26 minut
Křesťanský magazín

21. června 2015

Část: Kostel sv. Michaela archanděla ve Velkých Kunčicích

Obsah dílu

Noc kostelů — Karvinští zvoníci — Kostel sv. Michaela archanděla ve Velkých Kunčicích — Mobilní hospic — Petr Rajnoha

Části dílu

01:12
Noc kostelů
    Historie Noci kostelů se začala psát před jedenácti lety ve Vídni (Lange Nacht der Kirchen) a během čtyř let se rozšířila do celého Rakouska. O rok později překročila hranice České republiky, později také Slovenska a Estonska. Na ostravské Noci se letos už počtvrté podílel Klarinetový kvartet. Ten tvoří čtyři učitelé hudby. Domluvili se, že se svým půlhodinovým hudebním programem objedou od šesté večerní do půlnoci šest kostelů, např. v Polance nad Odrou, Svinově nebo Vratimově. A proč se rozhodli nabídnout lidem své muzikantské umění? „Aby něco ze sebe darovali druhým,“ vysvětluje učitel Václav Bezděk.
    05:29
    Karvinští zvoníci
      Jde vlastně o křesťanskou komunitu ve farnosti Karviná-Fryštát. Říkají: „Jsme parta chlapů, která se snaží dát zvonům opravdový život.“ To znamená, že nechtějí, aby při zvonění byly použity jenom technické mechanismy, ale aby se srdce zvonů rozezněla jejich rukama. Zvoníci nejprve vyčistili a upravili i pro návštěvníky místnost ve věži kostela Povýšení svatého Kříže, kde byly v roce 2012 umístěny čtyři nové zvony nazvané Barbora, Panna Marie Fryštátská, Jan Pavel II. a téměř dvoutunový Benedikt. Fryštátský farář Przemyslaw Traczyk považuje službu zvoníků za duchovní činnost. Když před čtyřmi mšemi rozezvučí zvony, znamená to, že se člověk zapojil do jejich hlasu, ale i do své modlitby.
      10:51
      Kostel sv. Michaela archanděla ve Velkých Kunčicích
        Fara ve Velkých Kunčicích je poprvé v pramenech zmiňována roku 1335, protože odevzdávala svatopetrskou daň. Na místě dnešního kostela stál pravděpodobně už v té době menší dřevěný kostel stejného zasvěcení. První zmínku o něm máme z vizitačního protokolu z roku 1679, nedlouho potom, co byl odebrán protestantům. Zachoval se z něho zvon z roku 1489. Podle legendy byl starý a nevyhovující kostel nejprve obestaven konstrukcí kostela nového, který vznikl v roce 1777, a teprve po dokončení střechy nového kostela byl starý kostel rozebrán. K jeho stavbě přispěl farář Šimon Świeży, který již v roce 1751 pověřil stavbou nové věže tesaře Jiřího Dziendzielu ze Záblatí. Kunčický kostel se pyšní dvěma prvenstvími. V Těšínském Slezsku se jedná o největší dřevěný kostel s nejvyšší věží vůbec.
        15:08
        Mobilní hospic
          Umírání je a bude stále aktuálnějším tématem už proto, že žije a pravděpodobně bude žít stále více starých lidí. Smrt už v naší společnosti není takovým tabu jako v minulosti a projevuje se touha po tom, abychom v závěru života nezůstali osamoceni, umírali důstojně a dbali na prostředí a kvalitu života i ve svých posledních dnech. Proto vznikají hospice zajišťující kromě medicínské pomoci také pomoc duchovní, ale i jistý druh zprostředkování vědomostí o umírání, o tom jak přistupovat ke smrti, jak se s ní snažit vypořádat. Kromě kamenných hospiců a nemocnic si lidé stále více přejí, aby mohli žít co nejdéle v domácím prostředí. A právě tady se otevírá prostor pro mobilní hospice.
          19:44
          Soutěž
            20:41
            Petr Rajnoha
              Církevní konzervatoř v Opavě má od září roku 2014 nového ředitele. Je jím Petr Rajnoha, jeden z našich nejlepších varhaníků. A protože se v Opavě učí také hře na varhany, je pro studenty i opavskou hudební veřejnost ředitel Rajnoha člověkem na správném místě. Petra Rajnohu představujeme nejen jako učitele, ale hlavně jako varhanního mistra, který k získání svého umění procestoval svět, kde dosáhl řady prestižních ocenění na mezinárodních soutěžích a hudebních festivalech. Diváci a posluchači se s ním mohli setkávat v televizi, v rozhlase i na CD. Před příchodem do Opavy působil jako pedagog hry na varhany a vedoucí varhanního oddělení na konzervatoři v Olomouci a od roku 2010 vykonával na téže škole funkci zástupce ředitele se zaměřením na výchovně-vzdělávací práci. Je člověkem, který víru a vztah k Bohu nachází v hudbě a ve výchově svých studentů.
              Přehrát celé video
              Stopáž27 minut
              Další díl
              28. června 2015

              Přehled dílů

              742 dostupných
              Stopáž27 minut

              9. června

              Intronizace biskupa Izaiáše — 330 let Panny Marie Fryštátské — Nové varhany v ostravském Zábřehu — Projekt Otevřené chrámy — Caritas – vyšší odborná škola sociální Olomouc

              9. 6. 2024 na ČT2
              Stopáž27 minut

              2. června

              Svatojánské slavnosti NAVALIS se každoročně konají 15. května. Do okolí Karlova mostu v Praze lákají stále více návštěvníků. My vás ale zveme do zákulisí. Nahlédneme do míst, kam se běžný divák nikdy nedostane.

              2. 6. 2024 na ČT2
              Stopáž27 minut

              26. května

              Vysvěcení nové kaple v Nesvačilce — Ministrantská pouť brněnské diecéze — Kněz a politik Jan Šrámek — Představení „Muzikál v kostele“

              26. 5. 2024 na ČT2
              Stopáž27 minut

              19. května

              Projekt Zvony míru v Oldřišově — Žehnání motorkářům v Orlové — Varhany velehradské baziliky — Skladatel Jan Juráň — Mobilní hospic Pokojný přístav

              19. 5. 2024 na ČT2
              Stopáž26 minut

              12. května

              Rekonstrukce Nového probošství na Pražském hradě — Mateřské centra Církve bratrské v Praze 13 — Květiny — Vyšebrodský haptický model Závišova kříže

              12. 5. 2024 na ČT2
              Stopáž26 minut

              5. května

              Zemědělská usedlost v Drastech — Arcibiskupském kněžském semináři — Malířku Claudi Ondok — Arnoldova vila v Brně

              5. 5. 2024 na ČT2
              Stopáž27 minut

              28. dubna

              Poslední rozloučení s vladykou Simeonem — Projekt Bible24 — Varhany v katedrále Božského Spasitele — Projekt Cesta světla — Divadelní představení Pan Halpern a pan Johnson

              28. 4. 2024 na ČT2
              Stopáž27 minut

              21. dubna

              100 let Husova sboru v Brně-Králově-Poli — Tradiční velikonoční festival — Divadelní soubor Aldente — Želivský klášter

              21. 4. 2024 na ČT2
              Stopáž27 minut

              14. dubna

              Poutní magazín Jana Vávry zavede diváky mimo jiné do Jablonného v Podještědí, saské Žitavy a nedalekého Herrnhutu (Ochranova), který se stal místem znovuzrození Jednoty bratrské.

              14. 4. 2024 na ČT2
              Stopáž27 minut

              7. dubna

              Nový olomoucký arcibiskup Josefa Nuzík — Talk show brněnského biskupství AŽNAVĚKY — Nová kniha teologa Pavla Hoška „Evangelium podle Bohumila Hrabala“ — Eduard Tomáš Šilinger

              7. 4. 2024 na ČT2

              Křesťanský magazín na sociálních sítích

              Napište nám