ČT nemá práva k poskytování obsahu online
Křesťanský magazín

21. června 2015

Obsah dílu

Noc kostelů — Karvinští zvoníci — Kostel sv. Michaela archanděla ve Velkých Kunčicích — Mobilní hospic — Petr Rajnoha

Části dílu

01:12
Noc kostelů
Noc kostelů
    Historie Noci kostelů se začala psát před jedenácti lety ve Vídni (Lange Nacht der Kirchen) a během čtyř let se rozšířila do celého Rakouska. O rok později překročila hranice České republiky, později také Slovenska a Estonska. Na ostravské Noci se letos už počtvrté podílel Klarinetový kvartet. Ten tvoří čtyři učitelé hudby. Domluvili se, že se svým půlhodinovým hudebním programem objedou od šesté večerní do půlnoci šest kostelů, např. v Polance nad Odrou, Svinově nebo Vratimově. A proč se rozhodli nabídnout lidem své muzikantské umění? „Aby něco ze sebe darovali druhým,“ vysvětluje učitel Václav Bezděk.
    05:29
    Karvinští zvoníci
    Karvinští zvoníci
      Jde vlastně o křesťanskou komunitu ve farnosti Karviná-Fryštát. Říkají: „Jsme parta chlapů, která se snaží dát zvonům opravdový život.“ To znamená, že nechtějí, aby při zvonění byly použity jenom technické mechanismy, ale aby se srdce zvonů rozezněla jejich rukama. Zvoníci nejprve vyčistili a upravili i pro návštěvníky místnost ve věži kostela Povýšení svatého Kříže, kde byly v roce 2012 umístěny čtyři nové zvony nazvané Barbora, Panna Marie Fryštátská, Jan Pavel II. a téměř dvoutunový Benedikt. Fryštátský farář Przemyslaw Traczyk považuje službu zvoníků za duchovní činnost. Když před čtyřmi mšemi rozezvučí zvony, znamená to, že se člověk zapojil do jejich hlasu, ale i do své modlitby.
      10:51
      Kostel sv. Michaela archanděla ve Velkých Kunčicích
      Kostel sv. Michaela archanděla ve Velkých Kunčicích
        Fara ve Velkých Kunčicích je poprvé v pramenech zmiňována roku 1335, protože odevzdávala svatopetrskou daň. Na místě dnešního kostela stál pravděpodobně už v té době menší dřevěný kostel stejného zasvěcení. První zmínku o něm máme z vizitačního protokolu z roku 1679, nedlouho potom, co byl odebrán protestantům. Zachoval se z něho zvon z roku 1489. Podle legendy byl starý a nevyhovující kostel nejprve obestaven konstrukcí kostela nového, který vznikl v roce 1777, a teprve po dokončení střechy nového kostela byl starý kostel rozebrán. K jeho stavbě přispěl farář Šimon Świeży, který již v roce 1751 pověřil stavbou nové věže tesaře Jiřího Dziendzielu ze Záblatí. Kunčický kostel se pyšní dvěma prvenstvími. V Těšínském Slezsku se jedná o největší dřevěný kostel s nejvyšší věží vůbec.
        15:08
        Mobilní hospic
        Mobilní hospic
          Umírání je a bude stále aktuálnějším tématem už proto, že žije a pravděpodobně bude žít stále více starých lidí. Smrt už v naší společnosti není takovým tabu jako v minulosti a projevuje se touha po tom, abychom v závěru života nezůstali osamoceni, umírali důstojně a dbali na prostředí a kvalitu života i ve svých posledních dnech. Proto vznikají hospice zajišťující kromě medicínské pomoci také pomoc duchovní, ale i jistý druh zprostředkování vědomostí o umírání, o tom jak přistupovat ke smrti, jak se s ní snažit vypořádat. Kromě kamenných hospiců a nemocnic si lidé stále více přejí, aby mohli žít co nejdéle v domácím prostředí. A právě tady se otevírá prostor pro mobilní hospice.
          19:44
          Soutěž
          Soutěž
            20:41
            Petr Rajnoha
            Petr Rajnoha
              Církevní konzervatoř v Opavě má od září roku 2014 nového ředitele. Je jím Petr Rajnoha, jeden z našich nejlepších varhaníků. A protože se v Opavě učí také hře na varhany, je pro studenty i opavskou hudební veřejnost ředitel Rajnoha člověkem na správném místě. Petra Rajnohu představujeme nejen jako učitele, ale hlavně jako varhanního mistra, který k získání svého umění procestoval svět, kde dosáhl řady prestižních ocenění na mezinárodních soutěžích a hudebních festivalech. Diváci a posluchači se s ním mohli setkávat v televizi, v rozhlase i na CD. Před příchodem do Opavy působil jako pedagog hry na varhany a vedoucí varhanního oddělení na konzervatoři v Olomouci a od roku 2010 vykonával na téže škole funkci zástupce ředitele se zaměřením na výchovně-vzdělávací práci. Je člověkem, který víru a vztah k Bohu nachází v hudbě a ve výchově svých studentů.
              Přehrát celé video
              Křesťanský magazín - 28. června 2015
              Stopáž27 minut
              Další díl
              28. června 2015

              Přehled dílů

              597 dostupných
              Křesťanský magazín - 11. května
              Stopáž27 minut

              11. května

              100. výročí úmrtí Jindřicha Šimona Baara — Nové varhany v katedrále sv. Víta — Bohoslužba Československé církve husitské k 80. výročí ukončení 2. světové války — Papež František

              Poslední vysílání 11. 5. 2025 na ČT2
              Křesťanský magazín - 4. května
              Stopáž26 minut

              4. května

              Pašijová hra „Co sestalo s Ježíšem?“ ve Ždáru nad Sázavou — Velikonoční festival duchovní hudby v Brně — Kostel Nalezení svatého kříže v Litomyšli — Výstava Ludvíka Kolka

              Poslední vysílání 4. 5. 2025 na ČT2
              Křesťanský magazín - 27. dubna
              Stopáž26 minut

              27. dubna

              Ensemble Versus: Křížová cesta, Světový den vody, pravoslavný chrám v Kroměříži, Kněžská gregoriánská schola a salesiáni v Hodoňovicích

              Poslední vysílání 27. 4. 2025 na ČT2
              Křesťanský magazín - O svobodě a naději s Mariánem Pospěchou
              Stopáž40 minut

              O svobodě a naději s Mariánem Pospěchou

              Hledání odpovědí na věčné otázky lidství je podstatou Velikonoc. K tradičnímu zamyšlení ve Strahovské knihovně si Kateřina Rózsová pozvala katolického kněze a televizního moderátora Mariána Pospěchu.

              Poslední vysílání 20. 4. 2025 na ČT2
              Křesťanský magazín - 13. dubna
              Stopáž26 minut

              13. dubna

              Dívčí olympiáda 2025 — Prostor pro lidi bez domova v Moravské Třebové — Josef Prokeš - Síla křtu v životě — Výstava Pod ochranou nebes ve Znojmě

              Poslední vysílání 18. 4. 2025 na ČT2
              Křesťanský magazín - Křesťanský magazín - Poutní místa Svatého roku 2025
              Stopáž27 minut

              Křesťanský magazín - Poutní místa Svatého roku 2025

              Poutní místa Svatého roku 2025. Jan Vávra přibližuje jejich historii i současnost, potkává lidi, kteří jsou s nimi spjati. V druhém díle navštíví vybraná místa českobudějovické diecéze.

              Poslední vysílání 11. 4. 2025 na ČT2
              Křesťanský magazín - 30. března
              Stopáž26 minut

              30. března

              Oslavy židovského svátku Purim v Třebíči — Centrum Agáta — Síť Family Pointů — Domov Pomněnka v Novém Městě na Moravě

              Poslední vysílání 4. 4. 2025 na ČT2
              Křesťanský magazín - 23. března
              Stopáž27 minut

              23. března

              Ostatky sv. Marie Markéty Alacoque — Fotosoutěž Můj svět — Pravoslavný chrám a monastýr ve Vilémově — Hospodin v hospodě — Mezinárodní vězeňské společenství.

              Poslední vysílání 28. 3. 2025 na ČT2
              Křesťanský magazín - 16. března
              Stopáž27 minut

              16. března

              První lesní církevní mateřská škola — Památková ochrana fary v Sebranicích — Postní betlémy v Ústí nad Orlicí — Kalvárie v Jaroměřicích

              Poslední vysílání 21. 3. 2025 na ČT2
              Křesťanský magazín - 9. března
              Stopáž27 minut

              9. března

              Začátek postního období nebo svěcení nového královéhradeckého biskupa.

              Poslední vysílání 14. 3. 2025 na ČT2

              Křesťanský magazín na sociálních sítích

              Napište nám