Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí P. Oppeltová
Obsah dílu
V dnešním magazínu ukážeme novou synagogální oponu, která zdobí brněnský židovský svatostánek. Dále navštívíme potravinovou banku v Brně, ukážeme, jak se peče pravý staročeský perník a představíme knihu katolického kněze Aloise Musila „Ze světa islámu“, která vyšla až po 70 letech od autorovy smrti. Pořadem provází Petra Oppeltová. Režie M. Rozbrojová.
Nová synagogální opona v Brně
Připravila: Michaela Fišer Rozbrojová
Zůstala posledním židovským svatostánkem v Brně, a také poslední fungující synagogou na Moravě a ve Slezsku. Nyní interiér funkcionalistického skvostu na ulici Skořepka ozdobila nová synagogální opona, která bude krýt schránku s Tórou. Jejím autorem není nikdo jiný než americký výtvarník, lékař a publicista Mark Podwal.
Židovská obec Brno
Mark Podwal
Potravinová sbírka v Brně
Připravila: Michaela Fišer Rozbrojová
180 kilogramů potravin, tolik každý z nás ročně průměrně vyhodí. I proti takovému plýtvání s jídlem vznikají po celém světě potravinové banky. Ani Česko není výjimkou, po sedmi krajských městech jako jsou Praha nebo Hradec Králové, otevřelo sklad jídla i Brno. K potřebným je odvezou zaměstnanci vyškovské charity, brněnské Armády spásy, Naděje a Občanského sdružení Den.
Potraviny pomáhají
Národní potravinová sbírka
Pernikář Aleš Vostřez
Připravila: Michaela Fišer Rozbrojová
Perníky patřily od pradávna k luxusnímu zboží. Med a koření byly drahé, proto si tuto pochoutku mohla dovolit jen církev a šlechta. Tomu také odpovídaly náměty, podle kterých mistři cechu perníkářského formy vyráběli. Beránci boží, madony s Jezulátkem, monstrance, to vše byste na středověkých pernících našli. My se vypravili upéct staročeský perník na místo k tomu přímo stvořenému, do Perníkové chaloupky v Rábech u Pardubic.
Perníkářství a řezbářství Vostřezovi
Perníková chaloupka
Ze světa islámu – vyšla kniha katolického kněze Aloise Musila
Připravila: Michaela Fišer Rozbrojová
Jako blízký přítel posledního rakousko-uherského císařského páru Karla I. a jeho ženy Zity, jako stoupenec buržoazní Masarykovy první republiky a jako katolický kněz, byl Alois Musil odsouzen komunistickým režimem v zapomnění. Ve světě je přitom dodnes považován za jednoho z nejvýznamnějších orientalistů. Zážitky z cest po Blízkém východě sepsal do mnoha knih. Té poslední se ale už nedožil. Kniha Ze světa islámu vyšla až letos, sedmdesát let po jeho smrti.