„Osloboděná slibka“ – valašská opera na motivy pověsti z Velkých Karlovic (2013). Režie P. Stodůlka

Hudebně dramatické představení lidové zpěvohry „Osloboděná slibka“. Dojemný příběh lásky, jíž není přáno.

S pověstí z knihy Heleny Mičkalové s názvem „Co sa Karlovjanom stalo, aj nestalo“ si pohrála autorka scénáře a libreta Ivana Kašparová. Hudební část představení sestavil a upravil její manžel Jiří, režie se ujal šéf Divadelního souboru Masarykova gymnázia Vsetín a člen Divadelního souboru Jana Honsy Karolinka Miroslav Urubek. Ve zpěvohře se publiku představuje na sto účinkujících různých generací.

Slibkou se stala dívka, která se zaslíbila chlapci, ale neprovdala se za něj. Od velké lítosti umřela a ani po smrti neměla pokoj. Jako „bílá roba“ vydávala hrůzostrašné zvuky – ryrýkání. Byla nebezpečná tím, že svou oběť utancovala. Hlavními postavami zpěvohry o slibce jsou Anička a Janíček. Už jako malí si spolu hrávali. Když dospěli, zamilovali se do sebe. Zejména matka Aničky však lásce nepřeje. Janíček odchází do Uher za výdělkem a Anička si musí vzít bohatého Fanúše. Poté žalem umírá. Janíček se vrátí zpět do rodné vísky a zjistí, že se Anička vdala a zemřela. Vysvobodí ji z jejího prokletí?

Takzvanou valašskou operu připravil Valašský orchestr lidových nástrojů společně s Domem kultury Vsetín u příležitosti 10. výročí založení orchestru. Premiéra byla vyprodána pomalu čtrnáct dní dopředu. Na reprízu zbývají poslední lístky. „Podle ohlasů představení publikum nadchlo. Dojalo podle všeho nejen ženy. Přijali jsme i gratulace odborníků, čehož si velice vážíme. Celý ansámbl včetně orchestru si to určitě zaslouží,“ míní umělecký vedoucí, dirigent a autor hudby Jiří Kašpar.

Nutno připomenout, že hlavních rolí se zhostili sólistka Brněnského orchestru lidových nástrojů Klára Blažková-Obručová a Rudolf Danajovič, choreograf a někdejší vedoucí taneční složky Vojenského uměleckého souboru písní a tanců Ondráš Brno. Právě oni představují dvojici Aničky a Janíčka, jimž není v lásce přáno. Dalšími výraznými postavami zpěvohry jsou Ivana Kašparová a Martin Rožnovják, Jaroslava Špačková a Josef Králík, v dětském podání potom Kristýna Kašparová, Tereza Kašparová a Marek Hromada. „Kromě dalších účinkujících, kteří se představili na premiéře, si budou moci návštěvníci reprízy poslechnout profesionální seskupení členů operního sboru Národního divadla Moravskoslezského a Žesťovou harmonii Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín,“ doplnil Jiří Kašpar.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 ST HD
ŽánrHudba