Připomeneme osobnost Ludvíka Svobody. Taky se zastavíme u příběhu hrdinného tanku číslo 23. Ale jak už to tak bývá – i v tomto příběhu bylo mnoho věcí zcela jinak. A přiblížíme okolnosti pádu německého dopravního letadla na Sněžce 23. února 1945

Obsah dílu

Přehrát vše

20. díl – Proměny paměti

České země prošly ve dvacátém století čtyřmi rozsáhlými vlnami stavění a ničení pomníků. Je tak časté odstraňování historických symbolů rysem české povahy? Nebo projevem u nás tak obvyklého „hurá radikalismu“. Je ale smutné, když se tohoto ničení paměti dopouštějí historici a muzejníci v rozporu se svým posláním.

Ludvík Svoboda. Skvělý voják a vlastenec. V československých legiích bojoval ve slavných bitvách u Zborova, Bachmače a zúčastnil se bojů o Sibiřskou magistrálu. Za druhé světové války vedl první československý armádní sbor na východní frontě a stal se prvním poválečným ministrem národní obrany. Svoboda byl na počátku 50-tých let – jako nepohodlný režimu – perzekuován. A za Pražského jara v roce 1968 byl zvolen československým prezidentem. Do domu v Hroznatíně, kde se narodil, nás zavedla jeho dcera Zoe.

Kdo by neznal příběh hrdinného tanku číslo 23, který po léta dominoval na kamenném podstavci Náměstí sovětských tankistů na pražském Smíchově. Komunistická propaganda po léta tvrdila, že první přijel do Prahy, statečně bojoval, byl zasažen, a proto poté – už jako pomník – vyjadřoval dík sovětským osvoboditelům. Ale jak už to tak bývá – i v tomto příběhu bylo mnoho věcí zcela jinak.

S téměř stoletým Josefem Burdou, který strávil válečné nasazení na Pomezních boudách – konkrétně na Tippeltbaude, jsme vás seznámili v jednom z předcházejících dílů. Pojďme si od něj nechat vyprávět osobní a unikátní svědectví o pádu německého dopravního letadla na Sněžce 23. února 1945.

O zachování paměti se v tomto případě zasloužil v roce 1998 tehdejší starosta Malé Úpy. S přáteli posbíral všechny části letadla do transportních sítí a vrtulník je přenesl do Malé Úpy, kde jsou vystaveny. Vojáci byli pohřbeni už za války ve dvou řadách na maloúpském hřbitově. – Tak to byl poslední díl cyklu Jaro 45. Doufáme, že příběhy, které jsme vám předkládali, vám pomohly doplnit pohled na dobu, když u nás končila válka.

Stopáž25 minut
Rok výroby 2015
 ST
ŽánrDokument