13 minut
Křesťanský magazín

5. prosinec 2010

Obsah dílu

20 let od výměny dopisů mezi biskupy Německa a ČSFR — Bible včera, dnes a zítra — Kostel svaté Anny v Pasohlávkách — Nová kniha Josefa Veselého „Věřit a rozumět"

Části dílu

00:50
20 let od výměny dopisů mezi biskupy Německa a ČSFR
  V prostorách pražského arcibiskupství se v polovině listopadu uskutečnilo slavnostní setkání u příležitosti 20. výročí výměny dopisů mezi biskupskými konferencemi České a Slovenské federativní republiky a Německa. Setkání se neslo v duchu citátu „Pravda a láska nás osvobodí“. Setkání uspořádalo Sdružení Ackermann-Gemeinde za podpory současných předsedů biskupských konferencí Německa a České republiky.
  03:08
  Bible včera, dnes a zítra
   Putovní výstava Bible včera, dnes a zítra představuje Bibli a její poselství ve vybraných městech a obcích České a Slovenské republiky. Návštěvníci se tak mohou seznámit nejen s Biblí, ale i tím, co s Biblí souvisí. Bible je právem považována za „Knihu knih“, která dokáže povzbudit a posilnit, pomůže nalézt vnitřní klid a pokoj, pomůže nalézt východisko z těžkých životních situací, poskytuje praktické a cenné návody pro kvalitnější život, pomůže získat jistotu do budoucna a samozřejmě je neprodávanější knihou na světě. Je suverénně nejprodávanější a nejvydávanější knihou na světě všech dob. Ovlivňovala a stále výrazně ovlivňuje dějiny, významné umělce, politiky, podnikatele, ale i běžné občany, má vliv na politickou situaci a na kvalitu života vůbec. Zároveň slouží jako nezpochybnitelná „učebnice dějepisu“. Milióny lidí byly ochotny, proto čemu věřili, pokládat i život.
   06:51
   Kostel svaté Anny v Pasohlávkách
    Obec Pasohlávky najdeme na břehu horní nádrže vodního díla Nové mlýny na jižní Moravě, které známe také jako Mušovská jezera. Na první pohled běžný venkovský kostelík v interiéru překvapí současným uměním. Umělecké ztvárnění kostela v Pasohlávkách je možná více známé v zahraničí, než u nás. Svědčí o tom také ohlasy návštěvníků z Rakouska. Někteří z nich na Pasohlávky nezapomínají ani jako na svůj dřívější domov nebo rodné místo svých rodin.
    10:52
    Nová kniha Josefa Veselého „Věřit a rozumět"
     Josef Veselý se narodil v roce 1914 v Kroměříži. Vystudoval Husovu bohosloveckou fakultu v Praze, protestantskou teologii v Paříži a fakultu svobodné církve ve skotském Edinburgu. Většinu svého života působil jako farář Českobratrské církve v brněnském Blahoslavově domě a Brnu zůstal věrný i po odchodu do důchodu. Kniha obsahuje výbor z jeho teologických esejů, který k vydání připravil Štěpán Hájek Texty Josef Veselý píše velmi srozumitelným a současným jazykem. Chce tak oslovit hlavně mladé křesťany, kteří mohou být v dnešním světě zmatení. Jak sám uvedl, kniha má pomoci poznat pravý smysl evangelií, porozumět zvěsti, jejímž základem je milost boží. Důležité je, co Bůh učinil pro člověka a na to by lidé neměli zapomínat.
     Přehrát celé video
     Stopáž13 minut
     Další díl
     12. prosinec 2010

     Přehled dílů

     709 dostupných
     Stopáž27 minut

     1. říjen

     Na úvod přineseme reportáž ze slavnostního požehnání kopie kaple Zjevení v Koclířově a z poutě rodin brněnské diecéze. Připomeneme 700 let od založení kláštera na Starém Brně a ohlédneme se za 30 lety působení polského kněze Zbigniewa Czendlika v Česku.

     1. 10. 2023 na ČT2
     Stopáž27 minut

     24. září

     Jak jsou přijímány ženy jako představitelky církevních společenství? Signalizují změny ve vedení kněžských seminářů novou cestu ve výchově kněžského dorostu? A jaké dozvuky mají Světové dny mládeže v Lisabonu?

     24. 9. 2023 na ČT2
     Stopáž27 minut

     17. září

     Mariánská úcta v polské Ketři, nový biskup ostravsko-opavské diecéze, varhany ve Valašském Meziříčí, Zarážení hory v Polešovicích a pravoslavná církevní obec ve Vilémově.

     17. 9. 2023 na ČT2
     Stopáž27 minut

     10. září

     Na úvod přineseme reportáž z Absolventského Velehradu, ohlédneme se za festivalem Meeting Brno, který se letos zaměřil na postavení žen v církvi, navštívíme Martu Jirousovou, dceru básníka Ivana Martina Jirouse a představíme specifické duchovní písně v podání folkloristky Magdaleny Múčkové a cimbálová muziky Danaj.

     10. 9. 2023 na ČT2
     Stopáž27 minut

     3. září

     Poutě jako novodobý fenomén. Čím jsou poutní místa tak přitažlivá pro současného člověka?

     3. 9. 2023 na ČT2
     Stopáž27 minut

     25. červen

     Noc kostelů — Pouť na Sázavě — Hořické pašijové dny — Socha Marie Restituty Kafkové

     25. 6. 2023 na ČT2
     Stopáž27 minut

     18. červen

     Pravoslavná církev v Teplicích — Nadace sester Boromejek — Kniha „Mučedníci a oběti pro Krista“ — Jabok - 30 let — Noc kostelů

     18. 6. 2023 na ČT2
     Stopáž27 minut

     11. červen

     Pravoslavná cyrilometodějská pouť do Mikulčic, Začátek lázeňské sezony v Karlově Studánce, Varhany na Svatém Kopečku, Motorkářská pouť v Ostravě a Dům sv. Cyrila a Metoděje v opavských Vlaštovičkách.

     11. 6. 2023 na ČT2
     Stopáž26 minut

     4. červen

     Umožnit alespoň některým rozvedeným, kteří žijí v novém partnerském svazku, přístup ke svatému přijímání a zároveň je pozvat ke svátosti smíření. To je cíl nové iniciativy plzeňského biskupa Tomáše Holuba. Pastorace rozvedených v širších souvislostech.

     4. 6. 2023 na ČT2
     Stopáž27 minut

     28. květen

     Setkání katolické mládeže — Charitativní projekt „Mary's meals“ — Restaurátorské práce ve vyškovské synagoze — Arcidiecézní muzeum Olomouc — Pozvánky

     28. 5. 2023 na ČT2

     Křesťanský magazín na sociálních sítích

     Napište nám