Rodina je tématem nejen právě probíhající biskupské synody, ale také aktuálního vydání magazínu, který je určen nejen pro věřící. Připravili R. Kříž a A. Lazarov

Obsah dílu

Přehrát vše

Jaké problémy dnes musí řešit křesťanské rodiny? Mají křesťané oporu ve svých církvích? A co mohou rodiny očekávat od biskupské synody, která probíhá ve Vatikánu? I na tyto otázky hledají odpověď tvůrci aktuálního vydání Křesťanského magazínu.

Zasedání biskupské synody

Klikněte pro větší obrázek Rozvedení v církvi. Partneři, kteří spolu dlouhodobě žijí, aniž by uzavřeli manželství. Homosexuální páry. Manželé, kteří se rozhodli podstoupit asistovanou reprodukci. O všech těchto lidech se nyní mluví, a v jistém smyslu i rozhoduje, ve Vatikánu. Proč?

Řádné zasedání biskupské synody – tak zní správná odpověď. Je poradním grémiem papeže. Jen na papeži Františkovi tudíž záleží, co se s doporučeními synodních otců nakonec stane. V centru pozornosti delegátů je rodina. Očekávání spjatá se synodou jsou velmi různorodá. Pozornost, kterou média i věřící věnují zprávám z průběhu diskuzí, je mimořádná.

Už loňské přípravné zasedání otevřelo řadu témat, o kterých se v katolické církvi do té doby mluvilo spíš polohlasem. Papež František svou otevřeností u mnohých vzbuzuje naděje. U některých možná spíš obavy. Tvůrci Křesťanského magazínu oslovili se žádostí o rozhovor biskupa Vokála, který jako reprezentant České biskupské konference na synod odjel. Marně.

Klikněte pro větší obrázek S kamerou jsme proto zajeli za těmi, kterých se synodní rokování bezprostředně dotýká. Lukáš a Petr před rokem uzavřeli registrované partnerství. Lukáš je praktikující katolík, vystudovaný teolog. Jeho partner v Boha nevěří. Je pro ně v církvi místo? A pokud ano, za jakých podmínek? I takové otázky si pochopitelně kladou. Odpoví jim na ně synoda?

David a Martina jsou na první pohled párem jako vystřiženým z katechismu. Oba vysokoškoláci, aktivně působí v katolickém hnutí, David dokonce studoval teologii manželství a rodiny na Lateránské univerzitě v Římě. Mají jedno dítě a dvojčátka na cestě. Jenže ouha – David je rozvedený. Má dokonce děti už z předcházejícího manželství. Rozvod zanechal jizvy nejen na jeho politické kariéře, ale také na duších některých blízkých. I oni upírají v těchto dnech své pohledy směrem k vatikánskému rokování.

Klikněte pro větší obrázek Iveta Zemanová je podobný a přesto úplně jiný případ. Mladá žena, která při autonehodě utrpěla vážné poranění mozku. Má potíže s pohybem i s mluveným projevem. Konvertitka, pro kterou je cesta k Bohu do značné míry cestou kříže. S manželem se marně snažili o dítě. Podstoupili útrapy umělého oplodnění, ale bez úspěchu. Pak ji náhle, ze dne na den, manžel opustil. Iveta se po jednom rozhovoru s knězem rozhodla, že svou cestu kříže neopustí. Zachová svůj slib věrnosti manželovi, nehledá si jiného partnera. V takovém postoji spatřuje zároveň svou věrnost Kristu. I ona však očekává se zájmem, jaká rozhodnutí přijmou delegáti synody v Římě.

Modlitba za domov

Klikněte pro větší obrázek 28. října už tradičně připravuje Česká televize přímý přenos komponovaného pořadu s názvem Modlitba za domov. V krátké upoutávce pozveme diváky ke sledování programu, který připravila Ekumenická rada církví v ČR. Hlavním hostem letos bude skupina Javory sourozenců Ulrychových.

Modlitba za domov

Vršovický sbor

Klikněte pro větší obrázek První díl ze seriálu reportáží, které představí jednotlivé subjekty sdružené v Ekumenické radě církví, se věnuje Církvi československé husitské. Vršovický sbor je netradiční tím, že se v jeho suterénu nachází divadlo. Propojení života církve s uměleckým světem má svá úskalí. Zdá se ale, že přináší také mnoho dobrého.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ST HD