Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící (2020). Uvádí P. Vychodilová

Obsah dílu

Přehrát vše

V úvodu magazínu navštívíme Skanzen ve Strážnici a připomeneme některé adventní zvyky. Se zakladatelem, brněnským skautem Janem Svobodou, zavzpomínáme na začátky tradice betlémského světla a také se podíváme, jak duchovní v době pandemie slouží v online prostoru. Na závěr vás pozveme na křížovou cestu do vinice. Pořadem provází Petra Vychodilová.


Navštívili jsme

Advent ve Strážnici

Nejen Mikuláš, ale i svatá Lucie, Barbora nebo svatý Ambrož měli své místo v adventních tradicích na moravském i českém venkově. Ty si pravidelně připomínají ve strážnickém skanzenu – adventní programy pro návštěvníky sice museli letos kvůli protiepidemickým opatřením zrušit, ale pro náš štáb udělali výjimku, a tak můžeme trochu starodávné vánoční atmosféry přinést i vám.

Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici

Autor reportáže: Markéta Bočková


Seznamte se

Začátky Betlémského světla v Česku

Právě tento víkend začali skauti po celé republice rozvážet betlémské světlo. Jako už tradičně míří s lucerničkami vlaky z Brna i do nejvzdálenějších koutů země. A to už po třicáté. Na začátky této adventní tradice zavzpomínáme s jejím zakladatelem, brněnským skautem Janem Svobodou.

Betlémské světlo


Téma

Církve on-line

V letošním roce jsme byli svědky toho, jak se církev digitalizovala. Společenství, které je založené na setkávání se, najednou o tuto možnost přišlo. Taková situace ale nenastala poprvé – a tak si duchovní, poučeni z historie, pomohli i tentokrát. Faráři a kazatelé se přesunuli do online prostředí a udržovali – a stále udržují – kontakt se svými věřícími aspoň skrze moderní technologie. Že se to vyplatilo, dokazuje průzkum agentury STEM, podle kterého věřících v době pandemie neubylo.

Autor reportáže: Zuzana Petrů


Kudy, kam

Křížová cesta ve vinohradu v Popicích

Na závěr vám ukážeme asi nejmladší křížovou cestu u nás. Požehnání se jí dostalo letos v září a najdete ji v Popicích – ve vinohradu Anny a Rudolfa Židkových, kteří ji tam nechali postavit jako poděkování Bohu za to, že se jejich vinařství daří. Křížová cesta má trochu netradičně 15 zastavení.

Autor reportáže: Zuzana Petrů


Stopáž26 minut
Rok výroby 2020
 ST HD