Malá, tematicky zaměřená muzea existují díky nadšení těch, kteří se postarali o jejich vznik a zajišťují i jejich další provoz: Máslovické muzeum másla, Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou a Provaznické muzeum v Deštné (2013). Režie D. Hrubá

Obsah dílu

Přehrát vše

Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou najdete přímo na rychnovském náměstí v budově bývalé radnice a už samotné historické prostory dotvářejí atmosféru starých časů. Nacházejí se zde hračky z let 1880 – 1980. Snahou muzea je přiblížit život českých dětí v tomto období, proto jsou zde zastoupeny hračky převážně české a československé výroby – různé stavebnice, stolní hry, hrady, cínoví vojáčci, vláčky, panenky, kočárky, pokojíčky a také hry procvičující drobnou motoriku.

Karel Klik, zakladatel Provaznického muzea v Deštné zjistil, že nikdy nebyla souhrnně podchycena a sepsána historie provaznictví, a tak začal svou badatelskou a spisovatelskou práci, která vyvrcholila v r. 1996 vydáním knihy Provaznictví v Čechách a na Moravě. Přál si, aby důmyslné stroje, na kterých pracovaly generace jeho předků provazníků, skýtaly radost a poučení i dalším generacím, proto po sepsání knihy o provaznictví své úsilí zaměřil na vybudování provaznického muzea. Za pomoci kamarádů, z prostředků obce a okolních firem, ale zejména vlastním nezměrným úsilím a ze svých vlastních prostředků vybudoval unikátní Provaznické muzeum, jediné svého druhu v Čechách. Sám zde až do pozdního věku pracoval jako průvodce, dnes muzeum provozuje obec Deštná.

Malé másovické muzeum másla vzniklo z iniciativy manželů Sýkorových, kteří v muzeu soustředili velké množství předmětů týkajících se, jak napovídá název, předvším výroby másla. Muzeum je jediné svého druhu ve střední Evropě, ale není jediné na světě. Existuje podobné muzeum v Irsku ve městě Cork, které se však zabývá hlavně irským máslem.

Malé máslovické muzeum másla má Interaktivní expozici, která nabízí různé druhy máselnic, odstředivek, formiček na máslo, máslenek na servírování másla a další předměty, související s výrobou másla. Vystavena je zde také ojedinělá kolekce obalů na máslo. Většinu exponátů lze prakticky zkoušet.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 HD
ŽánrHudba