Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí P. Oppeltová

Obsah dílu

Přehrát vše

Křesťanský magazín bude z větší části ještě ohlédnutím za prázdninami. Připomeneme si kněze Václava Drbolu, od jehož popravy letos v srpnu uplynulo 60 let. Zavítáme do Brna na Katolickou charismatickou konferenci, jejímž hlavním hostem byl kapucín Raniero Cantalamessa. Také se podíváme do Vsetína na multižánrový křesťanský festival UNITED. S poutníky se vydáme na tradiční srpnovou „Pěší pouť na Velehrad“. Představíme sdružení Archa Community, ve kterém spolu sdílejí život postižení s dobrovolnými průvodci. A na závěr vás pozveme na výstavu do brněnské krypty katedrály „Rajhrad – zmrtvýchvstání kláštera“. Nakonec vás čeká fejeton Hany Pinknerové s názvem „Bublifuk“. Pořadem provází Petra Oppeltová.

60. výročí úmrtí kněze Václava Drboly

režie: Lenka Pospíšilová

Klikněte pro větší obrázek Václav Drbola se narodil v roce 1912 ve Starovičkách nedaleko Hustopečí. Po vysvěcení v roce 1938 působil ve Slavkově u Brna, v Čučicích a v Bučovicích. Roku 1950 byl ustanoven administrátorem farnosti Babice. Václav Drbola se stal obětí komunistického režimu, kterému posloužil ke kriminalizaci katolických duchovních v souvislosti s případem „Babice“. Byl odsouzen ve vykonstruovaném procesu k trestu smrti a 3. srpna 1951 popraven. Zcela rehabilitován mohl být státními justičními orgány až v letech 1990–1997.

Případ Babice je známý i díky seriálu Třicet případů majora Zemana. Díl nazvaný Vrah se skrývá v poli měl za úkol ukázat vládnoucí komunistický režim v příznivém světle. Informace o případu Babice zde byly záměrně zcela zkresleny.

V příspěvku účinkují: Jan Růžička - církevní historik, Karel Orlita - postulátor beatifikačního řízení, Vojtěch Cikrle - biskup brněnský

Případ Babice na Wikipedii

Katolická charismatická konference

režie: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek Začátkem července se v Brně konal 22. ročník Katolické charismatické konference. Program konference tvořily přednášky, adorace, neformální setkání, společná modlitba a bohoslužby. Hlavním hostem čtyřdenní akce byl papežský kazatel kapucín Raniero Cantalamessa, který se ujal i přednášky na téma „Udělejte všechno, co vám řekne“. Tento verš z Janova evangelia se stal mottem celého letošního setkání.

V příspěvku účinkují: Kateřina Lachmanová – Katolická charismatická obnova, Hana Pinknerová – Křesťanské společenství, Vojtěch Kodet – karmelitán, Raniero Cantalamessa – papežský kazatel

Web konference

UNITED

režie: Lubomír Hlavsa

Klikněte pro větší obrázek Na sklonku prázdnin proběhl ve Vsetíně první ročník multižánrového worship festivalu UNITED. Jeho organizátorům se podařilo uskutečnit sen o propojení koncertů, přednášek zajímavých osobností a workshopů. Velmi příznivá je i skutečnost, že se na pořádání festivalu spojili lidé z mnoha různých církví, a tak tato akce dostala i ekumenický charakter.

V příspěvku účinkují: Petr Húšť – hlavní organizátor festivalu, Tomáš Polívka – hudební dramaturg festivalu

www.festivalunited.cz

Pěší pouť na Velehrad

režie: Michaela Fišer Rozbrojová

Klikněte pro větší obrázek Až sto padesát kilometrů urazili poutníci, kteří se poslední srpnový týden vydali pěšky na Velehrad. Tuto pravidelnou pouť pořádá farnost ve Vranově nad Dyjí jako poděkování za poselství evangelia.

V příspěvku účinkují: Marek Dunda – organizátor, farnost Vranov nad Dyjí, Anna Bekárková – Společenství čistých srdcí, kardinál Miloslav Vlk

www.fatym.cz

Archa Community

režie: Lenka Pospíšilová

Klikněte pro větší obrázek Občanské sdružení Archa Community usiluje o vytvoření prostoru založeného na křesťanských zásadách, ve kterém spolu sdílejí život postižení, zvláště děti a mládež, s dobrovolnými průvodci. Průvodci jsou převážně studenti a mládež z Brna a okolí. Někteří pracují s postiženými již od roku 1990. Pracují bezplatně po celý rok v době svého volného času, prázdnin a dovolených a částečně finančně přispívají na akce ARCHY. Sdružení organizuje pro své členy během školního roku pravidelné volnočasové aktivity, krátkodobé víkendovky a zájezdy. O prázdninách se pak společně vydávají na tábor.

V příspěvku účinkují: Václav Farář – předseda Archa Community, Michael Vidura – vedoucí tábora, Zdeněk Winkler – spoluzakladatel Archa Community

www.archa-community.cz

Pozvánka: Rajhrad – zmrtvýchvstání kláštera

výstava v kryptě katedrály sv. Petra a Pavla v Brně
do 18. září 2011

Klikněte pro větší obrázek V kryptě brněnské katedrály probíhá výstava s názvem Rajhrad – zmrtvýchvstání kláštera. Pro návštěvníky je připravena nejen dokumentace historického vývoje kláštera a seznámení s působením benediktinského řádu, ale také originální umělecká díla z klášterních sbírek a faksimile vzácných středověkých rukopisů. Jádrem výstavy je představení tvůrčího přínosu architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela. Pro expozici byly připraveny i speciální modely, které vznikly ve spolupráci s Fakultou architektury VUT v Brně.

Pozvánka: Velkomoravský koncert

11. září 2011 v 16.30
náměstí Velké Moravy, Staré Město

Klikněte pro větší obrázek Benefiční koncert, jehož výtěžek poslouží na dostavbu kostela Svatého ducha ve Starém Městě u Uherského Hradiště se uskuteční dnes, tedy 11. září o půl páté odpoledne na náměstí Velké Moravy ve Starém Městě. Zahrají na něm Hradišťan a Spirituál Kvintet.

Pozvánka: Do kostela na kole

17. a 18. září 2011

Poradní odbor pro otázky životního prostředí při SR ČCE, Ekologická sekce ČKA Česká křesťanská enviromentální síť vyhlašují na neděli 18. září 2011 a sobotu 17. září 2011 již čtvrtý ročník akce s názvem „Do kostela na kole“.

www.dokostelanakole.cz

Tak to vidím já

Fejeton Hany Pinknerové – Bublifuk

Klikněte pro větší obrázek Vyšla jsem na balkon, abych zjistila, jak je venku. Venku bylo překrásné ráno. Ptáci vyzpěvovali, všichni se protahovali, čepýřili a čechrali v chladné ranní rose, vzduch voněl a cokoli, na co padl pohled mých očí, se zdálo čerstvé, lesklé, úplně jako nové. Stébla trávy, květiny, větve stromů. Svěží vánek povíval kolem mého obličeje, jako by mě něžně hladil. Paprsky slunka mě zalévaly tak jemně a zároveň teple, že jsem si připadala, jako by na mne upřeně hleděl někdo milovaný a já se pod tím pohledem zahřívala. Ještě chvíli a zčervenám, napadlo mě. Vždycky zrudnu, když jsem v rozpacích, když jsem polichocená, když mě někdo obdivuje. Pálí mě tváře, mám červené uši a je mi horko. Z té nejistoty pak překotně mluvím, směju se nebo dělám nepředvídatelné věci. Někoho obejmu, něco překotně plácnu a přitom se zakoktám a pak se červenám ještě víc. Ale co bych mohla pokazit o samotě na vlastním balkonu?

Strašně moc se mi chtělo něco udělat! Toužila jsem vyjádřit, že mě obdivný pohled milovaného vyjádřený slunečními paprsky obrovsky těší. Naléhavě jsem chtěla dát najevo, že o něm vím a že jeho obdiv přijímám. Potřebovala jsem sdělit, že mně pohlazení vánkem lichotí. Samozřejmě nic tak zbrklého jako tehdy, když jsem měla dojem, že čtu ve hvězdách nějaký milostný vzkaz, a tak jsem vzala bílý hedvábný šátek, aby byl ve tmě vidět, a mávala jsem, že jsem vzkaz četla, že vím…!

Rozhlížela jsem se kolem sebe a hledala, co by mi pomohlo vyjádřit mé pocity. Musí to být něco krásného, něco poetického, něco… ale co? Leda snad nějakou překrásnou lyrickou báseň, nebo hezkou písničkou, ale žádná vhodná mě nenapadala. Znovu jsem se rozhlédla. Starý bublifuk! Že by?

Je to správné vyjádření ke vzkazu, který jsem rozluštila z ranních paprsků a pohlazení větříku? Bubliny se lehce vznášely vzduchem, slunko se v nich třpytilo a mně se zdálo, že ptáci na chvilku ztichli, aby se rozezpívali ještě hlasitěji. Bylo to ono. Přidat lehoučké duhové bubliny k jarnímu ránu byl dobrý nápad. Snad i vhodná odpověď na Boží milostné vyznání.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST