum je otevřeno 365 dní v roce.
Klikněte pro větší obrázekTřebíz je malá obec, kterou najdete při cestě mezi Slaným a Louny. Na rozdíl od jiných skanzenů, muzeí pod širým nebem, se může pochlubit jednou zajímavostí. Muzeum staveb z přelomu 18. a 19. století se totiž vylouplo v samém centru obce s cílem zachovat srovnání s ostatními stavbami.
Klikněte pro větší obrázekNa výlety za historií míří návštěvníci Prahy především do historického centra města. Málokdo by věřil, že i okrajové části metropole mají bohatou historii, plnou dramatických událostí. My se teď podíváme na jihovýchodní okraj Prahy. Nestihneme všechno, a tak jsme z historických záznamů vybrali Chodov a Kunratice. I místy, kde dnes stojí nevzhledné paneláky, kráčela historie.

Soutěž

Státní oblastní archiv s rozsáhlým dědictvím rodiny Rožmberků sídlí v překrásném jihočeském městě Třeboň, v zámeckém komplexu v centru města. Archivní sbírka je od roku 2000 národní kulturní památkou. Zahrnuje cenné historické listiny a vzácné tisky, pozemkové knihy či matriky. Najdeme tu rodinný archiv Schwarzenberků, ale základem depozitáře jsou dokumenty rodu Rožmberků.

Víkendový pobyt pro dvě osoby v penzionu v obci Nové Hutě vyhrává paní Anna Chválová z Prahy.

Stopáž25 minut
Rok výroby 2004
 ST