Obsah dílu

Pravoslavné Vánoce — Tříkrálová sbírka 2019 — Klášter Stětí sv. Jana Křtitele na Ostrově — Adolf Kajpr

Části dílu

00:41
Pravoslavné Vánoce
  Vánoční stromek zdobí taky. Ale ke slavnostní večeři se schází o 13 dní později. Většina pravoslavných slaví Vánoce podle juliánského kalendáře 6. a 7. ledna. Z narození Krista se radují doma, v chrámu i na společných akcích
  06:45
  Tříkrálová sbírka 2019
   Lidé byli letos ve vztahu k sociálně potřebným, nemocným a handicapovaným opět štědřejší – v Tříkrálové sbírce, kterou pořádá Charita, darovali přes 119 milionů korun, tedy o 7 milionů víc než loni. Kam peníze vybrané v největší dobrovolnické akce v zemi putují, o tom v následující reportáži.
   12:54
   Klášter Stětí sv. Jana Křtitele na Ostrově
    Druhý nejstarší mužský klášter v České republice – benediktinský klášter Stětí sv. Jana Křtitele na Ostrově – opustila poslední komunita mnichů už na začátku 16. století. Stavba pak chátrala a postupně se úplně rozpadla. Jaký byl tehdy život mnichů a co se skrývalo na pustém ostrově? Díky práci českých odborníků z Přírodovědecké fakulty Karlovy Univerzity klášter znovu ožívá, a to do překvapivých detailů.
    19:12
    Adolf Kajpr
     Adolf Kajpr. Chudý sirotek, který se měl stát ševcem. Jenže jeho zvídavost a víra jej dovedly až k jezuitům. Nebál se říkat své názory a velmi rychle pochopil zrůdnost nacismu a později i komunismu. Oba režimy ho za jeho postoje věznily a mučily. Čeští jezuité teď volají po jeho beatifikaci - tedy prohlášení za blahoslaveného.
     Přehrát celé video
     Stopáž27 minut
     Další díl
     24. únor 2019

     Přehled dílů

     691 dostupných
     Stopáž27 minut

     19. březen

     Na úvod se ještě ohlédneme za celorepublikovou akcí Národní týden manželství, dále zavítáme do Olomouce na setkání varhaníků, představíme restaurátora Romana Slaného, který vyrábí moravské kláty a navštívíme zrekonstruovanou zámeckou kapli v Oslavanech na Brněnsku.

     19. 3. 2023 na ČT2
     Stopáž26 minut

     12. březen

     Mnoho významných osobností katolické církve bylo v únoru k zastižení v Praze. Odehrávalo se zde kontinentální shromáždění Synody a plenární zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE).

     12. 3. 2023 na ČT2
     Stopáž27 minut

     5. březen

     Na úvod se vydáme do Šternberku, kde se začátkem února konala tradiční hromniční pouť matek. Dále přineseme reportáž ze setkání podporovatelů charitativní organizace Mary’s Meals, vydáme se do Koclířova k replice Fatimské kaple a představíme brněnského rodáka Kurta Gödela, který mimo jiné vytvořil i rovnici pro logický důkaz boží existence.

     5. 3. 2023 na ČT2
     Stopáž26 minut

     26. únor

     Svatý Valentin, tanzanské děti, varhany ve Špičkách, jarní prázdniny v Hubertu, společenství Ábel

     26. 2. 2023 na ČT2
     Stopáž27 minut

     19. únor

     Mariánská úcta v Čáslavi a téměř neznámé duchovní pamětihodnosti Kolína – další z cyklu cestovatelských magazínů zavede diváky do Středočeského kraje.

     19. 2. 2023 na ČT2
     Stopáž27 minut

     12. únor

     Na úvod se ještě ohlédneme za oslavou pravoslavných Vánoc v Brně, podíváme se, jak se v brněnské diecézi letos koledovalo a kam poputují peníze ze sbírky, navštívíme novou křesťanskou školu v Sudicích na Blanensku a představíme knihu Cisterciácká krajina.

     12. 2. 2023 na ČT2

     Křesťanský magazín na sociálních sítích

     Napište nám