Humor v náboženství – to je vážné téma dalšího vydání magazínu nejen pro věřící.

Obsah dílu

Přehrát vše

Patří humor k náboženství? A kde je hranice humoru, který (ne)uráží víru? V Křesťanském magazínu z Prahy jsme se pokusili odpovědět na otázky, které si mnozí lidé kladli a stále kladou – a to nejen v souvislosti s teroristickými útoky v redakci Charlie Hebdo.

Svatokrádežnost humoru

Hned v úvodní reportáži jsme se rozhodli trochu zapátrat, co si lidé, tak říkajíc od fochu, myslí o svatokrádežnosti humoru. Je pro společnost důležité, aby definitivně neztratila smysl pro nadsázku? I tato otázka v našem šetření zazněla.

V příspěvku účinkují: karikaturista Štěpán Mareš, publicista Josef Chuchma, psycholog Dalibor Špok

Zdravotní klaun

Nemocniční klauni přinášejí radost tam, kde jinak převládá bolest, smutek a úzkost. Ve Fakultní nemocnici v Motole jsme si povídali s těmi, kteří se snaží rozveselit nejen dětské pacienty, ale nezřídka také jejich rodiče nebo nemocniční personál. Daří se to? A je vůbec možné zanechat všechno to utrpení na prahu nemocničního areálu?

Křesťanský komiks

V rubrice Fenomén jsme zaostřili na křesťanský komiks. Kristýna Plíhalová nám dala nahlédnout, jak vzniká komiks o P. Toufarovi, s Janem Heraleckým jsme si povídali o tom, zda existuje jakási všeobecná kategorie křesťanského vtipu. Autor reportáže Radek Kříž také zapátral s historikem Akademie věd Pavlem Kořínkem po komiksech s náboženskou tematikou, které v minulosti vycházely v časopisech nejrůznějšího zaměření.

Humor a náboženský fanatismus

Humoru se ve své glose věnoval také šéfredaktor ČRo Plus Daniel Raus. Může humor zakrývat docela nehumorné lidské charaktery? A jak se humor snoubí s náboženským fanatismem? I o tom šla tentokrát řeč.

Popelec umělců

V akademické farnosti Nejsvětějšího Salvátora v Praze má již mnohaletou tradici Popelec umělců. Minimalismus tamní umělecké intervence zřejmě letos dosáhl svého vrcholu. Místo obrazu totiž ke vchodu kostela umístili veliké zrcadlo. Proč? Na to odpovídá autor Michal Škoda a kurátor Norbert Schmidt.

Ad gloriam Dei

Severočeská galerie výtvarných umění se rozhodla oslavit 130. výročí diecézního muzea výstavou, která až do 19. 4. 2015 nabízí to nejlepší z tamních uměleckých děl. K návštěvě Litoměřic chceme vybídnout naše diváky prostřednictvím stručné, ale o to výstižnější Pozvánky.

Rozhovor s Petrem Pelikánem

Arabista a český muslim Petr Pelikán, starozákonní teolog Petr Sláma a religionista Pavel Hošek pokračovali druhým dílem v naší diskuzní trilogii. Ti, kteří zhlédli díl úvodní, už jistě vědí, že v této debatě není nouze o nevšední a zřetelně formulované postoje. A nechybí ani tentokrát

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ST HD