Jak se mniši dorozumívali v klášterech, kde bylo povinné mlčení? A je vesmír opravdu místem absolutního ticha? I to se dozvíte v aktuálním vydání magazínu nejen pro věřící.

Obsah dílu

Přehrát vše

Radka Lomičková obdržela Bolzanovu cenu za rekonstrukci znakové řeči u benediktinů a cisterciáků. Poodhalila nám tak další tajemství fungování středověkých klášterů. I vesmír má své zvuky. Jaké a nakolik je dokážeme zachytit – o tom jsme si povídali s Pavlem Suchanem na ondřejovské hvězdárně. A na jeden původně mlčící klášter, který se má nově zaplnit zvuky pulzujícího života, jsme se zajeli podívat do Broumova. To jsou jen některá témata Křesťanského magazínu z Prahy.

Revitalizační projekt broumovského kláštera

Klikněte pro větší obrázek V první reportáži se vypravíme do broumovského kláštera. Benediktini tu dnes už sice žádní nejsou, to ale neznamená, že by nechali svůj klášter pustnout. Revitalizační projekt do něho vrací život – a to nejen ve smyslu prohlídkových okruhů pro turisty. Nic na tom nemění ani skutečnost, že nalézt odpovídající náplň pro víc jak 300 místností nebo zateplit místní chodby – to není úkol z nejsnadnějších. Své o tom ví i zakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska Jan Školník.

Ticho

Klikněte pro větší obrázek Pro rozhlasáky je ticho nejspíš synonymem velkého problému. V rádiu se zkrátka mlčí těžko. Tím spíš nás zajímalo, jak prožívá ticho náš pravidelný glosátor – šéfredaktor Českého rozhlasu Plus – Daniel Raus.

Je ve Vesmíru ticho?

Klikněte pro větší obrázek Odpověď na otázku, jestli je ve Vesmíru ticho, je ano a ne.“ Tahle věta Pavla Suchana z Astronomického ústavu Akademie věd předznamenává další reportáž, která vznikala na Ondřejovské hvězdárně. Na své si v ní přijdou nejen milovníci astronomie a přírodních věd, ale také všichni, které pohled na hvězdné nebe dokáže znovu a znovu uchvacovat. Ostatně sami astronomové přiznávají, že ačkoliv je to jejich pracovní náplň, tak pohled na otevřenou oblohu se jim nikdy neomrzí. Více v mimořádně poetické reportáži režiséra Allana Lazarova.

Konference o Janu Husovi

Klikněte pro větší obrázek V krátkém zastavení se také ohlédneme za špičkově obsazenou konferencí o Janu Husovi, která se konala v rámci oslav výročí jeho mučednické smrti. Ve velkém sále Senátu mnoho volných míst nezbylo. I to dokazuje, že Husův odkaz je i ve 21. století v Česku stále živý.

Znaková řeč

Klikněte pro větší obrázek V závěrečné reportáži poodhalíme roušku tajemství života ve středověku. V klášterech, kde ticho bylo prostředkem ke kontemplaci, vznikala první forma znakové řeči. Mniši si časem uvědomili, že jimi propracovaný systém znaků by mohl pomoci v komunikaci i těm, kteří od Boha dar sluchu a řeči nedostali. A tak vznikla první škola pro neslyšící. Nakolik se tehdejší znaková „řeč“ liší od té současné? I to se dozvíme v reportáži Radka Kříže.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ST HD