Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí P. Oppeltová

Obsah dílu

Přehrát vše

Úvod magazínu bude patřit Hospici svaté Alžběty v Brně, kde byla slavnostně požehnána nová kaple. V dalším příspěvku pak společně s ředitelem Janem Soběslavským představíme brněnskou diakonii, dále navštívíme rodinné centrum Provázek v Olomouci a seznámíme vás s kaplanem centra mládeže Mamre v Osové Bítýšce Jiřím Jenišem. Také se vydáme za dalšími tolerančními modlitebnami – tentokrát do Prosetína a Veselí a pozveme vás k návštěvě kostela svatého Jana Křtitele v Jindřichově Hradci. Pořadem provází Petra Oppeltová.

Nová kaple v hospici sv. Alžběty v Brně

Připravila: Luisa Divišová

Klikněte pro větší obrázek První hospic na Moravě, Hospic svaté Alžběty v Brně, se konečně dočkal své vlastní kaple. Uspokojit duchovní potřeby pacientů bylo až doteď velmi obtížně. Klášterní kaple sester Alžbětinek je totiž pro pacienty upoutané na lůžku i vozíčkáře nedostupná, takže se bohoslužby pořádaly ve společenské místnosti.

Hospic sv. Alžběty v Brně

Jan Soběslavský

ředitel brněnské Diakonie

Připravila: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek Kdyby se nestal ředitelem Diakonie, asi byste ho dnes potkávali v soudcovském taláru nebo v advokátní kanceláři. Jan Soběslavský byl ve správnou chvíli na správném místě a hlavou brněnské pobočky se stal téměř hned po studiích. Mladický elán mu ale pomohl tuto organizaci zdvojnásobit a rozšířit o několik sociálních služeb.

Diakonie ČCE

Rodinné centrum Provázek v Olomouci

Připravil: Bedřich Jetelina

Klikněte pro větší obrázek „Naděje pro Olomouc“ je název projektu sedmi evangelikálních církví v hanácké metropoli. Jednou z jejich společných aktivit je i rodinné centrum Provázek, které zde provozují už 13 let.

Rodinné centrum Provázek

Centrum mládeže Mamre

Připravil: Bedřich Jetelina

Klikněte pro větší obrázek I když Jiří Jeniš vystudoval a miluje architekturu, tak místo toho, aby navrhoval a projektoval domy, vstoupil do semináře a stal se katolickým knězem. Svoji kreativitu a energii tak dnes nevěnuje novým stavbám, ale zejména dětem a mladým lidem ve farnosti Osová Bítýška, kde působí jako kaplan.

Mamre

Toleranční modlitebny Veselí a Prosetín

Připravila: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek Zatímco většinu našeho území ovládla v době pobělohorské silná rekatolizace, pronásledovaní evangelíci našli útočiště na Vysočině. Proto právě zde najdeme nejvíce tolerančních modliteben. Tentokrát jsme se za nimi vydali do Prosetína a Veselí.

Toleranční modlitebna Veselí
Toleranční modlitebna Prosetín

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci

Připravil: Bedřich Jetelina

Klikněte pro větší obrázek Tajuplné malby zvláštních bytostí na zdi kostela svatého Jana Křtitele v Jindřichově Hradci patří mezi mediální a návštěvnické taháky této gotické stavby. Kostel však ve svých zdech ukrývá ještě mnoho dalších tajemství, která do nich za uplynulých osm století zapsaly dějiny.

Kostel sv. Jana Křtitele

Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ST HD