Viktor Preiss v roli faráře Toufara ve fiktivní rekonstrukci pozadí tzv. Čihošťského zázraku (2005). Dále hrají: K. Issová, J. Langmajer, P. Kříž, M. Pavlata, S. Rašilov, L. Potměšil, M. Táborský, O. Brousek ml., R. Hrušínský, O. Vlach, B. Munzarová, L. Vondráčková a další. Scénář J. Drbohlav. Kamera J. Špelda. Režie J. Polišenský

Režiser Jaromír Polišenský netočí často, avšak látky, které si vybere, vždy stojí za to. Bylo tomu tak u titulu Ex offo, příběhu advokáta hájícího K. H. Franka, i u titulu Gambit, který z nečekané strany odkrýval pozadí Babických událostí z roku 1951. Nyní, do třetice, přichází s titulem In nomine patris, který nabízí fiktivní pohled na události okolo tzv. Čihošťského zázraku.

Autorem všech tří příběhů je Polišenského spolužák, scénárista Jan Drbohlav.

Při obsazování rolí sáhl Jaromír Polišenský, který se v mezidobí živí jako režisér dabingu, po hercích, které z dabingového studia dobře zná: Viktor Preiss, Klára Issová, Jiří Langmajer, Pavel Kříž, Michal Pavlata, Ladislav Potměšil, Saša Rašilov, Lukáš Hlavica, Miroslav Táborský, Bára Munzarová, Lucie Vondráčková.

Pro Českou televizi, jako médium veřejné služby, je přímo povinností vracet se uměleckou formou k těmto dnes živým tématům. Autorům nešlo o rekonstrukci a vysvětlení oněch událostí, autorům šlo o to, co je v možnostech dramatického umění: na pozadí dějin vytvořit drama lidských osudů, charakterů.

Pomyslná trilogie Ex offo, Gambit a In nomine patris autorsko-režisérské dvojice Jan Drbohlav a Jaromír Polišenský tímto titulem končí, jejich spolupráce s Českou televizí však bude i nadále pokračovat.

Ocenění

Deset dnů před svým uvedením na obrazovku dostal film In nomine patris cenu ČESKÝCH DRAH A.S. na X. Mezinárodním filmovém a televizním festivalu dětí a mládeže FILMÁK 2004 za nejlepší televizní dramatický pořad pro mládež s přesvědčivou rekonstrukcí skutečného příběhu z 50. let, který svým poselstvím může oslovit i dnešní mládež.

V sobotu 12. března 2005 dostal film In nomine patris hlavní cenu na 18. mezinárodním festivalu televizní tvorby v Remeši. Je to poprvé, kdy Česká televize získala v Remeši Hlavní cenu za nejlepší televizní film.

Televizní film In nomine patris oslavil nebývalý trium při předávání výročních cen za televizní tvorbu ELSA. V přímém přenosu z paláce Lucerna jej v sobotu 29. října 2005 porota akademiků ocenila hned čtyřmi cenami.

Sošku ELSY dostali:
  •  herec Viktor Preiss za roli faráře Toufara
  •  režisér Jaromír Polišenský za nejlepší režii
  •  scenárista Jan Drbohlav za nejlepší scénář
  •  film jako takový za nejlepší dramatické dílo

Je to velký úspěch Centra dramatické, divadelní a hudební tvorby, které se v České televizi zabývá dramatickou tvorbou, zejména uvědomíme-li si, že se tak stalo v roce, kdy výroba hraných titulů klesla v ČT na minimum a komerční televize zahájily vlastní výrobu dramatických děl.

Dokumenty

Stopáž98 minut
Rok výroby 2006
 ST
ŽánrFilm